נכשלה התקפת המורדים הסוריים באזור קוניטרה


תקיפה של מטוסי חיל האוויר הישראלי על עמדות ארטילריה של הצבא הסורי, תופעה ההופכת בימים האחרונים לשגרה אוטומטית, הדומה לשגרה הנהוגה ברצועת עזה שם מותקפות מטרות של חמאס על כל ירי טיל לעבר מטרה בתוך ישראל, היא מדיניות מוטעית של שר הביטחון אביגדור ליברמן ושל צה"ל.
לא הצבא הסורי הוא שפתח השבוע בקרבות באזור קוניטרה הקרוב לגבול ישראל, ולא סוללות הארטילריה של צבא סוריה הם שירו פגזי מרגמה שנפלו והתפוצצו ברמת הגולן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מי שפתח בקרבות הם ארגוני המורדים הסוריים השולטים באזורים מסביב לקוניטרה.
המודבר בעיקר בכוחות של ארגון ג'הבת פתח אל-שם Jabhat Fateh al-Sham, שבשמו הקודם היה אל-נוסרה. כלומר ארגון אל קעידה הסורי.
הקשר בין ישראל לבין מורדים סוריים אלה היה תמיד בעייתי בעיקר  משום שכמה כפרים דרוזיים באזור, ובייחוד הכפר חאדר מוקפים בכוחות מורדים אלה. כל פעם שלדרוזים בסוריה ובישראל נדמה כי הכפרים האלה נתונים בסכנה, הם מנסים לדחוף את צה"ל להתערב במלחמה.
בינתיים,  ובייחוד בקרבות השבוע, אין סכנה כזו.
מה שלוחמי ארגון זה ניסו להשיג בהתקפה זו בחמשת הימים האחרונים, היא ליצור רצף טריטוריאלי בין כוחותיהם הנמצאים מדרום לקוניטרה, עם כוחותיהם המוצבים צפונית לעיר הגבול הסורית. כדי להשיג מטרה זאת  על המורדים הייה לכבוש את תל אל-אחמאר Tel al-Ahmar, שם מוצבים כוחות סוריים.
תל אל אחמאר נמצא כ-5 ק"מ מגבול ישראל. באם המורדים הסוריים היו כובשים אותו, הם היו משתלטים על אזור הנקרא 'התילים האדומים'  החולשים על קוניטרה ועל הדרך הראשית מדרום סוריה לדמשק.
אולם המורדים נכשלו בהתקפתם, והצבא הסורי הצליח לגרום להם לנפגעים רבים, חלקם כנראה פונו לישראל לקבל טיפול רפואי.  
במילים אחרות, מי שאחראי על כך כי פגזי מרגמה התפוצצו ברמת הגולן הוא לא הצבא הסורי אלא יחידות המורדים הסוריות.
התקפת חיל האוויר הישראלי על מוצבים של הארטילריה הסורית, ביום ג' 13.9, הייתה באזור אבו קואק  Abu Qaouq הנמצא צפונית-מזרחית לקוניטרה. סוללות סוריות אלה הן שסיפקו לכוחות הסוריים המגנים על תל אל-אחמאר את החיפוי הארטילרי שהיה דרוש להם נגד המורדים. 
המדיניות שהועתקה מרצועת עזה, לפיה מי שאחראי על המתרחש בשטח היא דמשק, מאחר ומודבר בטריטוריה סורית, היא מגוחכת. שלטון בשאר אסד בדמשק איננו שולט על חלקים גדולים של סוריה, כולל אלה באזור קוניטרה הגובלים עם ישראל.
נוסף לכך לא ברור מי נתן בצה"ל את ההוראה לפרסם ביום ג' כי לעבר מטוסי חיל האוויר נורו טילי נ"מ סוריים S-200.  הצבא הסורי לא שיגר טילים כאלה.
אם הצבא הסורי פרסם ביום ג' כי הוא הצליח להפיל מטוס קרב ומז"לט ישראלי, אפשר היה לפרסם הכחשה, ואולי אפילו זו הייתה כנראה מיותרת. אולם לעזור לסורים ולומר שהם שיגרו טילי נ"מ, זו הפרזה שלא היה  בה צורך ותועלת.     

Print Friendly, PDF & Email