כ-430 טילים שוגרו מהרצועה. הרוג ישראלי באשקלון. חיל האוויר תקף 270 מטרות. אין לימודים ביום א' בכל הדרום

בסביבות השעה 22:00 במוצאי שבת 4.5, הגיע מספר הטילים שהפלסטינים שיגרו במשך 12 שעות החל מ-10:00 בבוקר לעבר מטרות בישראל לכ-430 טילים. 
בשעות הלילה הפלסטינים הרחיבו את מעגל הירי שלהם כשהם כוללים בתוכו את הערים אשקלון, אופקים, קריית מלאכי, וקריית גת.
סוללות 'כיפת ברזל' יירטו כ-60 טילים.
בתגובה על שיגור הטילים תקפו כלי טייס של חיל האוויר שורה של מטרות של החמאס והג'יאהד האיסלמי ברצועה.
הותקפו כ-270 מטרות, כאשר השתיים הבולטות בהן, היו מנהרת טרור חדשה שהג'יהאד חפר לעבר ישראל באזור רפיח. המנהרה הושמדה.  כמו כן הופצץ והושמד בנין בן שש קומות בשכונת רימל בעזה, שם שכנו משרדים השייכים לזרוע המודיעינית של החמאס.
בתגובה איים החמאס להתחיל לשגר טילים לעבר באר שבע. הג'יהאד האיסלמי איים לשגר טילים אל תל-אביב ואל מתקנים אסטרטגיים ישראליים, כמו אל לוד נמל התעופה הבינלאומי של ישראל.
גבר כבן 60 נהרג, ביום א' 5.5 לפנות בוקר, כאשר טיל פגע בביתו שבאשקלון פגיעה ישירה.  האיש הובא לבית החולים 'ברזילי' שבעיר שם נקבע מותו.  נזק כבד נגרם לבתים בסביבה  בה הטיל פגע.
במשך היום היו כמה ניסיונות של מצרים לתווך בין ישראל, החמאס והג'יהאד, אולם ניסיונות אלה כשלו.
פיקוד העורף הודיע, כי כל הלימודים במוסדות החינוך בדרום ביום א' 5.5, כולל בערים באר שבע, אשקלון  נתיבות, אופקים, קריית גת, קריית מלאכי, ואשדוד מבוטלים. הנקודה הצפונית ביותר בה בוטלו הלימודים היא גן יבנה.
קודם לכן דיווחנו:  

הפגזת הטילים הנרחבת ביותר מהרצועה החלה בשבת 4.5 בבוקר בשעה 9:58.
שבע שעות לאחר מכאן בשעה 16:00 ירי הטילים התרחב מיישובי וערי הדרום, לעבר אזורי לכיש ובית שמש. במשך השעות האלה נורו כ-160 טילים מהרצועה על מטרות בישראל.
במספר מקומות כמו אזורי אשקלון וקריית גת התקבלו דיווחים על מספר פגיעות ישירות במבנים. בקרית גת  ואשקלון נפצעו אישה וגבר, שניהם במצב קשה, מרסיסים כאשר היו שם פגיעות ישירות במספר מבנים.

משך כל הזמן הזה הודיע צה"ל כי הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי מקיים התייעצויות בלשכתו עם שורה של מפקדים בכירים בצה"ל. כמו כן נמסר כי כאשר התייעצויות אלה תסתיימנה  יצטרף אליהן ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו.
לא צריך להיות פרשן צבאי כדי להבין, שהדרגים הצבאיים והמדיניים הישראלים מנסים להרוויח זמן, אולי מצרים תואיל ברוב טובה להביא להפסקת אש, אפילו זמנית.

זו כמובן מדיניות ביטחונית שפשטה את הרגל כבר לפני שנה וחודש ימים כאשר התחילו ההתקפות של החמאס על גדר המערכת בעוטף עזה, כאשר כל כמה שבועות הן מתפרצות והופכות לכמה ימים של שיגור טילים מול מטרות בישראל, ואין טעם לחזור על הדברים האלה שכבר לעסו אותם אין סוף.

לכולם, כולל לחמאס ולג'יהאד האיסלמי ידוע וברור, כי ישראל וצה"ל אינם רוצים להיכנס למלחמה ברצועת עזה, וכי כל פעם הם יימצאו  תירוץ חדש שיצדיק מדיניות זו.
פעם זו תהייה איראן בחזית הצפון ופעם יהיו אלה מנהרות הטרור של חיזבאללה שהביאו בעקבותיהן את 'מבצע מגן צפוני' שלא שינה מאומה ביחסי הכוחות בין צה"ל למיליציית הטרור הזו, שבינתיים הפכה מול עיניו של צה"ל בשנים 2016 עד 2019 לצבא מקצועי לכל דבר.

כמה ימים לפני הגל הנוכחי האחרון של ירי טילים מהרצועה, רק בשבוע שעבר, יצא צה"ל במסע הסברה נרחב, בו החמאס הוצג כארגון המנסה להגיע להסדרה ביטחונית וכלכלית עם ישראל וצה"ל, לעומת הג'יהאד האיסלמי המנסה להפריע להסדרה זו, באמצעות ירי טילים ארוכי טווח על ערים בישראל.
הירי האחרון של טיל כזה היה ב-29.4 לעבר העיר אשדוד.

בשבת 4.5 התיאוריה הזו התרסקה, כאשר התברר כי את הירי הזה של מאות טילים על מטרות  בישראל מנהל חדר המלחמה המשותף לחמאס ולג'יהאד ולארגוני טרור נוספים ברצועה.
במילים אחרות, החמאס ולא הג'יאהד האיסלמי הוא שמוביל את ההסלמה הנוכחית, כאשר העובדה הזאת תופסת בהפתעה גם את הדרגים המדיניים וגם את הדרגים הצבאיים הישראליים.

לכן מיד עולה השאלה, היכן היו כל גופי המודיעין הישראליים שמתפקידם לעקוב אחר העומד להתרחש ברצועת עזה- ובייחוד היכן היו השב"כ ואמ"ן? מדוע אף אחד מגופים אלה לא פרסם אזהרה הודעה על העומד להתרחש.

נקודה שניה חשובה שצריך לשים אליה לב היא העבודה שלמעלה מ-7 שעות לאחר התחלת ההסלמה ברצועה, כאשר מניפת ירי הטילים מתרחבת והולכת לאזורים אחרים בישראל מעבר לדרום, עדיין צה"ל איננו פועל להשתיק את מקורות אש הטילים, ועדיין הוא איננו תוקף אפילו מטרה צבאית משמעותית אחת  לא של החמאס ולא של הג'יהאד האיסלמי.
ההודעה של צה"ל בשבת אחה"צ, כי הוא סוגר את המעברים בכרם שלום ובארז ויצמצם את מרחב הדיג ברצועה, וההודעה כי הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס לדון במצב ביום א', היא בבחינת בדיחה גרועה אשר מעידה על חוסר אובדן ועשתונות ובלבול מוחלט.  
לא רק שצה"ל איננו פועל, שום גורם ישראלי לא דורש מהחמאס והג'יהאד להפסיק את האש ומיד!

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות