נשיא על הכוונת-המטרה: לחטוף או להרוג את הולנד

מיפוי גיאוגרפי של  תחנות 7 הפיגועים אותם ביצעו הטרוריסטים המתאבדים בפריס,  וצעקותיו של אחד מהם שהאשים במפורש את נשיא צרפת פרנוסאה הולנד במתרחש, מראה וממחיש מסדרון טרור מדויק ומתוכנן, שבוצע ביעילות מחרידה וגבה מחיר איום של מעל 158 הרוגים, מאות פצועים, ולא פחות מכך שיבוש מרקם החיים בפריס-בירת האורות, פגיעה קשה עתידית בתיירות בה ואיום ממשי על שלטון החוק הצרפתי.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מעריכים, כי היד המכוונת את השתלשלות אירועי ליל ה-14 לנובמבר ידעה שנשיא צרפת פרנסואה הולנד יהיה נוכח במשחק הכדורגל בין ארצו לבין גרמניה ובדיוק לשם היא כיוונה – הוא היה המטרה הראשונה, האיכותית , הברורה והמיידית ושרשרת הפיגועים שמסביבו הייתה רק 'פתיל השהייה' שיסיח את דעתם של ארגוני הביטחון, ההצלה ולחגורות האבטחה של הנשיא הצרפתי – ואף ייפגע בהם אנושות.

בין אם כוונת ISIS המקורית הייתה 'רק' להרוג את הנשיא הצרפתי או לחטוף אותו כדי לקיים משא ומתן עליו בהיותו בן ערובה בידיהם – שרטוט מיקומי הפיגועים על פני מפה איננו משאיר מקום לדמיון בקשר לכוונותיהם, יכולות התכנון, החיזוי, עבודת המטה שביצעו, וההוצאה לפועל של מבצע ההרג המשולב.

פיגוע טרור בהיקף כזה, הגדול ביותר מסוגו שבוצע אי פעם בבירה מערבית כלשהי, מורכב משלושה מעגלים:
1. קבוצת מפגעים שכללה לפחות 20 מחבלים שביצעו באופן ישיר את סדרת הפיגועים. מתוכם נהרגו רק 8. היתר או שמסתתרים, או שמכינים את עצמם לגל פיגועים נוסף שיתרחש תוך כמה שעות או ימים, כפי שהיה בפיגועים בפריס בינואר השנה.
2. מעגל של סייענים המורכב מנהגים המביאים את המפגעים אל מטרותיהם, או ממלטים אותם משם. מציידים-אלה שסיפקו את חגורות נפץ וכלי הנשק. תצפיתנים שעקבו אחר כוחות הביטחון הצרפתיים, ומתעדים-אלה שמצלמים את האירוע.
3. מעגל הפיקוד התכנון, הגיוס, ההדרכה, תיאום, והפעלת רשתות קשר בין קבוצות הטרור השונות.
להכין קרב טרור לילי בפריס בהיקף כזה יש צורך לפחות ב-200 איש שידעו על העומד להתרחש ועסקו בהכנות  לביצוע באופן ישיר לפחות בחודשיים האחרונים.
ליל ה- 14 בנובמבר 2015 ייזכר ככישלונם המוחלט של שני ארגוני המודיעין הצרפתיים, ה- Directorate- General for Internal Security  (DGSI)  זה המופקד על ביטחון הפנים וה- Directorate-General for External Security (DGSE) המופקד על ביטחון ומודיעין החוץ (מקביל ל'מוסד' הישראלי).
שניהם 'הצליחו' לא לראות ולשמוע, לא להקשיב ולחזות, לנתח ולהסיק, כולם לקו בעיוורון מוחלט ובחירשות כללית. הם  לא הצליחו לשים את ידם או לקבל אפילו רמז על מבצע ענק, קרב שנבנה במשך חודשים תחת אפם.
האוכלוסייה המוסלמית הסגורה והמסוגרת ברבעים שלמים בפריס, זו שמשטרת צרפת נמנעת מלהיכנס אל חלקים בתוכה, אלא בליווי צבאי משוריין ואלים, מנהלת אורח חיים דתי קיצוני, אוטונומי, שאינו מכיר לכאורה במשטר וברפובליקה הצרפתיים. אחוז הפשיעה, הבערות והעוני בקרבם  אדירים ואזורים אלו מהווים, מטבע הדברים, כר פעולה נוח לתשתיות טרור כאלה.
 בפיגועים בליל שבת, ובדרך בה הם בוצעו,  אפשר היה כבר להבחין  כיצד הסגירות הדתית בקרב המוסלמים והניסיון המבצעי שהם הפיקו מפעולות טרור קודמות בצרפת בשנתיים האחרונות, הניבו חומה המבדלת את ארגוני המודיעין והביון הצרפתיים, כולל המשטרות המקומיות מידיעות מודיעיניות, סייענים, מלשינים ומשתפי פעולה – שהיו יכולים לרמוז ללחוש משהוא על אוזנם של ארגוני הביטחון.
אולם איש לא אמר או רמז אפילו מילה אחת.
החוסר הכמעט מוחלט ביומינט Human Intelligence, מודיעין אנושי של סוכנים צרפתיים הדוברים את השפה הערבית, על כל פלגיה ונימיה, המכירים את הז'רגון, הניב והלהג וההסתמכות על אמצעים דיגיטליים, כל אלו שילמו ביום ו' במטבע קשה של מאות נפגעים, בעוצר כללי בבירה הצרפתית על 2.5 מיליון תושביה כאשר סיום הפרשה אינו נראה באופק ופיענוחה המוחלט, אם בכלל יצלח, ייארך חודשים ואף שנים.
בהנחה שליל הטרור של ה-14 בנובמבר איננו מבצע מקומי שיצא אל הפועל על ידי 200 'זאבים בודדים' צרפתיים, אלא כזה שתוכנן, יוזם ופוקד מחוץ לאדמת צרפת, בסוריה או בעיראק, קשה עוד יותר לעיכול העובדה שסימנים מודיעיניים למבצע אדיר ממדים שכזה, לא עלו באף אחת ממערכות הביון הסיגינטיות SIGINT  Signal Intelligence המערביות:  לא בהאשלון ECHELON האמריקנית האמורה ליירט את רוב התעבורה הדיגיטלית העולמית ולא ב'אחותה הקטנה' ה-Frenchelon הצרפתית.

 

Print Friendly, PDF & Email