נערכים לקראת בואו של בלינקן. ממשל ביידן והצמרות המדיניות והצבאיות הישראלית מתעלמים מכך שהמלחמה בעזה זרעה את הזרעים של מלחמת דת

שר החוץ אמריקני אנתוני בלינקן Antony John Blinken עומד להגיע לישראל ביום ד' 26.5, וישהה כאן יומיים. בליקנן יבקר גם ברשות הפלסטינית, ירדן ומצרים.
מההצהרות  של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, הצהרות של בליקנן עצמו, ופקידים אמריקנים בכירים, הממשל רוצה להפוך את הפסקת האש בעזה למנוף באמצעותו אפשר יהיה לחדש את המגעים המדיניים בין ישראל לפלסטינים. 
המטרה הסופית של הממשל היא להקים בארץ ישראל מדינה פלסטינית עצמאית, לצידה של מדינת ישראל, כך הוא לפחות מצהיר, אם כי קשה להאמין שהוא משוכנע שאפשר להשיג מטרה זו.  
ספק רב באם ההנהגות הישראליות, הפלסטיניות והערביות מאמינות באפשרות כזו, ומה שיותר חשוב הוא שכיום לאחר המלחמה בעזה גם דעת הקהל הישראלית וגם דעת הקהל  הפלסטינית בעזה וגם ביהודה ושומרון רואים גישה אמריקנית זו כלא מציאותית ובלתי ניתנת להשגה.
הסיבה העיקרית למצב זה, היא התוצאה המרכזית של המלחמה בעזה, ממנה מנסים כולם להתעלם.
החמאס נכשל בשדה הקרב, אבל החמאס הצליח בפעם הראשונה בתולדות העימותים המזוינים שלו עם ישראל, להקנות לסיבוב האחרון ממד דתי.
זו היא המציאות מאחורי העימותים הנמשכים על הר הבית, באירועים הנמשכים על אש קטנה בערים המעורבות בישראל, כמו בלוד בלילה שבין יום ראשון ושני, ובפעולות התקיפה של יהודים ברחבי העולם.
החל משכונת שייח' ג'ראח והר הבית בירושלים, דרך מנהטן בניו יורק, לונדון בבריטניה, התופעות של תקיפות אנטישמיות, הורדת כיפה מהראש, והורדת מזוזות מדלתות הבתים, כדי שלא יזהו את יושביהם כיהודים, הן לא על רקע של המלחמה בעזה המשמשת רק תפאורה.
התקפות אלה הן  על רקע של מלחמת דת שהחמאס הצליח להצית. מוסלמים נגד יהודים, ויהודים נגד מוסלמים.
זו הסיבה מדוע מבצע 'שומר החומות' לא רק שלא הסתיים, הוא עדין נמצא בתחילתו.

הרמטכ"ל רב אלוף כוכבי מכנס השבוע את הצמרת הצבאית-המודיעינית לדון בתוצאות המלחמה, ולהחליט כיצד הצבא יגיב בהפרה הראשונה של הסכם הפסקת האש. אולם הפרה זו איננה צריכה לבוא בצורה של ירי טילים מהרצועה, או הפרחת בלוני תבערה מעזה לישראל.
ההפרה יכולה להתרחש על הר הבית, בשייח' ג'ראח, יפו ועכו.
זו יכולה גם להיות גם הפרה שלחמאס לא תהייה שליטה עליה, כי מרגע שהמלחמה הפכה להיות מלחמת דת מוסלמית-יהודית  המלחמה הזו לא תציית להוראות החמאס.
שנים רבות ניסתה התנועה הפלסטינית על גווניה השונים לשוות למערכה בין היהודים והפלסטינים  מלחמת דת. בתחילת האינתיפאדה השנייה בשנות ה-2000, ניסה לעשות זאת יאסר ערפאת  אבל נכשל. אפילו ארגון הטרור אל קעידה נמנע מלשים את היהודים ואת דתם במרכז לוח המטרות שלו.
גם החמאס, שהוא הזרוע הצבאית המבצעת בארץ ישראל של האחים המוסלמים נמנע עד כה מלהשתמש בנשק זה.
יתכן מאוד שגם ב-2021, לא הייתה לחמאס כוונה כזו, אבל החיבור הנפיץ שבין אל-אקצא, הר הבית וירושלים הוא שהדליק את האש הזאת.
מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקוב שבתאי  התפאר השבוע, כי המשטרה דיכאה את המהומות בערים המעורבות תוך ארבעה ימים לאחר פריצתם, והורה למשטרה ביום א' 24.5, פתוח במבצע 'חוק וסדר' בו ייעצרו המשתתפים במהומות והתפרעויות. לפי הודעת המשטרה כבר בתחילת המבצע נעצרו 1,100 חשודים. ספק רב באם המעצרים האלה ייעצרו את מלחמת הדת שיש לה אופי של גחלים לוחשות המתפרצות מידי פעם ללהבות גבוהות.
מה שאנו רואים כאן, הוא שהחל משר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, דרך שר הביטחון בני גנץ המוליך עתה  מהלך לחיזוק הרשות הפלסטינית כדי שתוכל לעמוד מול החמאס, וגם כדי ליישר קו עם האמריקנים, למרות שהוא יודע כי הרחוב הפלסטיני תומך בחמאס ולא ברשות,  דרך צה"ל ומשטרת ישראל, שכולם עסוקים במציאות שהייתה לפני המלחמה.
להפתעתם  הם יגלו בהמשך הדרך כי הסכסוך בין ישראלים לפלסטינים הפך להיות מסכסוך בין שתי ישויות לאומניות, לסכסוך בין שתי דתות-היהודית והמוסלמיות.
וזו התפתחות מסוכנת.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות