נתניהו הציע להרצוג להקים ממשלת אחדות. הרצוג דחה. מסתמן: ארדן לחינוך. כץ לשיכון. אקוניס לתקשורת

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח בימים האחרונים את שליחו הנאמן נתן אשל אל מנהיג 'המחנה הציוני', ובקרוב ראש האופוזיציה יצחק הרצוג, והציע לו להצטרף אליו ולהקים ממשלת אחדות לאומית. הרצוג דחה פנייה זו.
עצם הפנייה מספר ימים בלבד לאחר שהבטיח לבוחרים בישראל כי לא תוקם ממשלה כזו, מראה עד לאיזה מרחק מרשה לעצמו נתניהו לשנות את עמדותיו חדשות לבקרים, בהפגינו פרגמאטיות מוחלטת.  
באותה שיטה נוקט נתניהו לגבי האפשרות של הקמת מדינה פלסטינית, כן או לא!
גם כאן השאיר את הדלת הפתוחה. באף אחת מהתבטאויותיו נתניהו  איננו אומר את המציאות לפיה, אפילו ייסע לבית הלבן ויגיע עם הנשיא אובמה להבנה על הקמת מדינה כזו ועל גבולותיה העתידיים,  יו"ר הרשות  הפלסטינית אבו מאזן יימצא דרך לפוצץ את המהלך הזה.
בשיחות שאבו מאזן ערך באחרונה עם כמה שליטים ערביים, הוא אמר להם שאין לו אמון- בדיוק כפי שאין להם-בנשיא ארה''ב אובמה, וכי אם כבר להיכנס למו"מ עם נתניהו הוא מעדיף לעשות זאת במגע ישיר עם ירושלים ולא באמצעות וושינגטון.
המקורות שלנו מדווחים, כי ערב הבחירות ניסה אבו מאזן לגשש אצל נתניהו קיום מגעים ישירים חשאיים כאלה, אולם נתניהו דחה גישושים אלה.  
לכן סביר יותר כי באם מהלך ישראלי-פלסטיני יחודש בסופו של דבר, הוא יבוצע באמצעות נשיא מצרים פאתח אל-סיסי וקהיר, ולא באמצעות הנשיא אובמה ושר החוץ שלו ג'ון קארי.
בינתיים יש לנתניהו, לאחר שנשיא המדינה ראובן ריבלין יטיל עליו ביום ד' 24.3 את הרכבת הממשלה, מרווח של חודש ימים עד ששה שבועות, כלומר עד אמצע חודש מאי, להחליט מי ישרת בממשלתו ובאיזה תפקיד.
לעזרתו של נתניהו בא חג הפסח המתחיל בסוף השבוע הבא ביום ו' 3 באפריל, ומסתיים שבוע לאחר מכן ב-10 באפריל. את כאב הראש של איוש תפקידי השרים נתניהו יכול לדחות עד לאחר החג.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי בינתיים מצטיירות האפשרויות הבאות:

  • שר הביטחון-משה (בוגי) יעלון. 
  • שר האוצר– משה כחלון.
  • שר החינוך-גלעד ארדן-מינוי שיפתיע רבים.
  • אביגדור ליברמן יישאר כנראה בתפקיד שר החוץ, שם הוא יוכל להמשיך לתפקד כשר שאיננו ממונה על ביצוע שום מדיניות מעשית מלבד הניהול השוטף של משרד החוץ. אפשרות אחרת-שר ללא תיק.
  • תיק ביטחון הפנים יימסר ליואב גלנט.
  • שר השיכון והבינוי שהוא אחד התיקים המשפיעים ביותר על המשק, ועל מדיניות ראש הממשלה ביהודה ושומרון יינתן קרוב לוודאי לישראל כץ. גם נתניהו וגם כץ רוצים במינוי זה. אבל קיימת אפשרות, אם כי קלושה, כי ברגע האחרון התיק הזה יינתן לנפתלי בנט.
  • אחד התיקים החשובים האחרים בממשלה הוא תיק התקשרות. נתניהו מייעד את התיק הזה לאופיר אקוניס. נתניהו מתכוון לפעול עוד השנה לבצע מהפך בשוק התקשורת הישראלית- לסגור את ערוץ 10, ובכך לנצל את העובדה שערוץ 2 שיהפוך למונופול, יפוצל ויחולק לשני ערוצי טלוויזיה שונים ונפרדים. כל זאת במקבייל בהמשך הרפורמה שכבר הוחל ביישומה ברשות השידור.
  • מינוי של אריה דרעי לתפקיד שר הפנים כבר הוכרע כנראה, באם לא יחולו שינויים ברגע האחרון.
  • יעקוב ליצמן יהיה שר (או סגן שר בסמכויות מלאות של שר) הבריאות.

 נתניהו איננו מתכוון לתת תיקי מפתח-לא לסילבן שלום ולא למרי רגב.
בצד המגעים עם ראשי המפלגות השונות, החל ראש הממשלה  נתניהו לקיים בימים האחרונים מגעים עם כמה אישים מרכזיים במשק הישראלי שמילאו בעבר תפקידים מרכזיים בממשלות ישראל קודמות. המטרה היא להציב אותם בתפקידי ניהול מרכזיים-כמנכ"לים או ראשי אגפים, לדוגמא-ראש אגף תקציבים באוצר,  במשרדים שיימסרו למפלגות אחרות. המטרה להבטיח כי מדיניות ראש הממשלה תבוצע במשרדים אלה. 
זו כנראה עומדת להיות אבן הנגף המרכזית במו''מ הקואליציוני, מאחר ושום שר לא ירצה לידו עין פתוחה מטעם ראש הממשלה.   

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות