נשיא מצרים אל סיסי ביצע חילופי גברי בצמרת הצבא, המודיעין, הצי המצרי ומנהל תעלת סואץ

זה לא היה מקרה שבאותו יום, יום א' 12.4, בו אל קעידה בסיני (קודם אנסר בית אל-מקדיס) ביצע את שתי התקפות הדמים שלו בצפון סיני, החליט נשיא מצרים פאתח אל סיסי,  כי צמרת הצבא המצרי בסיני, כולל הצי המצרי, והאחראים האזרחיים על תעלת סואץ תוחלף ולמעשה תפוטר.
אל- סיסי החליט, כי  קהיר איננה יכולה לשאת יותר בתוצאות הקשות של התגברות הפעולות הצבאיות של אל קעידה סיני, הקשורה מבצעית ואידיאולוגית לאל קעידה בלבנט ובעיראק  ISIS, ובחוסר יכולתם של הצבא, הצי המצרי, ומנגנוני הביטחון המצריים לעצור את התקפותיהם.
בשתי התקפות ביום א'  של אל קעידה בסיני, נהרגו כ-13 חיילים ואזרחים מצריים, ביניהם שני קצינים מהארמיה השנייה של צבא מצרים, ונפצעו למעלה מ-50 איש.
בהתקפה הראשונה, ביום א' בבוקר, התפוצץ מטען צד בצפון סיני. הפיצוץ אירע ליד שייח' זוואיד, באזור אל עריש. מהפיצוץ נהרגו לפחות 6 חיילים מצריים, מהם שני קצינים, ו-6 חיילים נפצעו.
12 שעות לאחר מכן, ביום א' בערב, הסיע מחבל מתאבד מכונית תופת עמוסה חומרי נפץ לתוך בנין המשטרה המצרית באל עריש. המחבל פוצץ את המכונית בשערי התחנה. מהפיצוץ נהרגו לפחות 7 אנשים, ומעלה מ-45 איש נפצעו.
יום אחד לפני התקפות אלה, בשבת 11.4, פרסמו אנשי אל קעידה-סיני סרט ווידיאו בו נראו אנשיו מוציאים להורג בירייה חייל מצרי, ועורפים את ראשו של אזרח מצרי.  שניהם נתפסו על ידי אל קעידה סיני  בהתקפה שערכו על מוצב של הצבא המצרי ליד אל עריש ב-2 באפריל. בהתקפה נהרגו 15 חיילים מצריים.  
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי שתי התקפות גדולות כאלה ביום אחד, וההתקפות המצטברות מאז התחלת החודש, מקרבות את המצב בסיני, למצב השורר בבגדאד, שם במשך יום א' אל קעידה ISIS פוצץ  4  מכוניות תופת ומטעני חבלה, ב-4 אזורים שונים בעיר. בפיגועים בבגדאד נהרגו לפחות 12 איש, ועשרות נפצעו.
תוך כדי התקפות הטרור הכריז נשיא מצרים פאתח אל סיסי על חילופי הגברי בצבא,  במודיעין בצי, ובמנהל תעלת סואץ. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי חילופי הגברי מעידים יותר מכל דבר אחר על הלך הרוחות בקהיר מול אוזלת היד של הצבא וגופי הביטחון האזרחיים במלחמה נגד אל קעידה בסיני. 
הבכיר מבין הקצינים המצריים שהודחו, הוא ראש המודיעין הצבאי המצרי גנרל סאלח אל באדרי  Major General Salah El-Badry. במקומו מונה לתפקיד גנרל מוחמד אל שאחט  General Mohamed al-Shahat.  גנרל אל שאחט היה בעבר מפקד הארמיה השנייה Second Field Army של צבא מצרים, שהיא עתה הכוח העיקרי של הצבא המצרי בצפון סיני הנלחם באל קעידה סיני.  
מפקד הארמיה השנייה הועבר מתפקידו ובמקומו מונה הגנרל נאסר אל-סיסי General Nasser al-Assi.  המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הגנרל אל-סיסי  שהה בחודשים האחרונים בצפון סיני בשליחות אישית של הנשיא אל-סיסי, והוא הגיש לו המלצות חדשות כדי להלחם באל קעידה סיני.
חילוף דרמטי נוסף הוא החלפתו של מפקד חיל הים המצרי בתת-אדמירל אוסמה מוניר  Rear Admiral Osama Mounir  לתפקיד
החלפתם של שני בעלי תפקידים מרכזיים כל כך בצבא מצרים, כמו ראש המודיעין הצבאי ומפקד הצי, בזמן שהצי המצרי מעורב במלחמה בתימן, היא צעד יוצא דופן בכל צבא. (המקורות הצבאיים של תיקדבקה: אוניות הצי המצרי הפועלות במצרי באב אל-מנדב, ומול העיר עדן, יוצרות באמצעות הפגזות בלתי פוסקות מהים מסך אש שמטרתו היא למנוע מכוחות ההוטים ומחטיבה מס' 212 של צבא תימן, המשתפת אתם פעולה לכבוש את העיר.)
כמו כן מינה הנשיא פתח אל-סיסי  את פילד-מרשל אוסה אל ג'ינדי Field Marshal Osama al-Gendy כראש מנהל תעלת סואץ  Suez Canal Authority-SCA, שהוא האיש האחראי על כל הפעולות של אחד מנתיבי המים החשובים בעולם.
מינוי מפקד חדש לצי המצרי ולמנהל תעלת סואץ, באה לאחר כישלונם של מפקד הצי ומנהל התעלה הקודמים, למנוע את הברחות הלוחמים והנשק באמצעות הים אל בסיסי אל קעידה בסיני.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ההברחות מתבצעות באמצעות ספינות הבאות מלוב ומירדן, ומנחיתות את המטענים שלהן על חופי הים התיכון-במערב, וחופי מפרץ עקבה-במזרח, של חצי האי. ההברחות מתעלת סואץ מקורן מערי התעלה הגדולות סואץ, איסמעליה ופרט סעיד. לשם מגיעים משלוחי הנשק מלוב ומועברים בסירות של רשתות מבריחים הפעולות לאורך תעלת סואץ.     

 

Print Friendly, PDF & Email