נסראללה: צה"ל תומך במורדים הסוריים באש. חששות בצה"ל כי הכין את הרקע להתנגשות צבאית

צמרת צה''ל, כולל שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, וסגן הרמטכ''ל האלוף גדי אייזנקוט, מעריכים ביום ב' 26.5, כי הנאום שנשא מנהיג חיזבאללה, ביום א' בלילה לציון 14 שנה לנסיגת צה''ל מלבנון, הייה הנחת הרקע, מצידו של חסן נסראללה,  לשלוח את כוחות חיזבאללה לדרום סוריה ולרמת הגולן הסורית, ללא רק כדי להלחם במורדים, אלא גם בצה''ל.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כבר שבועיים קיים זרם איטי של ידיעות מכוונות היטב מדמשק וביירות, האומרות כי כוחות חיזבאללה נערכים להתערב במלחמה בגולן הסורי כדי למנוע את נפילת העיר קוניטרה, בירת המחוז, לידי המורדים.
העיתון הסעודי אוקאז Okaz, שהוא העיתון הרשמי בסעודיה,דיווח כבר בשבת 17.5, כי כוחות  גדולים של חיזבאללה נערכים להתערב במלחמה המתנהלת בגולן הסורי, וכי צוותים קדמיים של חיזבאללה כבר נמצאים בשטח עורכים תצפיות מודיעיניות כהכנה לפעולה הצבאית. 
לפי הדיווח הסעודי חיזבאללה מייחס חשיבות רבה להשארות קוניטרה בידי כוחות צבא סוריה.
יום אחד לאחר מכן, ביום א' 18.5, פרסם המשטר בדמשק ידיעה לא שגרתית שבדרך כלל איננו נוהג לפרסם, כי מפקד ההגנה האווירית הסורית, גנרל חוסיין איסחאק  Lt. Gen. Hussein Ishaq, מת מפצעיו, לאחר שבשבת נפצע בקרב על ידי לוחמי אל נוסרה-אל קעידה סוריה. לוחמי אל נוסרה, תקפו את הבסיס הסורי במאלייחה Mleiha שליד דמשק.
בקרב חוגי מודיעין מערביים העוקבים אחר מהלך המלחמה בסוריה, עוררה ידיעה זו מיד את השאלה מה עשה קצין כה גבוה כמו זו של הגנרל חוסיין איסחאק בבסיס כה קטן של הצבא הסורי, וכיצד קרה שהוא בעצמו השתתף בקרב. אחת התשובות לכך, הייתה שהגנרל איסחאק הכין בבסיס זה, את מערך ההגנה האנטי אווירית הסורי שיחפה על כוחות חיזבאללה שיפעלו בגולן. מידע על כך הגיע לידי המורדים והם שמו מארב לשיירתו שהייתה מגיעה לבסיס מדמשק.
מקורות אחרים בסעודיה מסרו, בשבת 24,5, כי מפקד גדודי אל קודס הגנרל קסאם סוליימני הגיע לסוריה לדון במצב המלחמה בגולן. אין אישור לידיעה זו מכל מקור אחר.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי למרות כל אירועים ופרסומים אלה, לא נראתה עדיין, מלבד כמה צוותי סיור קדמיים של חיזבאללה שהופיעו בשבוע שעבר באזור החרמון הסורי, והסתלקו לאחר זמן קצר, תנועה של כוחות חיזבאללה לעבר דרום סוריה והגולן הסורי.
אולם למרות זאת, נדלקו ביום שני מנורות אדומות רבות בצה''ל.
לא זכורה אפילו פעם אחת, במשך 22 השנים מאז נסראללה מכהן מאז 1992 כמנהיג הארגון, בה הוא יפרט בפומבי בצורה כל כך מפורטת, את המידע המודיעיני שיש לחיזבאללה על פעולות צה''ל בדרום סוריה. 'כאשר האסטרטג הראשי של כוחות חיזבאללה, או צבא כלשהו, מפרט בצורה כזו את המערכים של הצד שכנגד', אומר מקור צבאי מערבי, 'יכולה להיות לכך רק משמעות אחת והיא הכרזת מלחמה'.
נסראללה הדגיש בנאומו ביום א' בלילה, כי הוא איננו מדבר על הטיפול שצה''ל מגיש לפצועים מקרב המורדים הסוריים, אלא הוא מדבר במפורש על סיוע באש מול הכוחות והעמדות הסוריים, שצה''ל מפעיל באזורים אלה.
מטרת הסיוע הצבאי הזה, קבע נסראללה, היא להקים אזור חיץ ביטחוני ישראלי בתוך דרום סוריה. 'זו לא תהייה הגדר הטובה כפי שהייתה בלבנון' הדגיש נסראללה, (הקמת צבא דרום לבנון ותמיכתו על ידי צה''ל, בין השנים 2000-1978, 'זה הרבה יותר מזה', אמר נסראללה. מכאן עבר נסראללה לדבר כיצד ואיך חיזבאללה יגיב על פעולות של צה''ל. 'יש כל הזמן הפרות (מצד צה''ל) לאורך הגבול היבשתי (ישראל-לבנון) בין חיזבאללה לישראל'. 'מתבצע ירי (ישראלי)  על רועים וחקלאים עליו איננו מגיבים, ואנו משאירים זאת לטיפול צבא לבנון ויונפי''ל'. 'אולם לא יותר' הדגיש נסראללה. 'אם תופעות אלה יחזרו על עצמן, חיזבאללה מיד יגיב'.
במילים אחרות, התגובה והאש של חיזבאללה יבואו משתי חזיתות: גבול ישראל לבנון, וגבול ישראל-סוריה.

Print Friendly, PDF & Email