נשיא צרפת סרקוזי מכין את הרקע לכניעה של גיאורגיה לרוסיה.

תיקדבקה: כמו שניסה בשבוע שעבר נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, לתווך בעת ביקור בדמשק בין ארצות הברית, איראן, סוריה, וישראל, ולשכתו הודיעה בניגוד לעמדת וושינגטון, ולמרות הכחשותיה, כי הוא השיג שנציגים אמריקנים יצורפו למשא ומתן בין ישראל וסוריה, כך ניסה נשיא צרפת, לתווך ביום ב' 8.9, בין מוסקבה לבין טיבליסי.
סרקוזי הציג ל-2 הצדדים נוסחת פיוס, לה נשיא גיאורגיה מיכאיל שאאשקבילי אינו מסוגל להסכים, כי אם יקבל אותה פירושה התאבדות פוליטית עבורו. הנוסחה של סרקוזי, היא גם בניגוד מוחלט לעמדה ולמדיניות האמריקנית בקווקז.
לפי דברי נשיא רוסיה דימטרי מדבדב, אותו פגש ביום ב' סרקוזי במוסקבה, הסכימה רוסיה לסגת מגיאורגיה, אבל לא מדרום אוסטייה ואבחזיה, עד תחילת חודש אוקטובר, כאשר בגיאורגיה יוצבו 200 משקיפים אירופאים.
רוסיה הסכימה להסיג את כוחותיה, כולל מאזורי החיץ הביטחוניים שהקימה בתוך גיאורגיה, לאחר שסרקוזי נתן למדבדב מכתב ממיכאל שאאשקבילי, בו הוא מתחייב, שגיאורגיה לא תשתמש יותר אף פעם בכוח צבאי כדי להשתלט על דרום אוסטייה, ואבחזיה.
מיד עם סיום שיחותיו במוסקבה, טס סרקוזי לטיבליסי, כדי לומר לשאאשקבילי, כי הוא חייב לקבל את ההסדר עם הרוסים, וכי זו ההזדמנות האחרונה שלו להביא להוצאת הכוחות הרוסיים מגיאורגיה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הסכמה של שאאשקבילי להבנה צרפתית-רוסית זו, היא וויתור סופי של טיבלסי על דרום אוסטייה, ואבחזייה, והשלמה עם המהלך הרוסי אשר הביא להכרזה על עצמאותן, והכרה של מוסקבה במעמדן של שתי המובלעות, כבמדינה עצמאית.
עדיין מוקדם לומר, באם סרקוזי ישיג הסכמה כזו משאאשקבילי. ההסכם בין סרקוזי למדבדב, סותר בצורה מהותית את העמדה הרשמית האמריקנית, אשר הוצגה על ידי הנשיא ג'ורג בוש, ובסוף שבוע שעבר על ידי סגן נשיא ארצות הברית דיק צ'ייני, בעת ביקורו בטיבליסי.
וושינגטון דורשת נסיגת כל הכוחות הרוסיים מגיאורגיה, לעמדות בהם החזיקו ב-7 לאוגוסט, כאשר המלחמה פרצה, כלומר הוצאת הכוחות הרוסיים גם מדרום אוסטייה ואבחזיה. ארצות הברית דורשת גם כי תשמר השלמות הטריטוריאלית של גיאורגיה, כלומר, דרום אוסטייה, ואבחזיה, ייחשבו כחלקים בלתי נפרדים מגיאורגיה.
אם הנוסחה של סרקוזי-מדבדב תתקבל, פירוש הדבר יהיה מפלה מדינית קשה לעמדותיה של ארצות הברית בקווקז.

Print Friendly, PDF & Email