נפתחה המערכה השנייה בעימות בין ממשל טראמפ והמשטר בטהרן. סנקציות וביטול ההטבות הכלכליות שהסכם הגרעין מעניק לטהרן

דבריו של שר החוץ האמריקני רקס טילרסון, ביום שישי 5.1, כי ממשל הנשיא טראמפ פועל עתה עם כמה חברי קונגרס וסנטורים למצוא נוסחה מתאימה מה יהיו הצעדים האמריקנים בשבוע הבא לגבי הסכם הגרעין עם איראן, היא איתות ברור כי עתה כאשר נסתיים הגל הראשון של מהומות והפגנות באיראן שנמשכו שמונה ימים, נפתחה מערכה חדשה נגד המשטר בטהרן.
מדובר בשלב של הטלת סנקציות על איראן שמטרתן תהייה לבטל את היתרונות הכלליים והפיננסים שהסכם הגרעין העניק למשטר בטהרן.
הטקטיקה ברורה: מאחר וההטבות הכלכליות שניתנו לטהרן אינן כלולות בהסכם הגרעין,  ממשל טראמפ יבטל אותן כאשר הוא משאיר את הסכם הגרעין ללא שינוי.
הקליפה מעטפת ההסכם תישאר, אבל האלמנט הפיננסי שהזרים לאיראן מאות מיליארדים של דולרים, שהיה הסיבה היחידה מדוע איראן חתמה על ההסכם, יעוקר.
לזה התכוון טילרסון כאשר אמר, כי ההתייעצויות בוושינגטון באות לענות על רצונו של הנשיא  שקבע, כי את חוזה הגרעין צריך לתקן או לבטל saying it must be “fixed or cancelled”.
במילים אחרות, ההחרפה ביחסי ארצות הברית-איראן נמצאת רק בשלביה הראשונים, כאשר לפנינו עוד דרך ארוכה מאוד של החרפה איטית אך מתוכננת ומכוונת מראש. 
מדיניות כזו הנקבעת בוושינגטון כבר בשבוע הראשון של שנת 2018 מרמזת על כך, כי השנה החדש תהייה שנה של עימותים הולכים ומחריפים בין ארצות הברית ובין איראן.
מדבריו של טילרסון אפשר ללמוד כבר על טיבן של  חמש ההתפתחויות הבאות:
1. הנשיא טראמפ לא יחתום עד אמצע חודש ינואר על המשך כל ההטבות הכלכליות שארצות הברית הסכימה עד עכשיו להעמיד לרשות איראן.  בוושינגטון כבר נפלה החלטה על מה הנשיא טראמפ יחתום.  
2. האוצר האמריקני יודיע על הטלת סנקציות חדשות בעיקר על בנקים ומוסדות פיננסים איראניים הקשורים עם המשטר ועם משמרות המהפכה האיראניים.
3. ארצות הברית תפעל נגד גורמים במזרח התיכון ומחוצה לו הקשורים עם איראן, או כאלה שמקבלים ממנה עזה בכסף ובנשק. לדוגמא  לבנון, חיזבאללה, המיליציות השיעיות העיראקיות הנמצאות תחת פיקוד או השפעה איראנית,  החמאס, הג'יהאד האיסלמי, ועוד.
4. צעדים אלה יהיו חלק מהאסטרטגיה הכללית של הנשיא טראמפ להפסיק, או לקצץ בעזרה הכספית שוושינגטון מגישה לגורמים שאינם מוכנים לשתף אתה פעולה ביישום מדיניותה.
5. אם עד עכשיו  תכנן ממשל הנשיא טראמפ לבצע את צעדים האלה עם האירופאיים, עתה לאחר שמדינות אירופה סרבו להצטרף לקו האמריקני שמגנה את פעולות המשטר בטהרן נגד ההפגנות, הוחלט בוושינגטון כי הפעולות האמריקניות נגד איראן תימשכנה מבלי שתערכנה יותר התייעצויות או תיאומים עם בירות באירופה. 
במלים אחרות, ארצות הברית איננה רוצה יותר בשיתופה של אירופה במדיניותה כלפי איראן. 
בכך מפרק ממשל טראמפ עוד עקרון בסיסי עליו היו מושתת הסכם הגרעין בין שש המועצמות ואיראן-שנחתם בתקופת הנשיא אובמה ב-2015- והוא עקרון שיתוף הפעולה האמריקני-אירופאי במדיניות כלפי איראן.
6. הפסקת שיתוף הפעולה האמריקני-אירופאי כלפי איראן, מעמידה את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפני דילמה. האם מוסקבה התומכת באיראן הולכת עם האירופאיים בשאלת איראן, נגד ממשל הנשיא טראמפ?
לכך כוונו דבריו של סגן שר החוץ הרוסי סרגיי רייאבקוב Sergei Ryabkov, שאמר ב-4.1, כי רוסיה מזהירה את ארצות הברית שלא להתערב בעניינה הפנימיים של איראן, מאחר ונראה, כי היא מתפתה לנצל את המתרחש לעלות נושאים חדשים הקשורים בהסכם הגרעין. We warn the US against attempts to interfere in the internal affairs of the Islamic Republic of Iran. Washington is tempted to use the moment to raise new issues with regard to the JCPOA.
אין ספק, כי במוסקבה הבינו היטב לאן נושבות הרוחות בוושינגטון.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “נפתחה המערכה השנייה בעימות בין ממשל טראמפ והמשטר בטהרן. סנקציות וביטול ההטבות הכלכליות שהסכם הגרעין מעניק לטהרן

 • ינו 6, 2018 @ 16:47 at 16:47
  Permalink

  אף פעם לא הבנתי איך מנהיגי העולם המערבי ישנים בשקט בשעה שיותר מחצי עולם מנוהל על ידיד עריצים ודיקטטורים.
  עושה רושם שקם מנהיג מוזר בארה"ב שלא מוכן לעבור על זה בשתיקה.

  אם הוא יצליח הוא יגמור מהר הצפוי, ימים יגידו.
  זה פשוט מדהים איך הוא מצליח לחשוף את הפרצוף האמתי של שאר מנהיגי העולם. הוא עושה את זה בצורה הכי פשוטה ושקופה.

 • ינו 7, 2018 @ 12:25 at 12:25
  Permalink

  כתבה יפה

  כל קיצוץ פיננסי לאיראן או לתומכיה מעולה וכך מאט את הפעולות הזדוניות של איראן במזרח התיכון

Comments are closed.