נמשכת אופנסיבת הטרור של ISIS: עשרות הרוגים בפיגוע באוטובוס בדרום מצרים. השבוע 62 הרוגים במתקפות טרור

כאשר לפחות 10 חמושים מצוידים במכונות ירייה ובתת-מקלעים, נעים בשלושה כלי רכב הצבועים בצבעי הצבא המצרי בכבישים המצריים המרכזיים בדרום מצרים-כ-160 ק"מ בלבד מקהיר,כשהם לבושים מדים צבאיים ופניהם מכוסות, פירוש הדבר שארגון הטרור ISIS  מבצע עתה פיגועים רצחניים במצרים עצמה, ולא רק בחצי האי סיני.
זה בדיוק מה שקרה ביום שישי 26.5, כאשר חמושים עצרו שיירה של אוטובוסים שהובילה נוצרים קופטים לתפילה ולסיור במנזר שמואל הנביא Anba Samuel monastery, ליד העיר מיניא  Minya.
המטרה המרכזית של התוקפים-הטרוריסטים היה אוטובוס שהוביל ילדים קופטים.   התוקפים הקיפו את האוטובוס וריססו אותו במכונות ירייה, כאשר לאף אחד מנוסעיו לא היה סיכוי להינצל.
מספרי ההרוגים הרשמיים שקהיר מפרסמת הוא 26 הרוגים-רובם ילדים, ו-23 פצועים. מקורות קופטים בקהיר אומרים כי מספר ההרוגים הוא הרבה יותר גבוה והוא מעל 35.
ששה חודשים עברו מאז פיגועי ההתאבדות של ISIS בדצמבר 2016, בכנסיות המרכזיות של העדה הקופטית בקהיר ובאלכסנדריה. בפיגועים האלה נרצחו 70 קופטים. בהקשר זה צריך לציין גם את ניסיון ההתקפה של ISIS, על מנזר סט.קתרינה בסיני שנכשל, לפני קצת למעלה מחודש ב-17 באפריל.

מעבר לזוועה בה ילדים קופטים נרצחים בדם קר על ידי ISIS, בולטת עובדה מרכזית אחת. הנשיא המצרי פאתח אל-סיסי, צבא מצרים, המודיעין המצרי, כל הגורמים האלה נכשלו עד עתה במלחמה בטרור, למרות העזרה הצבאית והמודיעינית המסיבית שהם מקבלים בעיקר מארצות הברית ומישראל.
לא מדובר בכישלון טקטי, אלא בכישלון אסטרטגי.
מצרים מותקפת עכשיו על ידי ISIS משלוש חזיתות: מחצי האי סיני, מלוב, ומרשתות טרור הפועלות מתוך עריה המרכזיות.
נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ נפגש בשבוע שעבר עם אל-סיסי בסעודיה, (לאחר תקופה ארוכה בה נשיא מצרים סירב לבוא למפגש בריאד), ושכנע אותו להצטרף לברית האמריקנית-סונית שהוא הקים נגד הטרור הסוני, אבל גם נגד איראן.
טקסים, נאומים, וריקודי חרבות בריאד, הם אירועים אזוריים ובינלאומיים סמליים חשובים, אולם לא פחות חשוב היא יכולתן הממשית של המדינות הסוניות, ובראשן מצרים, להלחם נגד הטרור. גם אם ארצות הברית תספקנה למדינות אלה את מערכות הנשק המשוכללות והמתקדמות ביותר בעולם, לא תהייה לכך כל משמעות באם ISIS, יכול להמשיך ולבצע פיגועים כאלה בתוך מצרים וסיני.
בינתיים, נמצא ISIS באופנסיבה של טרור שמיום חמישי הכתה במנצ'סטר שבבריטניה, בקניה שם נרצחו ביום ה' 14 שוטרים, ובמטרה קופטית במינא בדרום מצרים.
מספר ההרוגים עד עתה ממתקפות אלה כבר הגיע ל-62.    

Print Friendly, PDF & Email