נכשל ניסיון של נאט"ו לחסל את מועמר קדאפי

כמה שעות לאחר שמספר מנהיגים אמריקנים ובריטים קראו ביום א'  'לחתוך את ראש הנחש', כלומר, לחסל פיזית את מועמר קדאפי, תקפו ביום ב' 25.4 לפנות בוקר מטוסים של נאט''ו שני מבנים במתחם הנשיאות בטריפולי, באב אל-עזזיה Bab Al-Aziziya, בהם נמצאים לשכתו של קדאפי, ומשרדיהם של אנשי צמרת לוביים אחרים. חדר הישיבות בו קדאפי מקיים את פגישותיו נהרס כליל.
לא נמסר באם קדאפי היה במקום ובאם נפגע. 45 איש נפצעו, מהם 15 קשה.

דוברים מערביים וגם דוברים לוביים לא הכחישו כי מטרת ההפצצה הייתה לפגוע ישירות בקדאפי. בנו של קדאפי, סייף אל איסלם, אמר לאחר ההפצצה, כי התקפות אלה לא תשגנה את מטרתן, מאחר וממלא המערב ייכשל במלחמה בלוב. לא נמסר מטוסים של אלה מדינות השתתפו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ההפצצה, העומדת בניגוד להחלטת האו''ם 1973 בנושא לוב, מצביעה על התסכול ההולך וגובר במערב לאור המצב המסתמן במלחמה בלוב, כי לא רק שקדאפי וצבאו נחלשים, אלא שהם מתחזקים.
חוגים בנקאיים מערב אירופאים אישרו ביום א', כי הסנקציות הכלכליות שהטילה מועצת הביטחון על קדאפי אינן פועלות, וכי קדאפי הצליח להבטיח לעצמו אספקה של מיליארדי דולרים מקרנות הפועלות במערב, ומשתמש בהן כדי לממן את המלחמה, למרות שקרנות אלה היו צריכות להיות מוקפאות לפני החלטת האו''ם.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו מוסרים כי התסכול בבירות המערב מהמצב בלוב גבר בסוף השבוע לאחר שהתברר כי הידיעות שפורסמו כאילו המורדים הצליחו להדוף את כוחות קדאפי מהעיר מיסרטה Misratah ולהשתלט עליה אינן נכונות. ביום ב' בבוקר התברר כי לא רק שהמורדים שולטים רק בשטח הנמל שבעיר ובכמה רחובות שלידו, ושאר חלקי העיר נמצאים בידי כוחותיו של קדאפי, אלא שלמעשה קיים אולטימאטום של ראשי השבטים המקיפים את מיסרטה למורדים להניח תוך 48 שעות את נשקם ולהיכנע. במיסרטה הצליח קדאפי ליצור מצב בו כביכול ראשי ואנשי השבטים הנאמנים לו הם שמנהלים את המלחמה בעיר ולא צבאותיו. מצב זה מקשה על כוחות נאט''ו לפעול נגד הכוחות התומכים בקדאפי מחשש כי הם יואשמו בפגיעה באזרחים לוביים, בעוד שהמנדט שניתן להם על ידי מועצת הביטחון הוא להגן על אזרחים כאלה.
ביום א' קרא הסנטור לינדסי גראהם Lindsey Graham, רפוליקני חבר בוועדת השירותים המזוינים של הסנט 'לחתוך את ראשו של הנחש' cut the head of the snake off, ואמר כי 'האנשים שמסביב לקדאפי צריכים לקום כל בוקר כאשר תוהים האם היום הזה יהיה האחרון' (בסבלם). ציטוט המקור: The people around Gaddafi need to wake up every day wondering, 'Will this be my last.
שר החוץ הבריטי וויליאם הייג סירב להוציא מכלל אפשרות כי ישתמשו במלטי''ם האמריקנים, עליהם הודיעה וושינגטון ביום ה' 21.4, כי היא מטילה למערכה בלוב, לשם התנקשות בחייו של קדאפי.
אולם זמן קצר לאחר מכן אמרו קצינים גבוהים בנאט''ו בבריסל כי בפעולה הראשונה של המזל''ט האמריקני מדגם 'פרדטור' Predator ביום א' 24.4 בלוב, הושמד רכב משגר רקטות אחד של צבא קדאפי. במילים אחרות, מישהו במטה נאט''ו מיהר לסתור את דבריו של הייג.
במקביל, מוסרים המקורות של תיקדבקה בוושינגטון, כי הולכת ומתרחבת הביקורת על הנשיא באראק אובמה ועל החלטותיו בדבר המעורבות הצבאית האמריקנית בלוב. הביקרות מתמקדת בכך כי ארצות הברית לא הייתה צריכה להתערב בכלל בהתקוממות נגד קדאפי בלוב, ואם כבר התערבה היה עליה לבצע זו בצורה החלטית, ולא בזיגזגים, כפי שאומבה עושה זאת. החוקר והפרשן הצבאי אנטוני קורדסמן Anthony H. Cordesman הגדיר את שרשרת ההחלטות הצבאיות של הממשל, החל מהטלת אזור אסור לטיסה בלוב, ועד הפעלת המזלט''ים 'כפארסה'. פרשנים אחרים כתבו, כי ההחלטה של הפנטגון להעמיד לרשות המלחמה בלוב 'פרדטורים' נובעת מרצונם של שר ההגנה רוברט גייטס, וראש המטות המזוינים האמריקנים האדמירל מייק מולן, לכסות על חוסר יכולתו של הנשיא אובמה לנקוט מדיניות אמריקנית ברורה כלפי המלחמה בלוב. הפרשנים כותבים כי נוצר  מצב פרדוכסאלי, לפיו בעוד גייטס ומולן חושבים כי ארצות הברית איננה צריכה להיות מעורבת בכלל בלוב, הם סבורים כי חוסר יכולתו של הנשיא להחליט בנושא לוב, גורמת לוושינגטון יותר נזק אסטרטגי מאשר אם הייתה מעורבת במלחמה. כמה פרשנים מצטטים דיפלומטים סיניים, האומרים כי בשיחות שהיו להם באחרונה עם דיפלומטיים צפון קוריאניים הללו אומרים להם, כי אם זה כל מה שארצות הברית מסוגלת לעשות בלוב, לנו בפיונגיאנג, אין מה לחשוש יותר מוושינגטון.

Print Friendly, PDF & Email