נשיא איראן רוחאני הזמין את פוטין לבקר באיראן. מלך מרוקו באישורו של קארי הזמין את איראן להשתתף בוועדת ירושלים

האופנסיבה המדינית האיראנית לבסס את עצמה כמעצמה האזורית במזרח התיכונית בעיצומה.
שר החוץ האיראני מוחמד זריף הנמצא במוסקבה, מסר ביום ה' 16.1, לנשיא רוסיה הזמנה לבקר בטהרן, ופוטין קיבל אותה, כאשר הוא אומר כי הוא מקווה שביקור זה ייערך  מאוד בקרוב,  I hope to visit you in Tehran very soon.
במקביל שלחה איראן הזמנות לכל שליטי מדינות המפרץ לביקור משותף שיכלול דיון על שיתוף פעולה אזורי גרעיני, בכור הגרעיני בבושייר. איחוד הנסיכויות ה-UAE, קטאר, כווית, ועומן, תומכות עתה בשיפור היחסים ובהתקרבות לאיראן. אם ביקור כזה יתקיים יהיה בכך מתן לגיטימציה של שליטי מדינות הנפט לתוכנית הגרעינית האיראנית.
במקביל, הודיע ביום ה' מוחמד השישי מלך מרוקו, כי שלח הזמנה לטהרן לשלוח נציגים  שישתתפו כחברים מלאים ב'וועדת ירושלים' Al-Quds Committee, של ארגון מדינות האיסלם.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי באמצעות ארגון זה, מנסה בשבועות האחרונים שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, לקדם את המו''מ על ירושלים בין ישראל והפלסטינים. קארי מדווח למלך מרוקו על המתרחש במו''מ ומקווה לקבל את גיבוייה של 'וועדת ירושלים' למהלכיו.
וועדה זו תצטרך לאשר את ההסכמים האמריקנים-ישראלים-פלסטינים, לגבי ירושלים, באם הצדדיים למו''מ יגיעו אליהם.  אפשר וצריך להניח, כי צירופה של איראן לוועדה זו לא נעשה מבלי ששר החוץ האמריקני אישר את המהלך הזה. בכך הפכה איראן למשתתפת פעילה באחד הצמתים הרגישים ביותר של המו''מ המדיני בין ישראל לפלסטינים.
ביום ה' 16.1 דיווחו המקורות של תיקדבקה:      
שר החוץ האיראני מוחמד זריף, ושר החוץ הסורי ואליד מועלם, הגיעו ביחד ביום ה' 16.1, במטוס אחד למוסקבה, ויצאו מיד לפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
קודם לכן היה זריף ביום ד' בדמשק, שם קיים התייעצויות עם נשיא סוריה בשאר אסד.
המקורות המזרח התיכוניים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי זריף ואסד סיכמו את ההצעות שטהרן ודמשק יניחו על שולחן הדיונים של וועידת ז'נווה 2 אשר תפתח בשבוע הבא ביום שני 20.1 בשוויץ, והם מביאים אותם לאישורו של נשיא רוסיה פוטין.
ההצעות האיראניות-סוריות לגבי המלחמה בסוריה כוללות, לפי המקורות שלנו, את ארבעת הנקודות הבאות:
1. מאחר ואי אפשר להגיע בשלב זה להסכמים בין שלטון אסד ובין המורדים, צריך להתחיל לחתור להשגת פתרונות בצורה מדורגת.
 2. בשלב ראשון תוכרז בסוריה הפסקת אש בין הכוחות הלוחמים. תיקדבקה: הפסקת אש כזו כבר קיימת בחלקים רבים בסוריה זה חודשיים.
3. יונהגו 'פרוזדורים הומניטאריים' דרכם ארה''ב, רוסיה, והאירופאים יעבירו לאזורי המורדים, הנצורים ברובם על ידי כוחות הצבא הסוריים, עזרה שתכלול בעיקר מזון ותרופות וציוד לחורף.
4. מאחר וכוחות אל קעידה לא יצטרפו להסדרים אלה, תיבדק האפשרות כי כוחות צבא סוריה וכוחות של מורדים סוריים ישתפו פעולה בלחימה נגד כוחות אל קעידה הנמצאים באזורים שלהם.
זריף גם מביא אתו לפוטין, את ההסדרים לגבי פתרון פוליטי בלבנון, אתם סיכם עוד בתחילת השבוע עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. המדובר בהקמת ממשלת אחדות לאומית בה ישתתפו כל הגושים הפוליטיים והדתיים בלבנון. בממשלה ככזו שתמנה 24 איש יהיו לחיזבאללה שמונה שרים.  לכל גוש שישתתף בממשלה תהייה זכות ווטו על מינוי השרים של שאר הגושים.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי צריך וכדאי להבין את חלוקת התפקידים בין ארה''ב, רוסיה, ואיראן, במזרח התיכון.
שר החוץ האיראני מוחמד זריף מייצג את מעצמת העל-האזורית, אשר לפיה נקבעים המהלכים במזרח התיכון. 
לאחר שזריף מסכם את המהלכים  עם מנהיגים מקומיים כמו אסד, נסראללה, ונורי אל-מליקי, הוא מביא אותם לאישורו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
פוטין באמצעות שר החוץ הרוסי סרגי לברוב, מביא את הסיכומים אליהם הוא מגיע עם איראן לידיעתם של הנשיא אובמה ושר החוץ האמריקני ג'ון קארי.      

 

Print Friendly, PDF & Email