נרצח מס' 3 בפיגוע ברחוב דיזינגוף: ברק לופן, בן 35 מגבעת שמואל.  שני נרצחים נוספים: תומר מורד ואיתם מגיני, בני 27. כיצד קרה שבעת הפיגוע לא היה בזירה אף איש ביטחון נושא נשק?

ברק לופן, בן 35 מגבעת שמואל וספורטאי ומאמן בתחום חתירת קיאקים מת, ביום שישי 8.4 בצהריים, מפצעיו בבית החולים איכילוב. הניח מאחוריו אחריו את אשתו דנה ואת שלושת ילדיהם. חרף מאמצי הרופאים להציל את חייו, נקבע מותו בסופו של דבר ביחידה לטיפול נמרץ. הלווייתו תיערך ביום ראשון בשעה 17:30 בבית העלמין בקיבוץ גינוסר.
ברק לופן נרצח בפיגוע הירי ברחוב דיזינגוף בתל-אביב ביחד עם תומר מורד ואיתם מגיני, בני 27 מכפר סבא. השניים יובאו למנוחות ביום ראשון וייטמנו זה לצד זה בבית העלמין פרדס חיים בעירם. הלווייתו של מורד תיערך בשעה 15:30 ושל מגיני בשעה 16:30.
 משפחתו של ברק לופן פרסמה את ההודעה הבאה: 'ברק אהובינו – נכד של מייסדי קיבוץ גינוסר, בעל ואב למופת, ספורטאי בכל רמ"ח אבריו, חבר הסגל האולימפי בתחום הקיאקים ומחנך דור העתיד בתחום – עזב אותנו בטרם עת. המומים, כואבים ואוהבים מאוד. יהי זכרו ברוך'.
ראש הממשלה נפתלי בנט אמר: 'עם ישראל כולו משתתף בצערם הכבד של בני משפחתו של ברק לופן הי"ד, הנרצח השלישי בפיגוע האכזרי בדיזנגוף. אב לשלושה מגבעת שמואל. נקרע הלב. יהי זכרו ברוך'.
לופן נולד בקיבוץ גינוסר שליד הכינרת. סבו וסבתו היו ממייסדי הקיבוץ. בעבר נחשב לאחד הקייאקיסטים המובילים בישראל.
חקירה ראשונית בפיגוע מעלה, כי המחבל, רעד חאזם בן 29 ממחנה הפליטים ג'נין, חצה את גדר המערכת כאשר קרוב משפחה שלו מסיע אותו אל אום אל פאחם. שם עלה על אוטובוס שהביא אותו לתל-אביב. במשך היום הסתתר רעד חאזם במסגד ביפו  ורק בערב יצא לכיוון רחוב דיזינגוף. לפי כל הסימנים המחבל הכיר היטב את הזירה בה הוא ביצע את הפיגוע, דבר המעיד שהוא ביקר ברחוב זה מספר פעמים במהלך הכנת הפיגוע.
הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי אמר, ביום שישי 8.4, כי המחבל לא היה צריך לחצות את הגדר וכי זהו כישלון של צה"ל.
מיד לאחר שביצע את פיגוע הירי  נמלט המחבל בכיוון המסגד ביפו אשר בתוכו הסתתר. אזרח אשר הבחין בדמות חשודה מסתובבת מסביב למסגד דיווח על כך למשטרה, ותוך זמן קצר הגיעו למקום כוחות משטרה ושב"כ אשר קראו לרעד חאזם לעצור אולם הוא פתח באש על הכוחות הסוגרים עליו.
בקרב האש שהתפתח נהרג המחבל.
אחד המחדלים הבולטים ביותר בפיגוע הזה הייתה העובדה, כי כאשר המחבל פתח באש ברחוב דיזינגוף לא היה בשטח אפילו איש ביטחון אחד נושא נשק שיכל להגיב על הפיגוע מיידית, למרות הודעות המשטרה שהיא מציבה אלפי שוטרים במקומות מרכזיים בערים הגדולות.
בבית החולים איכילוב בתל-אביב נותרו עוד 7 פצועים. שלושה מהם במצב קשה, אבל יציב, ועוד ארבעה ישראלים במצב בינוני וקל.

Print Friendly, PDF & Email