נתניהו ביקש מפוטין הבהרות לגבי הפסקת האש בדרום סוריה אבל לא קיבל אותן


ראש הממשלה בנימין נתניהו
התקשר טלפונית, ביום ד' 24.2, ושוחח עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
ההודעה הרשמית של הקרמלין שפורסמה לאחר השיחה אומרת, כי 'שני המנהיגים שוחחו על המזרח התיכון, וכי השיגו הסכם לקיים כמה פגישות בדרג גבוה'. The two leaders discussed the Middle East and reached agreement to hold a number of high-level contact meetings.
כמו כן אומרת ההודעה, כי בשיחה 'הושג הסכם לקיים קשת של פגישות בדרגים הגבוהים, והגבוהים ביותר, כאשר נלקח בחשבון התאריך של 25 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות'. ציטוט המקור: Agreement was reached on holding a range of contact [meetings] on the high and highest levels, taking into consideration the 25th anniversary of establishing diplomatic relations between the two countries.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אין ספק כי מדובר באחת ההודעות המוזרות והמבולבלות ביותר שפורסמו באחרונה לגבי השיחות בין פוטין ונתניהו.
קשה מאוד להניח, כי בעיצומה של מלחמה בסוריה, וכאשר פוטין עומד במרכזם של מגעים שוטפים עם הנשיא האמריקני אובמה, ועם נשיא איראן חסן רוחאני,  במטרה לסכם את הפרטים האחרונים לגבי הפסקת האש בסוריה אשר עומדת להיכנס לתוקף בשבת 27.2, הוא יתפנה לדון באירועים לציון 25 שנה ליחסים הדיפלומטיים עם ישראל.
מההודעה הרוסית עולה מאמץ ברור לנסות ולהרגיע את ישראל.
המקורות שלנו מדווחים, כי נתניהו התקשר עם פוטין, לאחר שבירושלים הוברר, כבר ביום ג' 23.2, כי פוטין ואובמה הגיעו ביניהם לסיכומים כי הפסקת האש בסוריה תתחיל קודם כל בדרום סוריה, כלומר באזורי החזית הקרובים לגבולות  ישראל וירדן.  
גם וושינגטון וגם מוסקבה, שהסבירו בימים האחרונים לגורמים צבאיים ישראליים וירדניים את ההשלכות של ההחלטה הזו בשטח, נמנעו בעקשנות מלתת פרטים. 
באותה גישה נתקל מנכ''ל החוץ הישראלי ד''ר גולד כאשר ביקר במוסקבה ב-18 בפברואר ושוחח עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. הרוסים שמעו בנימוס את השאלות הישראליות לגבי העומד להתרחש בדרום סוריה, אבל תשובותיהם היו מתחמקות ומעורפלות.
הנושא העיקרי המטריד את הצמרות המדיניות והצבאיות הישראליות, היא השאלה האם צבאות סוריה, איראן וחיזבאללה הנמצאים בדרום סוריה בתנופה התקפית ינצלו את הפסקת האש כדי להתקדם לעבר גבולות ישראל-כלומר לעבר רמת הגולן?
ישראל וצה''ל גם אינם שקטים מכך,  כי  שלושה ימים לפני כניסת הפסקת האש לתוקפה עדיין לא ברור, באם חיל האוויר הרוסי יפסיק את התקפותיו בדרום סוריה, או שהוא ימשיך אותם נגד אלמנטים בקרב המורדים הסוריים אשר יוגדרו על ידו 'כטרוריסטים'.
המקורות שלנו מוסרים, כי האמריקנים ניסו להרגיע ב-24 השעות האחרונות את חששותיה של ישראל, אולם כפי שישראל לא קבלה תשובות ברורות ממוסקבה כך היא לא קבלה תשובות מספיק ברורות מוושינגטון.
ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר לבסוף ישירות לפוטין, בניסיון להבין ממנו בדיוק מה עומד להתרחש ולנסות לקבל ממנו ערבויות לגבי התנועות הצבאיות הסוריות-איראניות-חיזבאללה בדרום.
נתניהו גם ביקש מפוטין הבהרות לגבי עסקת הנשק הענקית, בהיקף של  14 מיליארד דולר, הנמצאת בדיוניים בין מוסקבה לטהרן.  השאלה היא שלמרות דברי ההרגעה של פוטין, והפיתוי שהוא ניסה לזרוק לנתניהו  באמצעות פגישות רוסיות-ישראליות בדרג גבוה מאוד, האם ישראל וצה''ל יכולים להירגע מהמתיחות בה הם נמצאים?
התשובה היא לא.

לפני חודשים, בתחילת ינואר השנה, הבטיח פוטין לנתניהו, כי הוא ידאג לכך שכוחות חיזבאללה לא יהיו מעורבים בפעילות הצבאית הרוסית-סורית בדרום סוריה. ב-27 לינואר, למרות הבטחותיו של פוטין, נכנס כוח גדול של חיזבאללה לחלק המזרחי של העיר הדרומית דרעא, והפצצות של חיל האוויר הרוסי הלכו והתקרבו, בשבוע האחרון, כל יום עוד כמה מאות מטרים לעבר גבול ישראל.    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות