נכשל ביקורה של שרת החוץ האמריקנית במזרח התיכון.

מיוחד ובלעדי למקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה: נכשל ביקורה של שרת החוץ האמריקנית במזרח התיכון, לאחר שגם עבדאללה מלך ערב הסעודית, וגם נשיא מצרים דחו את בקשתה להפסיק את התמיכה הכספית בחמס. עם הבטחת התמיכה המצרית, הסעודית, ממדינות המפרץ הפרסי, ומתורמים פרטיים בעולם המוסלמי, יש לממשלת החמס של איסמעיל הנייה תמיכה מינימאלית של חצי מיליארד דולר בשנה, או כ-40 מיליון דולר בחודש. המקורות שלנו מדווחים כי מלך ערב הסעודית עבדאללה החליט להבטיח את הכספים הדרושים להקמת ממשלה פלסטינית של החמס וכן להעמיד לרשותה של ממשלה זו את האמצעים הכספיים הדרושים לשם הפעלת הרשות הפלסטינית, כבר בשבוע הראשון של חודש פברואר, מיד לאחר ניצחון החמס בבחירות הפלסטיניות, ודבקה-נט-וויקלי פרסם על כך ידיעה בלעדית בגיליון מס` 241 מ-10 לפברואר. בכך נכשלה המדיניות האמריקנית אשר מנסה לייבש את המקורות הפיננסים של החמס, ויחד אתה נכשלה גם המדיניות הישראלית המובלת על ידי מ"מ ראש הממשלה ושרת החוץ ציפי ליבני, המכונה על ידם `החזית הבינלאומית` נגד החמס.
כבר בתחילת פברואר קבע המלך עבדאללה כי על החמס לא להכיר בישראל, אבל עליו לעשות יותר, מאשר הוא עושה היום, `לבוא לקראת ישראל,` לקיים אתה מגעים, ולקיים את כל ההסכמים עליהם הרשות הפלסטינית חתמה עם ישראל. זו הסיבה מדוע החמס מכריז כל הזמן שהוא מוכן לקיים תנאים אלה.
ההחלטה של המלך התקבלה בגלל שלושה שיקולים עיקריים.
1. לחסום את הדרך בפני איראן לקבל עליה את מימון ההוצאות של הרשות הפלסטינית. הצעה איראנית כזו הוגשה לחמס על ידי הנציג האירני שהגיע במיוחד לדמשק כדי לטפל בבעיית החמס לדמשק, עלי אכבר מוחתשאמי פור Ali-Akbar Mohtasahami-Pour, ראש וועדת העזרה האיראנית לאינתיפאדה הפלסטינית.
העובדה שטהרן שלחה לדמשק את אחד מבכירי המשטר כדי לטפל בעליית החמס לשלטון, מראה את החשיבות העצומה שאירן מייחסת להתפתחות זו.
2. המלך הסעודי מעוניין להמשיך בתיאום המדיני-והאסטרטגי המתקיים עתה בינו ובין נשיא מצרים חוסני מובראק לגבי סוריה, לבנון, ועתה הרשות הפלסטינית וישראל.
3. ראשי החמס הציגו במגעים עם יועצי המלך תוכנית לניהול הרשות הפלסטינית ללא ניפוח תקציבים ומנגנונים וללא גניבות. המקורות שלנו מוסרים כי במרכז התוכנית ביטולן של 37 אלף מישרות בגופי הביטחון והמנגנונים הממשלתיים הפלסטינים. ראשי החמס הודיעו לאנשיו של עבדאללה, כי הם ערכו בדיקה יסודית בנושא וכי המדובר לא בפיטוריהם של 37 אלף איש, אלא בהפסקת תשלום משכורות חודשיות לשמות פיקטיביים של משרות פיקטיביות שאינן קיימות. הפסקת תשלומים אלה תאפשר לחמס לחסוך בתקציבים הפלסטינים כ-400 מיליון דולר בשנה, כך שהתקציב הפלסטיני השנתי השוטף יצומצם מ-1.2 ביליון דולר ל-800 מיליון.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים עוד כי כצעד הכנה לקראת קבלת האחריות הכספית על הרשות מצד בית המלוכה הסעודי, לחץ עבדאללה על יו"ר הרשות אבו מאזן להסכים לשתף פעולה עם החמס, לא רק בהרכבת ממשלה אלא גם בהפסקת ומניעת גניבות הכספים ברשות הפלסטינית. כתוצאה מהלחץ הסעודי ולאחר תיאום עם החמס הורה אבו מאזן לתובע הכללי הפלסטיני אחמד אל מורני, לפתוח בחקירה , ולערוך חיפושים ומעצרים בקרב שורה של אישים פלסטינים הנחשדים כי התעשרו במשך השנים על ידי העלמת סכומים גדולים מהסכומים שהרשות הפלסטינית קבלה מארצות הברית, האירופאים, מדינות המפרץ הפרסי והאו"ם.

Print Friendly, PDF & Email