נעצרה הפעולה הצבאית בלוב. רק 6 מטוסים מבצעים איסור טיסה. מטוסי קטאר מקורקעים

רק 6 מטוסי קרב אמריקנים, קנדים, צרפתים, ובריטים טסים בכל רגע נתון מעל המרחבים האוויריים של לוב בניסיון לאכוף את האזור האסור לטייס. הגילוי הזה של המקורות הצבאיים של תיקדבקה מצביע על כך כי לא רק שלא קיים אזור אסור לטיסה בלוב, חוץ מאשר באזור באנגזי, אלא שאין אפילו לקואליציה הצבאית התוקפת את קדאפי את מספר המטוסים הנחוץ לאיסוף מודיעין בסיסי מעל טריפולי או ערים אחרות בלוב.
זו הסיבה העיקרית מדוע מלבד התקפת הפתיחה של המערכה בה נורו 112 טילי טומהוק, המתקפה של הקואליציה למעשה נעצרה. ביום ב' 21.3 נורו רק 12 טילי טומהוק. בידי הצבאות התוקפים לא רק  מפני שלא היה מספיק מודיעין על מטרות חדשות, אלא גם לא היו הוראות מהדרגים המדיניים מה הן מטרותיה של המלחמה, ואם היו הוראות כאלה הן היו סותרות. הפוליטיקאים בוושינגטון, לונדון, ופריס, קבעו מטרות שסתרו את עצמן, ואילו מפקדי הצבאות, שנאחזו בהחלטה מס' 1973 של מועצת הביטחון קבעו מטרות הרבה יותר מצומצמות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי סתירות אלה והקרע ההולך ומתרחב בין וושינגטון, לונדון, פריס, והעולם הערבי לגבי מטרות וצורת ניהול המלחמה, רק הבליטו את העובדה כי אין לבריטניה ולצרפת לא מספר המטוסים, או הטייסים הדרושים כדי לקיים את האזור האסור לטיסה, ובאם ארצות הברית לא תגדיל את מספר מטוסי הקרב שלה המשתתפים בפעולה, רוב המרחב האווירי של לוב יישאר פתוח לחידוש הפעילות של חיל האוויר הלובי.
ביום ג' 22.3, לא רק שלא היה שום סימן כי ארצות הברית מרחיבה את מעורבותה האווירית בפעולה, אלא התרבו הסימנים שהיא מגבילה את המעורבות לשימוש במטוסים היכולים לעזור באכיפת אזור אסור לטייס, כמו מטוסים נושאי מערכות אלקטרוניות מתקדמות, אולם היא לא תעמיד לרשות הפעולה מטוסי קרב.
המפקד הצבאי של המבצע הגנרל האמריקני קרטר הם Gen. Carter Ham, מפקד פיקוד אפריקה של ארה''ב, הפועל ממפקדתו בשטוטגרט בגרמניה, חזר והדגיש כי מועמר קדאפי עצמו ומשטרו אינם מהווים את מטרות הפעולה, וכי כל המנדט שנקבע על ידי מועצת הביטחון מדבר בלבד על מתן הגנה לאזרחים לוביים.
אולם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, וראש ממשלת בריטניה, אשר בהעמידם את עצמם כראשי החץ של הפעולה נגד קדאפי, תלו את עתידם הפוליטי בפגיעה בקדאפי, או לפחות בהורדתו מהשלטון, המשיכו לדחוק להשיג מטרה זו, בניגוד לעמדותיה של וושינגטון.
בלונדון, התגלעו גם סתירות וקרע גלוי בין ראש הממשלה קמרון ושרי ממשלתו, ובין המפקד העליון של הכוחות הבריטיים גנרל דיוויד ריצ'רד Gen Sir David Richards לגבי הלגיטימיות שבפגיעה בקדאפי. קמרון ושרי טענו כי קדאפי הוא מטרה לגיטימית, בעוד שמפקד הצבא טען שלא.
גם בוושינגטון, בה הושם הדגש על כך כי ארצות הברית מעוניינת להיפטר מה שיותר מהר מהפיקוד על פעולה זו, ולמסור אותו במהירות האפשרית לידי בריטניה או צרפת, למרות שברור כי לאף אחת משתי מדיניות אלה אין יכולת צבאית או לוגיסטית מתאימה לנהל מלחמה של קואליציה של כוחות בלוב, נפתח וויכוח דומה על מטרותיה המיידיות והספיות של המלחמה.
נשיא ארצות הברית באראק אובמה חזר ביום שני על ההגדרה המוזרה שהוא נותן למטרות המלחמה, ולהגיון הפוליטי והצבאי שמאחוריה.
הנשיא אמר: כי המטרה של פעולת הסנקציות-הצבאיות של האו''ם היא להגן על אזרחי לוב. אולם הנשיא הדגיש כי המטרה של המדיניות האמריקנית היא שמועמר קדאפי צריך ללכת (כלומר, לרדת מהשלטון). ציטוט המקור: The goal of United Nations-sanctioned military action in Libya is to protect citizens, not regime change — but the goal of US policy is that Moammar Gadhafi has to go. הנשיא לא אמר איך ומתי ארצות הברית תשיג מטרה זו, שבינתיים נראית בלתי ניתנת להשגה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי גם כל התיאורים כאילו המורדים בקדאפי, מעודדים מהתקפות הקואליציה המערבית, פתחו ביום שני בהתקפה נגד על כוחות קדאפי היו לא מבוססים.
כל התנועות הצבאיות של המורדים הסתכמו בדיבורים על ניסיון לכבוש מחדש את אג'דבייה Ajdabiya. אולם במציאות בשטח דיבורים אלה הסתכמו בזה שפלוגה אחת של כוחות קומנדו 'אצעיקה' שערקה מצבא קדאפי עוד בשלבים הראשונים של ההתקוממות בחודש פברואר, נסעה מרחק של כ-50 ק''מ דרומית-מערבית מבנגאזי, ואחר כך נעצרה במדבר הריק מבלי לדעת להיכן עליה לפנות או להמשיך.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים כי זהו כל הכוח הצבאי המאורגן שיש למורדים. יותר אין להם כוחות.
ברור שעם כוח בהיקף כזה המורדים יכולים רק לסמוך על מעורבות צבאית של כוחות קרקע אמריקניים, בריטיים, צרפתיים שיפעלו בשטח מול כוחות קדאפי. מאחר והאמריקנים הודיעו כבר כמה פעמים כי כוחות קרקעיים לא יהיו מעורבים במלחמה, ולבריטניה ולצרפת, אין כוחות קרקע, מלבד כמה חוליות של כוחות מיוחדים, שיכולים לפעול בשטח, נראה כי בשלב זה שלטונם של המורדים לא יחרוג ממרכז ומכמה שכונות בבנגאזי.
גם הניסיון הבריטי-הצרפתי להציג כאילו הליגה הערבית והמדינות הערביות משתתפות בהתקפה, הם הנותנים לה את הלגיטימציה הערבית-אזורית לפעולה, נכשל.
כל הכוח הצבאי הערבי שהועמד לרשות הפעולה הם 4 מטוסי קרב קטארים החונים בבסיס אווירי איטלקי, כאשר לטייסיהם הוראות מפורשת משליט קטאר אל תנאי Emir Sheikh Al-Thani להתקרב לחוף הלובי עד לטווח ראייה שלו. מעבר לכך אסור לטייסים הקטארים להתקרב ללוב. הדיווחים על כך כי גם איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE תשלח כוחות אוויריים להשתתף בפעולה התבררו ככאלה שאין להם כיסוי.שום מטוס כזה לא הגיע משם.

 

Print Friendly, PDF & Email