נשיא ה-KRG בראזני לפני הדחה. צבא עיראקי נערך להשתלט על שדות התעופה של אירביל ושל סולמנייה ועל מעברי הגבול של כורדיסטן

ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבדאי הכריז, ביום חמישי 26.10, כי צבא עיראק פתח במבצע לשחרור מחוז אנבאר Anbar מידיי ISIS, וכי כוחות עיראקים נמצאים בדרכם להטיל מצור על העיר אל קאים Al-Qaim הנמצאת ליד גבול עיראק סוריה, שהיא העיר השנייה שנשארה בידי ארגון המדינה המוסלמית. ( ISIS שולט גם בעיר אבו קמאל Abu Kamal הנמצאת בעברו השני של הגבול במזרח סוריה). אל-עבדי אמר, כי ללוחמי ISIS נשארה רק אחת משתי הברירות הבאות: או למות או להיכנע.
מקורות בבגדאד מדווחים, כי חיל האוויר האמריקני משתתף בפעולה זו ומרכך את השטח בהפצצות המאפשרות לצבא העיראקי להתקדם. המקורות מציינים, ולא במקרה, כי יחד עם הכוחות העיראקים נמצאים גם כוחות של המליציות השיעיות העיראקית הנמצאות תחת פיקוד איראני ואשר נושאות את השם הכללי חאשד אל שאבי' Hasd al-Shaabi. ( תיקדבקה: כוח זה מורכב בעיקר מ'צבא הגיוס עממי העיראקי' PMU ומחטיבת באדאר Badar Brigade).
במילים אחרות, חיל האוויר האמריקני פועל ומסייע גם לכוחות הנמצאים תחת פיקוד איראני, וזאת למרות שרק בסוף השבוע שעבר שר החוץ האמריקני רקס טילרסון, אשר ביקר בריאד והשתתף במפגש של מלך סעודיה סאלמאן וראש ממשלת עיראק חייד אל-עבדי (21.10) אמר, כי המליציות האלה 'צריכות ללכת הביתה'   Shiite militias in Iraq must go home.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה  מציינים, כי בשטח בעיראק הולך ונוצר מצב דומה לזה ששרר באמצע אוקטובר ערב פתיחת הפעולה הצבאית העיראקית-איראנית לכיבוש קירקוק ושדות הנפט שלה מידיי הכורדים.
גם אז כמה ימים לפני תחילתה של פעולה זו (החלה והסתיימה ב-16.10)  בגדאד אמרה כי היא מרכזת כוחות לתקיפת ISIS במחוז אנבאר  ובמקום זה תקפה בקירקוק.
ביום ה' 26.10, הולכים ומצטברים הסימנים כי צבא עיראק מתכנן לפתוח בשלב השני של המתקפה הצבאית שלו על הכורדים.
כוחות מיוחדים מוטסים עיראקים מוכנים עתה לנחות ולכבוש את שדות התעופה של שתי הערים המרכזיות באוטונומיה הכורדית-אירביל וסולמנייה.  כמו כן נערכות יחידות של צבא עיראק והמיליציות השיעיות לכבוש מידי הפשמרגה-הצבא הכורדי את מעברי הגבול של כורדיסטן עם איראן, טורקיה וסוריה.
שליחו המיוחד של הנשיא טראמפ  למלחמה ב-ISIS ברט מקגראק Brett McGurk, הנמצא באירביל Irbil מנסה לשכנע את ההנהגה הכורדית להסכים למהלך זה, ובכך להפוך את האקט המלחמתי העיראקי לאקט מדיני שמבוצע בהסכמה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי התוכנית האמריקנית הזו נתקלת בקשיים מאחר ובאירביל נראים סימנים כי נשיא האוטונומיה מסעוד בראזני עומד להתפטר בעקבות הכישלון הצבאי בקירקוק והמהלך הפוליטי שלו להכרזת עצמאות. כמה מהשמועות אומרות כי הפרלמנט הכורדי יתכנס לישיבה ביום ה' (26.10) בשבמהלכה יודיע בראזני על התפטרותו. גורמים אחרים אומרים כי בראזאני ימתין עד 1 בנובמבר בה כהונתו ממילא מסתיימת, ואז יפרוש מתפקידו.
המקורות שלנו מציינים, כי מדובר במצב של התפוררות מערכת השלטון של ה-KGR שכולה הייתה מבוססת על שלטונה של משפחת בראזני. 
מצב כזה יכול לדחוף את ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבדי ואת ראשי המליציות השיעיות הנתונות תחת פיקוד איראן למהלך השתלטות סופי על העמדות האחרונות של הכורדים.
עתה מסתמן מצב בו הכורדים לא רק איבדו את שאיפתם לעצמאות.
הם עומדים לאבד גם את האוטונומיה שהייתה להם.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות עבור “נשיא ה-KRG בראזני לפני הדחה. צבא עיראקי נערך להשתלט על שדות התעופה של אירביל ושל סולמנייה ועל מעברי הגבול של כורדיסטן

 • אוק 26, 2017 @ 20:41 at 20:41
  Permalink

  כרגיל אמריקאים לא עושים כלום, עדיף לכורדים לדבר עם פוטין

 • אוק 27, 2017 @ 1:02 at 1:02
  Permalink

  והאמריקאים נותנים לכורדים להכבש בידי עיראק השיעית. איזו בושה וחרפה. The land of the free…

 • אוק 27, 2017 @ 22:10 at 22:10
  Permalink

  ישראל צריכה לעזור פצצות טקטיות שיהממו את עירק ואירן
  היום עדיין אפשר להלחם שם
  מחר נלחם על עצמאותנו (על הגדר)
  לא מצפה מביבי לאיזה שהוא אקט
  אז פשוט נחכה למלחמה של מחר

 • אוק 28, 2017 @ 9:15 at 9:15
  Permalink

  כדי שמישהו יבוא לקראתך אתה צריך להראות שאתה שווה את המאמץ

 • אוק 28, 2017 @ 11:02 at 11:02
  Permalink

  בכל העולם כבר הבינו שארה"ב בראשות טראמפ (שפרט לרטוריקה, אינו שונה מאובמה) היא נמר של נייר.
  ועל כן:
  1. בעינינים צבאיים אין לסמוך על אמריקה
  2. רק בדם ואש ניתן לזכות בעצמאות (או להפסיד הכל)

 • אוק 28, 2017 @ 13:25 at 13:25
  Permalink

  אוהב את הכורדים ותומך המאבק הצודק לעצמאות תחי כורדיסטאן
  אבל גם אני שאוהב אותם לא מקבל את הביזיון שהם הפיקו
  ואם הכורדים כאלה פחדנים אז הכתוב
  פאק כורדיסטאן הכורדים בדיחה וכורדיסטאן בדיחה
  ואני לא מתחבר לבדיחות
  ישראל חייבת להתנתק מהביזיון הכורדי

 • אוק 29, 2017 @ 17:21 at 17:21
  Permalink

  ישראל נמצאת במצב מצויין – מסתכלת על היער מבחוץ. אבל אמריקה, נמצאת עמוק בסבך הקשרים והבריתות וההבטחות והאילוצים של כל עץ ועץ ביער. אמריקה צריכה לנתב בין טורקיה וסוריה, המורדים ואסד, רוסיה ואיראן, עיראק והכורדים, הסונים והשיעים, הסעודים והקטארים, וגם להמשיך ולתמוך בישראל ולא להרגיז את העולם הערבי. אמריק סבכה את עצמה לעומק,, וכל סיבוך שלה בינתיים חיזק את השיעים. כשעיראק נפלה – השיעים חגגו, וכשהמורדים הסורים הופקרו – השיעים חגגו. וכשנערכו בחירות בעזה והחמאס ניצח – השיעים חגגו. ובלבנון, כשישראל נסוגה – השיעים חגגו. וכשאובמה אילץ אותנו לנהל מלחמה מוסרית, ולא לבנות באיו"ש – השיעים חגגו. בינתיים מדינות האזור מתפרקות, והשיעים חוגגים. בסופו של דבר צריך להיות עיוור כדי לא לראות שקם ונבנה סהר שיעי מטהרן לצידון. כיפה שיעית למדבר הסוני. טורקיה תיאלץ להיות מדינת חיץ בין השיעה שמדרומה לאירופה אשר ממערבה, ולעולם הסלאבי שמצפונה. ישראל צריכה להיות זהירה כדי לנתב את האש ממנה אל ירדן ולקוות שהסהר השיעי יהפוך לחילוני-עירוני, ואז להצטרף אליו.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות