הגבלות קשות מצד הבית הלבן על ביקור הנשיא ג'ו ביידן בישראל. רוב הביקורים הפומביים שלו בוטלו. מצבו הפיזי אינו מרשה זאת


עשרים וארבע שעות לפני נחיתתו  של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בישראל, עדיין לא ברור למקבלי פניו ומארחיו סדר היום של הנשיא האמריקני בישראל. באורח לא שגרתי מצד האמריקנים אשר בדרך כלל מסכמים את לוח הפגישות והנסיעות של הנשיא כמה שבועות לפני ביקור כזה, הפעם האמריקנים ממשיכים לשנות כל הזמן את לוחות הזמנים.
הסיבה העיקרית שניתנת לכך באורח לא רשמי היא מצב בריאותו של הנשיא ותשישותו אשר יכולים להיות מושפעים מהחום הכבד של אמצע חודש יולי.
כבר עכשיו ברור, כי הנשיא ביידן שינחת בנמל התעופה לוד ביום רביעי 13.7, בשעה 15:45, לא יעבור על פני שורת המקבלים את פניו ולא ילחץ את ידיהם, הוא ינופף אליהם מרחוק בידו לשלום. גם טכס קבלת הפנים יהיה שונה מכל טכס קבלת פנים לנשיא אמריקני שנערך בישראל, כדי למנוע את חשיפתו של ביידן  למזג האוויר החם.
לפי התוכנית המקורית לאחר הנחיתה בלוד היה הנשיא ביידן צריך לנסוע לבסיס חיל האוויר בפלמחים שם ראשי מערכת הביטחון בראשות שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי עמדו להציג בפני ביידן את מערכת 'כיפת ברזל', מערכת יירוט באמצעות לייזר, ומערכות מתקדמות של צה"ל. אולם לפי הודעה של הצוות האמריקני שמכין את הביקור שהגיעה ביום ב' 11.7, הביקור בפלמחים בוטל ומערכת הביטחון נתבקשה להכין לביידן תצוגה מצומצמת של המערבות הצבאיות בנמל התעופה לוד, כך שביידן לא יצטרך לנסוע לפלמחים.
גם ביקור מתוכנן של ביידן במשחקי המכביה ופגישה עם ספורטאים יהודים אמריקניים בוטלו.
העיתונות האמריקנית מלא בימים האחרונים מאמרים העוסקים במצב כשירותו של הנשיא ג'ו ביידן למלא את תפקידו. במאמרים, כולל ב'ניו יורק טיימס' וב'וושינגטון פוסט', מצוטטים מקורות בבית הלבן החוששים מפני מעידה פיזית ומילולית של הנשיא הקשיש בן ה-79.
לפי התוכנית ביידן עמד לבקר בישראל ואחר כך בערב הסעודית. מערב הסעודית עומד ביידן לצאת לאירופה לפגישה עם ראשי מדינות נאט"ו.
מקור בבית הלבן הגדיר את תוכנית המסע 'כטירוף עבור אדם בגילו' crazy for a man of his age.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות