וועידת אסטנה על עתיד סוריה. מוסקבה הטיסה לוועידה את הגנרל מאנף טלאס שברח מסוריה כמועמד אפשרי לרשת את אסד

בקור של 20 מעלות צלזיוס מתחת לאפס נפתחה באסטנה Astana בירת קזחסטן, ביום שני 23.1, הוועידה הרוסית-טורקית-איראנית, על עתיד סוריה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי ההנהגה הרוסית הדהימה את משתתפי הוועידה, תומכיו של הנשיא בשאר אסד, וראשי ארגוני המורדים הסוריים-כאחד, כאשר הטיסה לאסטנה מהמפרץ הפרסי, את הגנרל הסורי הכריזמטי מאנף טלאס Brig. Gen. Manaf Tlass, בן ה-53, בנו של שר ההגנה הסוריה לשעבר מוסטפה טחלאס, ומי שהיה מפקד חטיבה מס' 104 104th brigade, במשמר הרפובליקני הסורי, ואשר ברח מסוריה לפני חמש שנים ב-2012. מנאף טלאס היה בשעתו אחד מהאישים הנאמנים והמקורבים ביותר לאסד.
המקורות שלנו מעריכים, כי הרוסים מייעדים למאנף טאלס תפקיד מרכזי בצוות מעבר השלטון בסוריה  אשר יוקם כתוצאה מוועידת אסטנה. הקמת צוות מעבר כזה אין פירושו עדיין כי הוועידה תצליח להוציא את השלטון מידיו של הנשיא בשאר אסד, אולם צריך להניח כי היא תגביל את כוחו ואת סמכויותיו.

השאלה העיקרית היא באיזה מידה?
הדרך לכך היא עדיין ארוכה ומסובכת, והצפי הוא כי הוועידה תימשך חודשים רבים, כאשר הדיונים בה מתנהלים תוך כדי משברים רציניים ומלאכותיים.
הצד החשדן ביותר בוועידה הם האיראניים.
טהרן איננה רוצה לראות בהחלשת מעמדו של אסד, אשר מזווית הראייה שלה הוא מהווה את הערובה הבטוחה ביותר להשארת כוחותיהם הצבאיים ושל חיזבאללה בסוריה. איראן זקוקה לנוכחות צבאית כזו כדי להבטיח את הקשר היבשתי שלה עם חיזבאללה בלבנון, המתנהל דרך עיראק וסוריה.
יתר משתתפי הוועידה, רוסיה, טורקיה, וארגוני המורדים הסוריים הנתמכים על ידי טורקיה וערב הסעודית, דורשים עתה את הוצאת הכוחות האיראניים, הפרו-איראניים (המליציות השיעיות האפגאניות והפקיסטניות המונות כ-30,000 לוחמים), וכוחות חיזבאללה-המונים כ-10,000 חייל, מסוריה.
בניסיון לקדם אפשרות של דחיקת נוכחותם והשפעתם בסוריה, החלו האיראניים משתלטים על תשתיות אסטרטגיות בסוריה.
ב-18 לינואר חתם ראש ממשלת סוריה עימאד חמיס Emad Khamis בטהרן, על חמישה הסכמים הנותנים לאיראן זכות הפעלה בלעדית בנושאים כלכליים-אסטרטגיים סורים.
אחד ההסכמים נותן בידי איראן את הזכויות להיות המפעיל והמפתח היחיד של רשת הטלפונים הסלולארית הסורית.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי הסכם כולל סעיפים חשאיים, המרשים לאיראן לחבר את הרשת הסלולארית הסורית, עם רשת הטלפונים הסלולאריים של חיזבאללה בלבנון. במילים אחרות, האיראניים פועלים להשארת כוחות חיזבאללה בסוריה.
גם חיזבאללה וגם המליציות השיעיות הפרו-איראניות אינן משתתפות בוועידה אסטנה.
המקורות שלנו מדווחים כי הדיונים בוועידה יתחלקו לשניים.
בשלב הראשון ייעשה מאמץ לייצב את הפסקת האש השוררת בסוריה, ולהפוך אותה להפסקת אש קבועה בין הצבא הסורי והמורדים הסוריים. מדובר בתהליך ארוך ומסובך בו יוחלט, על חילופי שטחים בין שני הצדדים, ועל זכויות תנועה והעברת אספקה בכבישים השונים בסוריה.
רק לאחר ששלב זה של דיונים יסתיים בהצלחה אפשר יהיה לגשת לשלב השני של הוועידה בו יידונו במציאת  פתרון פוליטי, כלומר- עתיד שלטונו של הנשיא בשאר אסד בסוריה.
למרות שרוסיה הזמינה את ממשל הנשיא טראפ להשתתף בוועידה, החליט נשיאה החדש של ארצות הברית שלא לשלוח נציג אמריקני לוועידה. שגריר ארה"ב בקזחסטן ישתתף בוועידה כמשקיף.
המקורות שלנו מציינים, כי עדיין מוקדם להסיק מכך מסקנה כי הנשיא טראמפ החליט כבר להשאיר את פתרון הבעיה הסורית בידיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בין וושינגטון ומוסקבה מתנהלים דיונים על כך, אולם עדיין אין החלטה סופית לא בוושינגטון ולא במוסקבה על הנושא.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “וועידת אסטנה על עתיד סוריה. מוסקבה הטיסה לוועידה את הגנרל מאנף טלאס שברח מסוריה כמועמד אפשרי לרשת את אסד

 • ינו 23, 2017 @ 13:25 at 13:25
  Permalink

  הרוסים משחקים עם נחשים ועקרבים, בסופו של דבר לא למדו לקח מאפגניסטן…..

  • ינו 23, 2017 @ 22:49 at 22:49
   Permalink

   הנחשים היחידים שהיו באפגניסטאן – זו ארה״ב.

 • ינו 23, 2017 @ 15:03 at 15:03
  Permalink

  מי הנציגים של המורדים ודעאש בוועידה הזו?
  איך הם מצפים להגיע להסכמים בלי הצדדים האלו?

 • ינו 23, 2017 @ 18:52 at 18:52
  Permalink

  הפתרון היחידי זה לחלק את סוריה ל 3-4 מדינות חוץ מזה כל הסכם יכשל!!!! לאחר כל שפיכות דמים והכאב הגדול, העדות השונות לא יכולות לחיות ביחד ואין שום אפשרות חוץ מהפרדות העמים!!!! זה יכול להיות טוב לישראל ואולי גם יהיה לנו יחסים טובים עם כל אחד בנפרד!!!!!

 • ינו 23, 2017 @ 21:43 at 21:43
  Permalink

  לדעאש אין נציגות ולא תהיה הדין שלהם הוא השמדה

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות