נשיא איראן רוחאני: איראן מחדשת את פעולות המתקן התת-קרקעי הגרעיני בפורדו. צעד איראני משמעותי לקראת ייצור של נשק גרעיני

יום לאחר שיו"ר הוועדה לאנרגיה גרעינית איראנית עלי אכבר סלאחי הודיע' כי איראן תחדש בקרוב את פעולתן של הדור החדש של צנטריפוגות מהירות אמר, ביום ג' 5.11, נשיא איראן חסן רוחאני, כי איראן תחדש ביום ד' 6.11, את מערך הצנטריפוגות המהירות במתקן התת-קרקעי הגרעיני פורדו Fordow, במרכז איראן ליד העיר קום. רוחאני הדגיש כי תופעלנה 1,044 צנטריפוגות.
המקורות של תיקדבקה: בנקיבת מספר זה הדגיש רוחאני, כי כל מערך הצנטריפוגות האיראניות במתקן בפורדו תופעלנה.

רוחאני אמר, כי הצעד הזה והצעדים הקודמים שאיראן נקטה בניגוד להסכמי הגרעין עליהם חתמה לפני ארבע שנים ב-2015, 'ניתנים לשינוי' are reversible, באם הצדדים האחרים החתומים על ההסכם ימלאו גם הם את תנאיו. בכך רמז רוחאני לממשל נשיא ארצות הברית טראמפ אשר הודיע בחודש מאי השנה, כי ארצות הברית איננה מחויבת יותר להסכמי הגרעין האלה, אולם השאיר בכך את הדלת פתוחה בפני חידוש המו"מ בין ארה"ב ואיראן על הכנסת שינויים בהסכם.
המקורות שלנו מציינים עוד, כי הפעלת מערך הצנטריפוגות המתקדמות האיראניות בפורדו הוא הצעד המשמעותי העיקרי שטהרן נקטה עד כה בתגובה על יציאת ארה"ב מהסכם הגרעין ונגד הסנקציות האמריקניות המוטלות עליה.
חידוש העשרת האורניום בפורדו  תאפשר לאיראן להגיע תוך זמן קצר מאוד, שלא יותר מאשר חודשיים עד שלושה חודשים, להגדלת מלאי האורניום שברשותה לכמות ממנו תוכל להתחיל לייצר נשק גרעיני.  


Print Friendly, PDF & Email