נכשלו השיחות על הקמת אזורים מפורזים בדרום-מזרח סוריה ולאורך גבולות סוריה עם ישראל וירדן. המשך השיחות בשבוע הבא….בטהרן

השיחות על הקמת אזורים מפרוזים בסוריה, שהחלו ביום ג' 4.7, באסטנה Astana בירת קזחסטן, והיו צריכות להכין את הרקע לשיחות נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ, ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין על סוריה, ביום ו' 7.7 בהמבורג בגרמניה, הסתיימו לפתע ביום ד' לפני הצהרים, לאחר שהצדדים שהשתתפו בהם לא הגיעו להסכם, כך מוסרים המקורות של תיקדבקה.
בשיחות השתתפו  נציגים רוסים, טורקים, ואיראנים הרואים את עצמם כשלושת הגורמים שיערבו לביטחון באזורים המפורזים בסוריה כאשר ובאם יוקמו. כמו כן השתתפו בשיחות  שליח האו"ם לנושאי סוריה גם סטפן דה-מיסטורה Staffan de Minstura, סגן בפועל במשרד החוץ האמריקני לנושאי המזרח הקרוב סטיוארט ג'ונס Stuart Jones, ויועצו של שר החוץ הירדני נוואף וואספי טלNawaf Uasfi Tel.
לפי המידע המצוי בידינו, הגיעו המשתתפים בשיחות להסכם על הקמתם של שני אזורי בטחון בלבד באזור דמשק וחומס. לא הושג הסכם לגבי הקמת אזורי ביטחון במזרח ובדרום סוריה, כולל אזורי הגבול  שבין סוריה לעיראק, סוריה לירדן, וסוריה וישראל. 
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי לא גם הושגו הסכמים בנקודות מי יהיו הכוחות שיוצבו באזורי ביטחון אלה, סמכויות הפיקוח על הפסקת האש שתינתן להם, ואיזה סוגי נשק כוחות אלה יורשו לשאת.
איראן וטורקיה דרשו כי כוחות איראניים וטורקיים יוצבו ביחד עם כוחות רוסיים באזורי הביטחון, כולל לאורך גבולות סוריה, עם ישראל, ירדן, ועיראק, וכי כוחות אלה יורשו לשאת נשק להגנה עצמית. נציגי ארצות הברית וירדן התנגדו לדרישה זו, והציעו כי יוקם כוח בינלאומי  שיפקח על אזורים אלה, הצעה לה טורקיה ואיראן התנגדו.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי הרוסים הציעו לדחות את המשך הדיונים על האזורים המפורזים לשבוע הבא, אבל הפתיעו את האמריקנים כאשר קבעו כי הסיבוב הבא של השיחות יתקיים בטהרן, במקום באסטנה.
עצם העובדה שהרוסים מוכנים להמשיך בשיחות בטהרן, היא סימן נוסף לכישלונן, מאחר וברור כי לא הנציגים האמריקנים, הירדניים, או נציגים של המורדים הסוריים, שהיו צריכים להצטרף לשיחות באסטנה ביום ד', יגיעו לטהרן, לדיונים על השגת פתרונות למלחמה בסוריה.
בחירת טהרן כמקום להמשך השיחות סותם עליהן את הגולל, ומראה כי הרוסים אינם מנסים עתה אפילו להסתיר את תמיכתם במהלכים הצבאיים האיראניים בסוריה, תמיכה שעד עכשיו ניסו להסתירה.   
הכישלון בשיחות באסטנה מעמיד בסימן שאלה את המשך הפסקת אש בכל חזיתות הלחימה בדרום-מזרח סוריה, כולל חזית העיר דרעא Daraa הקרובה 1 ק"מ לגבול ירדן, והעיר קונטרה  Quneitra ופרבריה המרוחקים מגבול ישראל פחות מ-3 ק"מ.
הפסקת האש הייתה צריכה להימשך עד יום חמישי 6 ביולי בחצות, אולם עתה קיימת אפשרות של חידוש הקרבות מוקדם יותר, אפילו בשעות הקרובות.
הקרבות ליד קונטרה היו המקור של פגזים סוריים שהתפוצצו בשטח ישראל ברמת הגולן, והביאו לתקיפות של צה"ל על עמדות ארטילריה סוריות.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “נכשלו השיחות על הקמת אזורים מפורזים בדרום-מזרח סוריה ולאורך גבולות סוריה עם ישראל וירדן. המשך השיחות בשבוע הבא….בטהרן

 • יול 5, 2017 @ 22:29 at 22:29
  Permalink

  כל מה שהאמריקנים צריכים לעשות הוא להעביר כמויות של טילים נגד מטוסים וטנקים למורדים. הכל יסתדר מאליו.

 • יול 7, 2017 @ 6:16 at 6:16
  Permalink

  הם יכולים לדבר כמה שהם רוצים!! ישראל לא תאפשר לכוחות אירנים או טורקיים להיות קרובים לגבול.
  אל דאגה ישראל כיום כל כך חזקה צבאית שגם הרוסים חוששים מעוצמתה או תגובתה!! תוסיפו על כך גב/תמיכה אמריקאית והרי לכם כוח צבאי מהחזקים בתבל שאין ארגון או מדינה שיכולים לעמוד מולו או מעוניינת להתנגש איתו.

  אם נצטרך לצאת לקרב נעשה זאת! יהיה לכך מחיר! יהיו הרוגים הן חיילים והן אזרחים! אך לבנון תחרב (חיזבאללה) וכנ"ל כל הכוחות בגבולותינו עם סוריה (חיזבאללה, שיעים, אירנים ועוד..).
  המציאות אחרי תהיה ישראל חזקה ומתקדמת מול אדמה חרוכה מסביב.. סביר להניח שנכבוש שטחים בסוריה שלא יוחזרו להם לעולם.

  • יול 9, 2017 @ 16:25 at 16:25
   Permalink

   ואל תשכח את הקדוש ברוך הוא

Comments are closed.