נשאת מלחם: פקודת חיסול או נטרול שהשתבש


שילוב הזרועות בין גופי המבצעים של משטרת ישראל ואגפי המודיעין של שירות הביטחון הכללי הניב ביום שישי 8.1 אחר הצהריים  בשעה 16:20 את חיסולו של נשאת מילחם, מחבל שהיה חמוש בתת מקלע ובתחמושת מרובה, בתום קרב יריות קצר בינו ובין צוות פריצה של לוחמי היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור של משמר הגבול- הימ"מ.
את מכלול מאמצים מודיעיניים משמעותי ויעיל, שמתח כמעט עד הקצה את יכולות הסיגינט (Signal Intelligence) של שני הארגונים 'הציף' טעות שעשה אחד מסייעניו הקרובים של המחבל, זה שדאג לכלכלתו, מסתורו וצרכיו הבסיסיים של הרוצח מדיזינגוף או טעות שעשה הוא עצמו, כשביצע התקשרות מהטלפון הסלולארי שגנב מנהג המונית שרצח בחוף מנדרין, אמין שעבאן.
בתום שבוע של עבודת בילוש מודיעינית ששילבה לתוך מערך החיפושים, באופן יוצא דופן את היכולות היומינטיות (Human Intelligence)  המשטרתיות, הכוללות את היכרות השטח של ערערה על ידי רכזי המודיעין המגיעים בדרך כלל מתחומי הסמים, האמל"ח והפשיעה החמורה האחרת מחד, מיפוי הקשרים המשפחתיים של חמולת מילחם המונה על כל ענפיה כמה אלפי בני אדם וחתימות DNA  אותן השאיר המחבל במנוסתו מאידך, נסגר אט-אט המעגל סביב קבוצת הבתים בערערה, בתוכה, כך היה ברור כבר כמה ימים, נשאת מילחם מצא מסתור.
יש להניח כי מטרת העל, כפי שהוגדרה לצוות הימ"מ שנבחר להיות זה שייתקל בו ראשון, הייתה נטרולו המוחלט והבאתו המיידית, חי אל שולחן החקירות, כדי שיוכל לשפוך אור על חוליות ISIS נוספות אליהן נחשף, זהות מפעיליו בישראל או בחו"ל, ככל שיש כאלו, האופן בו הוא הודרך, הצטייד, התכונן, ביצע, פעל, נמלט והסתתר – עד שחוסל וגם: איזה פיגוע נוסף תכנן, באיזה אמצעים ובעזרת אילו סייענים.
לוחמי הימ"מ שנבחרים בדרך כלל למשימות היתקלות 'חמות', שייכים לצוותים בוגרים, מנוסים, מיומנים, בעלי יכולות  (בין השאר) ירי וצליפה עילאיות. למרות שכוח הלוחמים 'קיבל' שניות ספורות נוספות בזכות כלב תקיפה מיחידת 'עוקץ' של צה''ל שליווה את הצוות וגרם לחשיפתו של המחבל – נשאת מילחם נורה מטווח קצר מאוד, של עשרות מטרים בודדים ואף פחות, בפלג גופו העליון, בראשו ובידו ונהרג מיד ובמקום, בעודו אוחז את תת המקלע ששימש אותו גם בביצוע הטבח בדיזינגוף ובאמצעותו ירה אל הכלב ומייד אחר כך לכיוון אנשי הימ"מ.
למרות שלוחמי היחידה המשטרתית המיוחדת ללוחמה בטרור-הנחשבת לאחת הטובות בעולם-ראויים לכל שבח על אומץ ליבם, נחישותם ורמת הסיכון העצמי הגבוהה בה הם פועלים, ראוי לבדוק ולשאול מדוע המחבל לא נוטרל אלא נורה ונהרג: האם הייתה זו פקודת חיסול או ניסיון נטרול שהשתבש?
עם התקבל הידיעות הראשונות, ביום ו', על חילופי אש בכפר ערערה דיווחו המקורות של תיקדבקה את הדברים הבאים:

מחקירה ראשונה, ביום ו' 8.1 בערב, של כחמישה סייענים בוודאי עירון שפעלו או עזרו לנשאת מלחם שחוסל בערערה, על ידי לוחמים של יחידת ימ''מ, עולה כי המדובר בחוליית טרור של ISIS.  חלק מהם סייעו למלחם באספקת מזון ואבטחת מקום מחבואו. לוחמי ימ''מ ירו אחה''צ בנשאת מלחם, המחבל מרחוב דיזינגוף בתל-אביב במבנה בערערה והרגו אותו. במקום התנהל קרב יריות.
 כבר כמה שעות לאחר הפיגוע בתל-אביב בו נרצחו שני ישראליים, פרסמו המקורות ללוחמת טרור ניתוח של האירועים תחת הכותרת 'היכן הטרוריסט מערערה שהביא את ISIS לדיזינגוף'.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה:  עם כל הכבוד לימ"מ והגלוריפיקציה סביבו בשעות האחרונות, העובדה שנשאת מלחם לא נלכד בחיים, בעוד שירי ברגלים היה מספיק  לנטרל, לפצוע אותו, ואז ללכוד אותו, היא  נקודה בעייתית.  
טרוריסט רוצח מהסוג שלו שנורה ונהרג בתום אירוע איננו הצלחה, אלא למצער כישלון חלקי. עכשיו האפשרות לחלץ ממנו מידע ומודיעין על שולחיו, סייעניו, איננה קיימת עוד.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות