נמשכת הפקרת העורף בפיקוד העורף.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: הדבר העיקרי שאינו מעניין את פיקוד העורף בצה"ל הם האזרחים בעורף. דבר זה הוכח במלחמת לבנון בקיץ 2006 כאשר חיזבאללה הפגיז את צפון ומרכז ישראל. ושוב פעם שנתיים לאחר מכן ביום ד' 14.5, באשקלון. שום קצין לא טרח להודיע בשבועות האחרונים לתושבי אשקלון, כי האזעקה שצריכה להתריע על טילים מתקרבים לעיר, מופעלת רק לסירוגין. כלומר, תושבי אשקלון, שבטחו בצה"ל כי ברגע של ירי קסאמים הם ישמעו צפירות עולות ויורדות, ותהיינה להם מספר שניות לתפוס מחסה, לא ידעו כלל כי צפירות כאלה לא תבואנה.
וכך קרה, כאשר ביום ד' בשעה 18:00 נורה טיל 'הגראד' מחורבות היישוב הישראלי דוגית לעבר אשקלון, ופגע פגיעה ישירה בקניון 'חוצות', אף אחד מאלפי האנשים שמילאו את הקניון, לא ידע על בואו של הטיל , ולא רץ לחפש מחסה במרחבים מוגנים שישנם בבניין. אנשים גילו כי נורה עליהם טיל רק לאחר שהוא התפוצץ. כתוצאה ישירה מהפקרות זו נפצעו 100 ישראליים, מהם 4 קשה מאוד.
קצינים בפיקוד העורף שניסו לתרץ את המחדל הקשה הזה אמרו כי הוחלט שלא להפעיל בכל שעות היום את הצופרים, מאחר והיו הרבה אזעקות שווא. קצין אחד אף אמר בגלוי, כי אחד השיקולים שלא להפעיל ביום ד' את הצופרים, היה ביקורו של הנשיא ג'ורג בוש בישראל. אם דבריו של הקצין אל"מ דדי שמחי נכונים, הרי זה רק מראה את הלך הרוחות והמחשבה בקרב קצינים גבוהים בצה"ל. חס וחלילה, אסור לקלקל את שלוות רוחם של המנהיגים בירושלים. אולם מה שחמור יותר הוא, כי גם לאחר שהטיל התפוצץ וכל כך הרבה ישראליים נפגעו, קציני פיקוד העורף ממשיכים לא לומר אמת לאנשי העורף.
מי שמעיין בכותרת הראשית המופיעה בתיקדבקה לא מתקשה להבין כי בצה"ל התכוננו לכך שביום ד' ישוגרו טילים על אשקלון. גם מפקד מחוז הדרומי של משטרת ישראל ניצב אורי ברלב אמר, כי המשטרה קבלה הוראה להיכנס ביום ד' לכוננות ספיגה של טילים. כלומר כל התירוצים של קציני פיקוד העורף היו אולי נכונים לגבי תקופות זמן אחרות, אולם בוודאי לא לגבי יום ד'. במילים אחרות, מדובר במחדל.
אולם השאלה היא לא למה החליטו בצה"ל שלא להפעיל את הצופרים. הנקודה העיקרית היא מדוע לא הודיעו על המצב האמיתי ביום ד' לתושבי אשקלון, והשאירו אותם מגששים באפלה בהריסות הקניון. עכשיו הקצינים אומרים 'טעינו'. הטעות הזו עלתה באם ובביתה התינוקת בת 4 החודשים ביום ד' בלילה הועברו מבית החולים 'ברזילי" במסוקים של צה"ל לבית החולים 'שיבא' שם ערכו להן ניתוחי ראש, ובעשרות פצועים. בכל מדינה וצבא מסודר אחר בעולם על מחדל כזה היו מתגלגלים הרבה ראשים.

Print Friendly, PDF & Email