נסראללה בדרך להקים ממשלת התנגדות בלבנון. פועל עם אסד להפיל סופית את חארירי

בנאום שנשא ביום א' 16.1, הכריז חסן נסראללה, כי גוש האופוזיציה-ההתנגדות של חיזבאללה, ירכיב בעתיד ממשלה משלו, אשר תבטא את השאיפות הלאומיות של לבנון. בכך רמז נסראללה כי יעקוף את הנשיא ואת החוקה הלבנוניים, ואותת כי בקרוב תהיינה בלבנון שתי ממשלות. אחת ממשלת חיזבאללה, וממשלת המעבר של חארירי. מדבריו עלה כי הוא משאיר למאורעות בימים הקרובים להוכיח איזה ממשלה תהייה חזקה יותר, ואיזה ממשלה תשלוט באמת בלבנון. מאחר ולרשות חיזבאללה הכוח הצבאי החזק ביותר בלבנון, ומאחר ושום גורם חיצוני, לא ארצות הברית, או צרפת, ישראל, וסעודיה, מוכנות להתערב במתרחש בלבנון, אין ספק כי הממשלה של נסראללה היא שתשלוט בסופו של דבר בלבנון.
ממשלה זו תודיע על אי חוקיות בית הדין הבינלאומי לחקירת רצח ראפיק חארירי ה-STL, ועל אי חוקיותם של כתבי הזימון/ האישום שהוא עומד להוציא, מאחר והם חוברו והוכנו בתל-אביב ולא בהאג.
בכך התבדו כל הערכות של המומחים האמריקנים והישראליים בימים האחרונים אשר קבעו כי בסופו של דבר סעד חארירי יתקפל, ותושג פשרה בינו ובין נסראללה.
עוד מוסרים המקורות של תיק דבקה כי יש הרבה מהסמליות בעובדה כי ביום א' 16.1, כאשר השגריר האמריקני החדש רוברט פורד הגיע לדמשק, לאחר שבבירה הסורית נעדר במשך 6 שנים שגריר אמריקני, החליט נשיא סוריה בשאר אסד להטיל את כל כובד משקלו נגד ראש ממשלת המעבר הלבנונית סעד חארירי, במטרה לסלקו סופית מעמדה שלטונית בביירות, צעד הנחשב לאנטי-אמריקני ונגד המדיניות של הנשיא באראק אובמה. המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מציינים, כי בכך הפסיק אסד את העמדת הפנים בה נקט בשבועיים האחרונים ולפיה דמשק איננה מתערבת במשבר בלבנון, מאחר ומודבר בנושא לבנוני פנימי.
להתערבות הסורית במשבר בלבנון היו כבר סימנים גלויים בשבת 15.1, כאשר תחנת הטלוויזיה אל ג'אדיד TV station al-Jadeed, הקשורה עם חיזבאללה, ועם המודיעין הסורי החלה לשדר בערב סרטי ווידיאו המראים כיצד סעד חארירי משתתף, באוגוסט 2006, בפגישות של חוקרי בית הדין המיוחד לחקירת רצח ראפיק חארירי ה-STL, בהם משתתפים גם עריקים מהמודיעין הצבאי הסורי ( קולונל אל סידיק Muhammad Zuhair al-Siddiq, שבינתיים ה-STL הכריז עליו עוד ב-2008 כעל עד לא מהימן, ולאחר מכן הוא נעלם באחת ממדינות המפרץ. לפי כמה מקורות נחטף על ידי המודיעין הסורי הובא בחזרה לסוריה, שם הוצא להורג), ואנשי מודיעין לבנוניים, המוכנים על ידי סוריה וחיזבאללה 'עדי שקר' false witness , כלומר כאלה שמעוותים בכוונה את העובדות כדי להטיל את אשמת הרצח על סוריה וחיזבאללה. בסרט הווידיאו הופיע 'עד' כזה מי שהיה ראש שירותי המודיעין הלבנוניים קולונל וויסאם אל -חסאן Colonel Wissam al-Hassan.
תחנת הטלוויזיה הודיעה לצופיה כי שידור זה הוא רק התחלה של הקרנת סרטים בימים הקרובים של סדרת סרטי ווידיאו שצולמו בחשאי על ידי המודיעין הצבאי הסורי, אשר יוכיחו כי סעד חארירי השתתף בישיבות של חוקרי בית הדין הבינלאומי, ובהן נדונו הדרכים איך להטיל את אשמת הרצח של אביו, על סוריה ועל חיזבאללה. התחנה הודיעה כי ביום א' יראו הצופים את סעד חארירי מאשים מפורשות את גיסו של נשיא סוריה באשר אסד, הגנרל אסיף שואכת, בתכנון ובביצוע הרצח.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי הקרנת סרטי ווידיאו אלה, שהמקור היחיד שלהם הוא המודיעין הצבאי הסורי, היא הסימן החיצוני הבולט ביותר עד כה כי לא רק שאסד החליט להצטרף לנסראללה במאמץ להדיח את סעד חאירירי, אלא שהנשיא והצמרת הסורית, חוששים מחומר החקירה שהתובע של ה-STL, דניאל באלמאר D. Bellemare, יגיש השבוע ( לפי הערכות אולי אפילו ביום ב' 17.1), לשופט החוקר דניאל פארנסאן D. Farnsen, לא פחות מחיזבאללה.
הסורים גם דאגו להדליף ביום א', כי סעד חארירי בגד בבשאר אסד, כאשר בעזרת שקרים 'שמכר' לסעודים, חיבל ביוזמה הסעודית-סורית למציאת פתרון למשבר בלבנון. צעד נוסף של הסורים היה לכנס וועידת פסגה ביום ב' בדמשק, בהשתתפות של שליט קטאר השייח' אל תאני, הנשיא אסד, וראש ממשלת טורקיה טאייפ ארודאן, כביכול למצוא פתרון למשבר בלבנון. אולם מה שבשאר אסד רוצה להשיג מפסגה זו, הוא תמיכתן של קטאר וטורקיה במהלכים הסוריים בביירות, ומכאן גם בצעדי חיזבאללה, ונגד בית המשפט הבינלאומי ה-STL.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות