נפתח שלב מלחמת המל"טים המתפוצצים במלחמה עם איראן. אין אפשרות לסגור הרמטית את גבולות הצפון מפני תקיפות כאלה

צה"ל פרסם ביום א' 25.8, פרטים חדשים על התקיפה של חיל האוויר סמוך לדמשק.
לפי צה"ל, כוח  המשתייך ל'גדודי אל קודס' במשמרות המהפכה של איראן תכנן פיגוע באמצעות רחפנים שעמדו להישלח לעבר מטרות בצפון הארץ.
מדובר ברחפנים שנמצאים בשימוש הלוחמים החוט'ים בתימן מדגם Mohajer. כל המל"ט כזה מסוגלים להטיל עד 5 ק"ג של חומר נפץ.

לפי צה"ל, הציוד עם הרחפנים הגיע בשבועות האחרונים לנמל התעופה הבינלאומי בדמשק, יחד עם מומחים איראנים, שהועברו יחד עם פעילים של חיזבאללה, וגורמים של מליציות שיעיות עיראקיות, למתחם מגודר בכפר עקרבא דרומית לדמשק. לפי צה"ל, 'כוח קודס'  שכר את המתחם במקום בו נמצאים חווילה מגודרת עם בריכה, גינה גדולה ומחסן, שם נשמר הציוד שיועד לפיגוע.
החולייה התמקמה במבנה הזה ותכננה את הפיגוע  תוך מעורבות ישירה של הגנרל קאסם סולימני.

ביום חמישי האחרון (22.8),  זיהו תצפיות ומעקבים של צה"ל את ארבעת חברי החוליה בכפר הסורי ארנה  Arnah שבצפון הגולן כאשר הם ניסו להוציא את הפיגוע לפועל. בצה"ל הצליחו  החליטו לשבש את הניסיון באמצעם אלקטרונים, כלומר באמצע סייבר, וזאת בהנחה שהחולייה תיסוג לבסיס הקבוע שלה. בשבת כאשר המעקב המודיעיני הראה שהחולייה נערכת לבצע את הפיגוע פעם שנייה תוך כמה שעות הוחלט לתקוף אותה.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: מכל התיאורים שצה"ל מפרסם ומסיכום האירועים בשבת וביום א', עולה תמונה לפיה בשבת בלילה 24.8, נפתחה מלחמת המל"טים המתפוצצים בין ישראל לאיראן. 
זו הייתה רק שאלה של זמן עד אשר הצמרת האיראנית תחליט לנקוט בטקטיקה של שליחת מל"טים מתפוצצים לעבר במטרות בישראל באמצעות כוחות מקומיים, בדיוק כפי שהיא נוהגת בתימן בהפצצות הלוחמים החוטים על מטרות בסעודיה בשנים האחרונות.

אין ספק כי לצה"ל, ובמיוחד למודיעין הישראלי, הייתה הצלחה גדולה בסיכול המתקפה הראשונה הגדולה במלחמה חדשה זו. אולם על הציבור בישראל לדעת, כי הצלחה אחת עדיין איננה מבטיחה הצלחה לסגור הרמטית את גבולות ישראל בצפון עם סוריה ועם לבנון מפני חדירת מל"טים מתפוצצים.
עם כל היכולות של חיל האוויר, המודיעין ויחידות הנ"מ, אפשר וצריך להיערך לכך, כי מידי פעם יצליחו האיראנים וחיזבאללה להחדיר מל"טים מתפוצצים לתחום האווירי הישראלי. כפי שאפשר היה להיווכח בשנה האחרונה בסעודיה ובתימן.
אפשר וצריך להניח, כי בסופו של דבר יימצאו האיראנים וחיזבאללה איזה כפר או אתר נידח בנקודה מרוחקת בסוריה ובלבנון משם הם יצליחו לשגר מל"ט/מל"טים מתפוצצים לעבר מטרות בישראל.
למל"טים האיראנים ישנה יכולת לפגוע ישירות במטרות אליהן הם נשלחים.
מדובר בעליית מדרגה דרמטית במלחמה הישראלית-איראנית-חיזבאללה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות