נשיא המדינה ריבלין הטיל על ח"כ בני גנץ להרכיב ממשלה. דרעי, ליצמן, בנט, סרבו להיפגש אתו ולדון בהצטרפות לממשלתו

לאחר שנשיא המדינה ראובן ריבלין הטיל, ביום ב' 16.3, על יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ להקים ממשלה חדשה בישראל הוא התקשר עם שר הבריאות יעקב ליצמן מ'יהדות התורה', ושר הפנים אריה דרעי מש"ס וביקש מהם להיפגש אתו על מנת לדון בהצטרפותם לממשלתו. גם ליצמן וגם דרעי סרבו ודחו את ההזמנה. קודם לכן הודיע שר הביטחון נפתלי בנט כי לא ייפגש עם גנץ.
בחוגים פוליטיים התקשו לפרש את דבריו של גנץ, כי הוא ישאף 'להקים ממשלה לאומית רחבה'.  דברים אלה מצביעים על כך כי מנהיג 'כחול לבן' איננו פוסל הקמת ממשלה בהשתתפות, או תמיכה של 'הרשימה המשותפת'.
קודם לכן פרסמנו:
בתום יום של חילופי האשמות הדדיות, ביום א' 15.3, בין ראש הממשלה בנימין נתניהו וראשי 'כחול לבן' מי אחראי לכך שעדיין לא קמה ממשלת אחדות או חירום, ולאחר שראש 'ישראל ביתנו', ויו"ר 'הרשימה המשותפת של ערביי ישראל ח"כ איימן עוודה הודיעו לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי הם ממליצים על ח"כ בני גנץ  להרכיב את הממשלה החדשה, הזמין אליו הנשיא ריבלין את נתניהו וגנץ.
לאחר הפגישה שהתקיימה בשעות הערב הודיעו שני הצדדים, כי סיכמו שצוותי המו"מ של 'הליכוד' ושל 'כחול לבן' ייפגשו בהקדם.
בכך נוצר ל'ליכוד' ול'כחול לבן' חלון הזדמנויות אחרון להקים ממשלת אחדות/חירום עד יום שני בשעה 4 אחה"צ כאשר הכנסת ה-23 תתכנס לישיבתה הראשונה.
לנשיא המדינה ראובן ריבלין לא נשארו ברירות. לאור העובדה שמחנה התומכים בח"כ גנץ הציג לפניו תמיכה של 61 מחברי הכנסת הוא חייב להטיל עליו את הרכבת הממשלה.
בהודעת בית הנשיא נאמר כי 'בתום סבב ההתייעצויות המליצו בפני נשיא המדינה 61 חברי כנסת על יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ בני גנץ, לעומתם 58 חברי כנסת המליצו על ראש הממשלה המכהן ויו"ר סיעת הליכוד, ח"כ בנימין נתניהו. חברת כנסת אחת בחרה שלא להמליץ. מחר בשעות הצהריים יטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה על יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ'.
טכס מסירת המינוי לידי גנץ יתקיים ביום שני בשעה 12 בצהרים.
בהתפתחות בה צוותי המו"מ של 'הליכוד' ו'כחול לבן' לא יגיעו להסכם נערכים ב'כחול לבן' להדיח כבר ביום ב', מיד לאחר השבעת חברי הכנסת, את יו"ר הכנסת הנוכחי יורי אדלשטיין, בח"כ מאיר כהן. אדלשטיין כבר הודיע כי הוא ינסה למנוע הצבעה כזו אותה הוא כינה 'מחטף פוליטי'.
ההערכה בחוגים הפוליטיים היא, כי  אם  צוותי המו"מ של שתי המפלגות הגדולות לא יגיעו להסכם,  יפעלו מנהיגי 'כחול לבן' להקמת ממשלה בה יתמכו בעת הקמתה כל 61 חברי הכנסת שהמליצו על בני גנץ. לאחר מכן הממשלה תמשיך לפעול כממשלת מיעוט.    

Print Friendly, PDF & Email