נשיא צרפת הולנד הכריז על העלאת מצב הכוננות נגד טרור בכל צרפת. אל קעידה: נוציא בני ערובה צרפתים להורג

נשיא צרפת פרנסואה הולנד, הכריז בשבת 12.1, לאחר ישיבת חירום של קבינט המלחמה, על העלאת מצב הכוננות בכל צרפת מפני פעולות טרור פנימיות. קיים חשש של התקפות תאי טרור מוסלמיים כתגובה על ההתקפות של צבא צרפת על מטרות אל קעידה. הצרפתים שניסו לפעול בסוף השבוע בשתי חזיתות באפריקה-קרי במאלי שבמערב אפריקה, ובסומאליה שבקרן אפריקה, יצרו את האפשרות הנדירה לגורמי אל קעידה בסומאליה, הקשורים עם אל קעידה בחצי  האי ערב- AQAP, ואל קעידה במגראב AQIM, להציב אולטימאטום לצרפת, כי אם לא תפסיק את פעולותיה הצבאיות, הם יחלו להוציא להורג בני ערובה צרפתיים.
קודם לכן, במשך השבת, דיווחו המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה, תחת הכותרת:  'מסתבכת הפעולה הצבאית הצרפתית במאלי ובסומאליה: אל קעידה: נוציא את בני הערובה הצרפתים להורג'.
למרות ששר הגנה הצרפתי ז'אן-ייווס לה דריאן Jean-Yves Le Drian, הכחיש בשבת 12.1, כי יש קשר בין הפעולות הצבאיות הצרפתיות ביומיים האחרונים נגד גורמי אל קעידה במאלי וסומאליה, הודיע ארגון אל קעידה, כי אם הפעולות לא ייפסקו מיד, יוחל בהוצאתם של  8 בני ערובה צרפתים, לפחות ארבעה מהם מהנדסים וטכנאי גרעין,  הנמצאים בידי לוחמי אל קעידה במאלי. כמו כן יוחלט תוך יומיים, כלומר עד יום שני 14.1, על גורלו של בן ערובה צרפתי בסומאליה. בכך הסתבכה הפעילות הצבאית הצרפתית הנפרדת במערב ובקרן אפריקה, והפכה למשבר פוליטי-צבאי ראשון מסוגו, בו מתמודד ממשל הנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד Francois Hollande.
הנשיא הולנד, הודיע בשבת על כינוס קבינט המלחמה הצרפתי לישיבת חירום, צעד שאיננו מקובל בצרפת בסופי שבוע, אלא אם כן מדובר במצבי חירום לאומיים 
הצרפתים שניסו לפעול בסוף השבוע בשתי חזיתות באפריקה-קרי במאלי שבמערב אפריקה, ובסומאליה שבקרן אפריקה, יצרו את האפשרות הנדירה לגורמי אל קעידה בסומאליה, הקשורים עם אל קעידה בחצי  האי ערב- AQAP, ואל קעידה במגראב AQIM, להציב אולטימאטום לצרפת, כי אם לא תפסיק את פעולותיה הצבאיות, הם יחלו להוציא להורג בני ערובה צרפתיים.
בידי ארגון אל קעידה בארצות המאגרב AQIM, נמצאים שמונה בני ערובה צרפתיים. 
בידי מליצית אל-שאבאב al Shabaab בסומאליה, נמצאים עתה לפי טענתם שני בני ערובה צרפתיים. איש מודיעין החוץ הצרפתי DGSE agency,  דניס אלכס Denis Allex, המוחזק על ידם כבן ערובה כבר 4 שנים מאז 2009, והחל משבת בבוקר נמצא בידיהם לפי טענתם, חייל פצוע של הכוחות המיוחדים הצרפתים שהשתתף בפשיטה שנכשלה לשחרור בן הערובה.
מקורות במיניסטריון ההגנה הצרפתי אמרו תחילה בשבת, כי דניס אלכס Denis Allex, בן הערובה שפעולת הקומנדו הצרפתית הייתה צריכה לשחרר אותו, נהרג בפעולה. אולם מאוחר יותר הודה שר ההגנה הצרפתי כי גורלו איננו ברור, לאחר שמקורות אל שאבאב טענו, כי הוא נמצא חי בידיהם. 
הצרפתים גם מערפלים בכוונה את תיאור הנסיבות בהם נהרג טייס של מסוק תקיפה צרפתי במאלי, ואינם מוסרים שום פרטים האם הטייס נהרג בתוך המסוק, או שהמסוק הצרפתי התרסק לאחר שנתקל באש מהקרקע. בשתי זירות המלחמה באפריקה, במערב ובקרן אפריקה נתקלו מסוקי התקיפה הצרפתיים באש אנטי אווירית עזה מהקרקע.
המקורות הצבאיים ובפריס של תיקדבקה מוסרים, כי המשבר הצבאי במאלי ובסומאליה, תופס את הנשיא הולנד ברגע מאוד לא נוח לו פוליטית, כאשר הוא הולך ומסתבך בפרשת טרור אחרת שאיננה קשורה לאל קעידה, אלא קשורה למעורבות הצבאית הכורדית במלחמה בסוריה, ולטרור הכורדי בטורקיה, המתבצע על ידי ארגון השחרור הכורדי ה-PKK.
ביום ה' 10.1, נמצאו במשרד של 'מרכז המידע למען כורדיסטן' Information Center for Kurdistan, במרכז פריס 3 גופות של נשים כורדיות כאשר הן ירויות בראשן ובבטנן.
שר הפנים הצרפתי מנואל וואלס Manuel Valls, אמר, 'כי אין ספק בכך שהשלוש הוצאו להורג'
הערתו של נשיא צרפת הולנד, כי הוא הכיר את אחת הנרצחות ואף פגש אותה,
עוררה סערה פוליטית בטורקיה, והביאה לכך כי ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן צלצל בשבת אל  הולנד, ודרש ממנו הסברים כיצד קרה כי הוא נפגש עם 'טרוריסטים'.
מהצד השני האשימו מקורות ב-PKK הכורדי, כי המודיעין הצרפתי סייעה למודיעין הטורקי לרצוח את שלושת הנשים הכורדיות, במטרה לחסל את האגף המיליטנטי בארגון, תוך כדי המגעים המתנהלים בינו לבין הטורקים על הפסקת המלחמה ביניהם. 
שלושת הנשים זוהו כ- Sakine Cansiz, Leyla Sonmez and Fidan Dogan. סאקין קאנזיס נחשבת לאחת ממייסדות תנועת השחרור הכורדית.
כך תוך כמה שעות בשבת, הוטל נשיא צרפת הולנד, להסתבכות מדינית, צבאית ומודיעינית הקשורה באפריקה ובמזרח התיכון, שרק מועטות כמוה זכורות בצרפת.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי לפנות בוקר ובמשך כל היום בשבת 12.1, התחוללו קרבות עזים, כולל הפצצות של חיל האוויר הצרפתי נגד כוחות אל קעידה, מסביב לעיר האסטרטגית קונה Konna,  הנמצאת במרחק של 600 ק''מ  דרומית בירת מאלי באמאקו Bamako. דובר אמריקני בוושינגטון אמר, כי ארה''ב שוקלת להגיש עזרה מודיעינית ולוגיסטית לכוחות צרפת ומאלי התוקפים את כוחות אל קעידה. נראה כי חלקים של העיר נכבשו בידיהם, וכי כוחות אל קעידה נסוגים ממנה.
כוחות הצבא הצרפתיים החלו להגיע, ביום שישי 11.1 למאליi, כדי לקחת חלק באופנסיבה שצבא מאלי פתח נגד לוחמים של אל קעידה בצפון המדינה.
נשיא צרפת פרנוסאה הולנד אמר בפריס, כי צרפת מוכנה להתערב במלחמה נגד כוחות אל קעידה השולטים בצפון מאלי ובמדבר הסאהל Sahel, ומתקדמים לעבר בירת מאלי באמאקו.
שר הגנה  הצרפתי ז'אן-ייווס לה דריאן, אמר בשבת, כי צרפת התערבה צבאית במאלי, כדי להדוף את האיום של אל קעידה להקים במדינה האפריקנית בסיס שיהיה בטווח המבצעי של אירופה וצרפת. ציטוט המקור: The threat is the establishment of a terrorist state .within range of Europe and of France.
בסומאליה, ביצעו בשבת 12.1 לפנות בוקר, מסוקי קרב צרפת ולוחמי קומנדו צרפתיים כמה תקיפות של אתרים ובתים המוחזקים על ידי מליצית אל-שאבאב al Shabaab, בעיירה בולה-מאראר Bula-Marer  דרומית לבירה מוגדישו, בניסיון לשחרר את איש מודיעין החוץ הצרפתי DGSE agency,  דניס אלכס Denis Allex.
הכוחות הצרפתים נתקלו באש אנטי אווירית עזה מהקרקע ונאלצו לסגת כשהם סופגים אבדות.  לפחות חייל צרפתי אחד הרוג. הכוחות הצרפתיים נסוגו וחזרו כל פעם מחדש לזירת הקרבות כשהם מחדשים את ניסיונותיהם להגיע אל בן הערובה.
בשבת בצהרים הודיעה פריס, כי הפעולה נכשלה. בן הערובה הצרפתי דניס אלכס נהרג. שני חיילי קומנדו צרפתיים, ו-17 לוחמי אל שאבאב נהרגו בקרב. אולם כאמור, ארגון אל-שאבאב הודיע כי דניס אלכס חי ותוך יומיים הם יחליטו ויודיעו על גורלו.   

Print Friendly, PDF & Email