נמשכת ההתקפה האיראנית על מתקני נפט סעודיים: מלטי נפץ מתוצרת איראן תקפו מתימן מתקני וצינורות נפט בסעודיה

לאחר חוסר מכוון של תגובה בינלאומית, וניסיון להוריד פרופיל ומהחשיבות של ההתקפה על מכליות הנפט, ביום א', שהובילו נפט שנקנה עבור ארצות הברית, הגבירו האיראנים, ביום שני 14.5, את התקפותיהם על הנפט הסעודי. הפעם הותקו תחנות שאיבה וצינורות נפט.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי בעוד שאת התקפת האזהרה האיראנית על מכליות הנפט ליד נמל פוג'יירה שבצפון איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, ביצעו אנשי הכוחות המיוחדים של 'גדודי אל קודס' האיראניים, את ההתקפה על מתקני הנפט הסעודים ביצעו החות'ים בתימן ששיגרו מל"טי-נפץ על מתקני הנפט הסעודיים.

כבר בתחילת השנה-ב-19 בינואר, הצליח מל"ט-נפץ איראני שהופעל בידי החות'ים לפגוע במצעד צבאי תימני שאורגן על ידי הצבא הסעודי ולהרוג חלק מהצמרת הצבאית התימנית התומכת במאמץ המלחמתי הסעודי בתימן.
כבר אז, לפני חמישה חודשים, הזהירו מומחים צבאיים, כי זו שאלה של זמן עד שסוג חדש זה של נשק איראני יופעל נגד מטרות בסעודיה עצמה.  היכולת האיראנית לשלוח מל"טי נפץ שיתפוצצו בדייקנות מעל המטרה, הייתה צריכה להדליק מנורות אדומות רבות במזרח התיכון-כולל בקרב הכוחות האמריקנים וישראל.

שר הנפט הסעודי חאליד אל-פאליח הודיע, ביום ב', כי בהתקפה נפגעו שני צינורות נפט מרכזיים של חברת 'ארמקו'-אחד מהם ליד הבירה ריאד, ואחד ליד תחנות השאיבה עפיף דאוודמי Afif and Dawadmi  במזרח המדינה. צינור הנפט העובר דרך תחנות שאיבה אלה האלה מעביר את הנפט הסעודי ממזרח המדינה לטרמינל הנפט ביאנבו Yanbu שלחוף הים האדום, במטרה לעקוף את מצרי הורמוז.
תחנות שאיבת הנפט לאורך צינורות אלה הפסיקו את פעולתן.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי שתי המטרות שהותקפו ביומיים האחרונים באיחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, וסעודיה, הן מטרות שנועדו לעקוף את מצרי הורמוז.
בכך איראן מאותתת, כי אין צורך לסגור את מצרי הורמוז בתגובה לסנקציות האמריקניות, אלא שאפשר לפגוע באספקת הנפט מהמפרץ לשווקים הבינלאומיים, על ידי פגיעה במטרות נפט אחרות.       
 

Print Friendly, PDF & Email