נשיא טורקיה ארדואן ויורש העצר של ה-UAE בין זאייד: זה מול זה במאבק ברמאללה מי יירש את אבו מאזן

כאשר ביום שישי 13.12, טורקיה הכריזה על מתן פרס בסך 1.75 מיליון דולר לכל מי שיביא למאסרו/הסגרתו של המנהיג הפלסטיני מוחמד דחלאן, ועל הכללתו ב'רשימה האדומה' הטורקית-שהיא רשימת החשודים הטורקית בטרור, ניתן האות הפומבי לכך כי נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן החליט לקחת חלק במלחמה המתנהלת כבר מתחת לפני הקרקע ברמאללה בירת הרשות הפלסטינית, מי יירש את מקומו של ראש הרשות כאשר המנהיג הנוכחי בן ה-83 אבו מאזן יפרוש מתפקידו.
לא שאבו מאזן  מאותת/מראה סימנים כלשהם שיש לו כוונה כזו, אבל בהנהגה הפלסטינית מתחוללת תחרות סמויה שנועדה להעמיד את המשתתפים בה בעמדת זינוק לעבר התפקיד הזה ברגע שיתפנה.

מלבד שאיפותיו האימפריאליסטיות של ארדואן בעולם הערבי, כאשר יחידות הצבא הטורקי נלחמות בשלוש מדינות ערביות-סוריה, קטאר ולוב, ורצונו להשפיע על המתרחש ברמאללה, כדרך להשיג עוד עמדת כוח נגד ישראל, השאלה היא מדוע ארדואן נוקט בצעד כזה?

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הסיבה העיקרית לכך,  היא מעורבותו של יורש העצר של איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE השייח' מוחמד בין זאייד MbZ במלחמת הירושה ברמאללה.
בעוד בישראל כולם מדברים על הכספים הקטאריים שזורמים מידי חודש לרצועת עזה, איש אינו מדבר על הכספים של איחוד נסיכויות הנפט הזורמים לידיהם של אישים פלסטינים ברמאללה המשתתפים במלחמת הירושה הזאת. 
המקורות שלנו מדווחים, כי את הכספים האלה מעביר לרמאללה בשמו של השייח' מוחמד בין זיאד Mbz, איש אמונו ואחד המקורבים אליו ביותר-מוחמד דחלאן.

דחלאן הוא בן 58, ובמשך שנים רבות מילא תפקידים מרכזיים  במנגנוני הביטחון  הפלסטיניים ברצועת עזה ובמערך הטרור הפלסטיני. אולם בד בד עם תפקידים אלה דחאלן ניהל גם שורה של מגעים עם גורמים ישראליים ואמריקניים, כאשר מידי פעם הוא מסכל פעולות טרור.
בשנת 2003 מונה על ידי אבו מאזן להיות שר הפנים הפלסטיני הממונה על הביטחון ברשות הפלסטינית, וב-2005 מונה להיות השר הפלסטיני לתיאום מהלך ההתנקות-הנסיגה הישראלית מרצועת עזה.  ב-2010 חל קרע בינו ובין ראש הרשות אבו מאזן שהאשים אותו בחתירה נגדו ובנקיטת צעדים שיביאו להדחתו.
בינואר 2012 גורש דחלאן מרמאללה לירדן, כאשר בתי הדין של הרשות מוציאים נגדו שורה של צווי מעצר באשמת גניבת כספי הרשות.
מאז מחלק דחלאן את מגוריו ופעולותיו בין אבו דאבי-בירת נסיכויות הנפט, וינה בירת אוסטריה, ומונטנגרו-משם הוא מרכז את פעולותיו בבלגראד בירת סרביה.
בשנים האחרונות ניסה דחלאן להקים לעצמו בסיס פעולה פוליטי חדש ברצועת עזה, שם יש לו תומכים רבים, אולם החמאס הצר את צעדיו.
בשבועות האחרונים החל דחלאן מזרים מאות אלפי דולרים לשטחי הרשות הפלסטינית בגדה המערבית  כאשר הוא שם לו למטרה לקנות את נאמנותם של ראשי התאים של תנועת התנזים של הפת"ח.
מהמידע המודיעיני על פעולות אלה של דחלאן עולה, כי הוא משקיע כספים בהנהגות של התנזים בכל 12 מחנות הפליטים הפלסטינים הפרושים בגדה, ביניהם מחנה שועפט בירושלים, דהיישה ליד בית לחם, קלנדיה בצפון ירושלים, באלטה בשכם ומחנה הפליטים בג'נין.
עוד מדווחים המקורות שלנו, כי חלוקת הכספים שדחלאן מעביר לשטחי הרשות הפלסטינית מתבצע על ידי קדורה פארס  מראשי תנועת הפת"ח בגדה  וראש מועדון האסיר הפלסטיני, אשר באחרונה הצליח להעביר את הנהגת התנזים במחנה הפליטים בג'נין לקבוצת התומכים בדחלאן.
ההערכה היא שעיקר מטרת הפעולה של דחלאן כיום היא למנוע מאישים פלסטינים כמו מחמוד אל עלול, תאופיק טיראווי וג'יבריל ראג'וב להשתלט על מרכזי כוח אלה ברשות הפלסטינית, לקראת ההתמודדות הסופית על השאלה מי יירש את אבו מאזן, או במקרה שבסופו של דבר תתקיימנה בחירות כלליות אצל הפלסטינים.
מאחר ונשיא טורקיה ארדואן תומך בשליט קטאר השייח' תמים בן חמד אאל ת'אני, שהוא יריבו הגדול במפרץ של יורש העצר של איחוד נסיכויות הנפט השייח' מוחמד בין זאייד MbZ, ויריבתה גם של סעודיה, סיכמו שליטי טורקיה וקטאר את חלוקת התפקידים ביניהם: קטאר תמשיך לפעול ברצועה, אנקרה תפעל ברמאללה לחסום את השפעת ה-UAE שם.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות