נמשכת הפעולה נגד ריכוז מחבלים. המטרה: הבטחת דרכי התחבורה הראשיים לקראת מלחמה כוללת. עראפת מכין את עצמו ואת כוחותיו, להנחתת מכה צבאית.

הפעולה הצבאית של צה"ל כנגד מטרות מחבלים נמשכת בכל עוזה. בסוף השבוע פעלו כוחות צה"ל בצפון רצועת עזה, בייחוד באזורי בית חנון ובית להייה,לאחר שיום קודם לכן ביום ו` 14.12החלו הפלסטינים להפגיז במרגמות 120 מ"מ ישובים ישראלים דרומית לאשקלון. המטרה לנקות את צפון הרצועה מריכוזי טרור ומצוותים של מפעילי מרגמות ונשק כבד אחר של הפלסטינים כולל קטיושות.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי מלבד הלחימה נגד מטרות טרור יש לפעולת צה"ל גם מטרות צבאיות אחרות. המטרה העיקרית היא להבטיח כי בעת פריצת מלחמה כוללת באזור, ישארו עורקי התחבורה העיקריים מחוף הים התיכון ועד לנהר הירדן, שכולם עוברים במרכז הגדה המערבית ועורקי התחבורה ממרכז ישראל לצפון הארץ, לאזורי הגבול של ישראל עם סוריה ולבנון, העוברים באזורים מיושבים של ערביי ישראל, עבירים וחופשיים מכל איום צבאי פלסטיני. זאת היא גם אחת הסיבות העיקריות שארצות הברית תומכת בצורה נרחבת כל כך בפעולה הצבאית הישראלית, וזאת היא גם הסיבה מדוע ארצות הברית הטילה ווטו, ביום שישי בלילה בישיבת מועצת הביטחון, על ההצעה שמדינות ערב הגישו. ארצות הברית זקוקה לדרכים פתוחות אלה גם עבור כוחותיה.
במקביל לפעולה הצבאית הישראלית ישנן כבר סימנים בשטח כי יאסר ערפאת החל בהכנות למעורבות כוחות הביטחון הפלסטינים כולל המשטרה הפלסטינית בקרבות. במידה וערפאת ייתן את האות לכוחות אלה לפעול, תפרוץ מלחמה בהיקף מלא בין ישראל לפלסטינים, כאשר הפלסטינים מטילים למערכה את כל האמצעים וכלי הנשק העומדים לרשותם. להתפתחות זו התכוון ערפאת כאשר אמר בשבוע שעבר בראיון טלוויזיה כי "אני כבר לקחתי בחשבון את כל האפשרויות".
בין התוכניות המבצעיות הפלסטיניות, הפעלת נשק אנטי אווירי, כולל טילים אנטי אוויריים נגד מסוקים ומטוסים ישראליים. הפעלת נשק אנטי טנקי, כולל טילים, נגד כוחות שריון ישראליים. הפגזות נרחבות של מטרות צבאיות ישראליות, כולל ערים וישובים ישראליים בקטיושות, רקטות ומרגמות כבדות. ניסיון לכבוש ישובים או שכונות ישראליות גם בתחומי הקוו הירוק. בו בזמן ינסה ערפאת להנחית מכות טרור גדולות במיוחד במרכזי הערים הגדולות או כנגד מטרות אסטרטגיות. ההערכות הצבאיות הישראליות, האמריקניות וגם הפלסטיניות, לוקחות בחשבון אפשרות של הצטרפות למלחמה נגד ישראל גם מצד סוריה-חיזבאללה וגם מצד עיראק.

Print Friendly, PDF & Email