נתניהו וצה"ל מדברים גבוה נגד איראן, אולם מדיניותם של אי התערבות בסוריה, מאפשרת הצבת כוחות איראניים וחיזבאללה מול רמת הגולן

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתופף בתופים גדולים כאשר הוא מדבר בימים האחרונים על המאבק בטרור האיראני והתחמשותה של טהרן בטילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי חץ גרעיניים. נתניהו גם מדגיש, כי נושאים אלה יעמדו בראש הנושאים בשיחותיו, ביום ב' 6.2 בלונדון, עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מאי, ועם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ב-15 לפברואר.
אולם צריך להניח כי דוחות המודיעין וצוותי הבטחון הלאומי המייעצים לנשיא טראמפ בוושינגטון, ולראש הממשלה מאי בלונדון, מספרים לשני המנהיגים כי מאחורי דבריו של נתניהו, עומד מטה כללי של צה"ל, המאוחד אתו בדעה, כי ישראל וצה"ל אינם צריכים להיות מעורבים בשום צורה שהיא במלחמה בסוריה. גם שר הביטחון הנוכחי אביגדור ליברמן, ושר הביטחון הקודם משה (בוגי) יעלון מחזיקים בעמדה זו.
בכך מחמיצים ראש הממשלה וצה"ל, את העובדה, כי הפעולות העיקריות נגד איראן מתבצעות היום בסוריה. לשורה של בריתות והבנות צבאיות מקומיות בין ארצות הברית, רוסיה, טורקיה, וירדן נועדו בראש ובראשונה לצמצם את כוחה של טהרן בסוריה.
לעומת ההנהגה ישראל, מחל עבדאללה מלך ירדן על כבודו וטס בשבוע שעבר במיוחד לוושינגטון, ונפגש ביום חמישי 2.2, לשיחה קצרה מאוד בת כמה דקות עם הנשיא טראמפ. אבל בפגישה זו הפך המלך לשליט המזרח תיכוני הראשון  שקבל מנשיא ארצות הברית אור ירוק לתקוף את הריכוזים של  צבא חאליד איבן אל-וואליד Khalid ibn al-Walid Army, המשתייך ל-ISIS ואשר ממוקם במשולש הגבולות ישראל-סוריה-ירדן. ישראל וצה"ל אף פעם לא פעלו נגד צבא חאליד איבן-אל וואליד במשך חמש השנים האחרונות מאז שהתבסס באזור זה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המלך הסביר לנשיא טראמפ, כי על המבצע הצבאי הירדני יפקחו שלוש המשלחות הצבאיות הזרות הממוקמות היום ליד בירת ירדן עמן. מדובר במפקדה אמריקנית, מפקדה רוסית, ומפקדה סורית.
במילים אחרות מדובר בפעם הראשונה בה קצינים אמריקנים, רוסיים וסוריים,  מתאמים פעולה צבאית של צבא מזרח תיכוני נגד ISIS בסוריה.
אבל אם זה לא היה מספיק הנשיא טראמפ הסכים לאשר לירדנים לשבת בשיחות השלום על סוריה שהרוסים מקיימים באסטנה Astana בירת קזחסטן, כאשר הם ממלאים תפקיד של מפקחים מטעם האמריקנים לגבי המהלכים הבאים שייקבעו בסוריה.  כלומר ירדן היא שתייצג את ארה"ב בשיחות. 
בשבת 4.2, המריאו 6 מטוסי F-16 של חיל האוויר הירדני, וכ-5 מזל"טים, והפציצו 7 מוצבים של צבא חאליד איבן-אל וואליד. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זו רק תחילתה של פעולה צבאית ירדנית הרבה יותר נרחבת שתכלול המשך ההפצצות, והתקדמות של כוחות מיוחדים ירדנים שיובילו ביחד אתם קבוצות של מורדים סוריים שאומנו על ידי הצבא הירדני, בכוונה שישתלטו על השטח אותו מחזיקים היום הכוחות הנאמנים ל-ISIS.
במקביל בשבת, נערכה באנקרה פגישה בין נשיא טורקיה טאייפ ארדואן, וראש ממשלת בריטניה תרזה מאי. מאי הגיעה לבירת טורקיה בטיסה ישיר מוושינגטון, לאחר פגישה עם הנשיא טראמפ, לאחר שזה דחק בה להגיע לסיכומים עם הטורקים בדבר שיתוף פעולה צבאי בריטי-טורקי בסוריה.
עם התחלת הפעולה הצבאית הירדנית בתוך סוריה, הגיע מספר הצבאות הזרים הפועלים בסוריה לשבעה: יחידות צבא רוסיות, משמרות המהפכה האיראניים, מליציות שיעיות עיראקיות-אפגאניות-פקיסטניות פרו איראניות, חיזבאללה, צבא אמריקני, צבא טורקי, ועכשיו גם צבא ירדן.
במקביל, עם תחילת הפעולה הירדנית, הודיע הנשיא הסורי בשאר אסד, כי עתה עם התחלת דחיקת רגלי ISIS מדרום סוריה, אפשר להחזיר חלק מהאוכלוסייה הסורית שברחה ממנו לאזור קוניטרה מול מרכז רמת הגולן המרכזית.
הכוונה של אסד להחזיר בימים הקרובים לאזור 30,000 איש.
אין אפילו גורם אחד המעורב במלחמה בסוריה אשר איננו מבין כי בין עשרות אלפי פליטים אלה,  יחזיר אסד לאזור קוניטרה אלמנטים של משמרות המהפכה האיראניים וחיזבאללה. במילים אחרות, ישראל, שמלבד איסוף מודיעיני על המתרחש בסוריה, ניתקה את עצמה בכלל מהמתרחש בה, תיפטר אולי מהנוכחות של ISIS לאורך גבולותיה-וגם זאת בהנחה שצבא ירדן יצליח במשימתו, ותקבל במקומם את הנוכחות האיראנית ושל חיזבאללה.
הטעות האסטרטגית הקשה של נתניהו ושל הצמרת הביטחונית וצה"ל היא כי המדיניות שלפיה אפשר להגיע להסדרים לגבי המתרחש בסוריה,  באמצעות מגעים של נתניהו עם פוטין ועם טראמפ פשטה את הרגל. היום נקבעים בסוריה דברים לפי תיאומים צבאיים ומדיניים, בין ארצות הברית רוסיה, טורקיה ורוסיה, ארצות הברית –בריטניה-טורקיה, ובין ירדן עם ארה"ב, רוסיה וסוריה.
מי שנמצא מחוץ למסגרות אלה, נמצא בחוץ ללא יכולת של השפעה.

Print Friendly, PDF & Email

14 תגובות עבור “נתניהו וצה"ל מדברים גבוה נגד איראן, אולם מדיניותם של אי התערבות בסוריה, מאפשרת הצבת כוחות איראניים וחיזבאללה מול רמת הגולן

 • פבר 6, 2017 @ 15:52 at 15:52
  Permalink

  אסור לישראל להצטרף למלחמה זאת היא לא מלחמתנו, הכל נזיל בקשר לכל האומות המשתתפות בקואליציות למנהיןץ

 • פבר 6, 2017 @ 16:11 at 16:11
  Permalink

  ולדעתי יש גם דרך אחרת, במקום להיכנס לביצה הסורית בה כבר "מתקוטטים" הרבה ארגונים ומדינות, לשבת בצד ולהבהיר לכל המשתתפים שכל חציה של הגבול בפועל ו/או בתיכנון תגרור תגובה ממוקדת, חריפה ולא פרופרציונלית. השיטה הזו עבדה יופי עד עכשיו וגם לפי המאמר לא קרה שום דבר שיגרום לכך שהשיטה תפסיק לעבוד בחודשים הקרובים. לגבי טווח יותר רחוק צריך יהיה להמשיך לאסוף מודיעין ולחשב את דרכנו בעתיד. מיותר להיכנס לעימות כאשר דיפלומטיה והרתעה מספיקות….

  • פבר 7, 2017 @ 10:32 at 10:32
   Permalink

   נראה לי חשיבה נכונה

 • פבר 6, 2017 @ 16:29 at 16:29
  Permalink

  ישראל היא בעלת ברית קריטית עבור ארה״ב, לדעתי טראמפ מתכנן לבסס באמצעותה את שליטתו במזרח התיכון ויעשה זאת על ידי התערבות ישראל בסוריה, נתניהו מתכנן לדאוג לישראל באמצעות התערבות צבא ארה״ב בסוריה. מעניין מי ייפול בפח של השני..
  אני אשמח לשמוע את דעתכם.

  • פבר 7, 2017 @ 10:42 at 10:42
   Permalink

   בכלל לא בטוח שטראמפ בונה על ישראל… המהלכים האחרונים שלו במזרח התיכון דווקא מראים רצון ומדיניות ברורה לשקם את היחסים עם העולם הסוני בראשות סעודיה, יחסים שאובמה פשוט נטש לטובת שיפור היחסים עם איראן והשגת הסכם גרעין שלא שווה יותר מידי, יתר על כן כאשר ישראל בוחרת תמיד להיות פאסיבית ולצפות מהצד, אין לטראמפ מה לבנות עליה ואין לו שום שימוש מיוחד למעט אולי כיסוי מודיעיני שישראל טובה בו. כל ההצהרות לפני הבחירות הם פופוליזם והמבחן האמיתי הוא המעשים ובנתיים התקווה וההבטחה הכי גדולה של טראמפ, העברת השגרירות לירושלים, כבר מתבררת כעוד הבטחה שלא הולכת להתקיים…

 • פבר 6, 2017 @ 16:33 at 16:33
  Permalink

  מצפון תיפתח הרעה כבר אמרנו?

 • פבר 6, 2017 @ 17:08 at 17:08
  Permalink

  ישראל איבדה את זה בסוף 2015 בפלישה הרוסית לסוריה. מאז אנחנו לא יכולים להתערב גם אם נרצה.

 • פבר 6, 2017 @ 18:16 at 18:16
  Permalink

  זה לא מלחמה שלנו ואין לנו מה לחפש שם!!!! ואם נתניהו היה מכניס את צה"ל לסוריה וחס וחלילה חיילי צה"ל היו נהרגים והיו נופלים בשבי ומתחילים לחזור בארון זה לא היה עובר בשקט, מיליון אזרחים היו יוצאים לרחוב והיה פה מהפכה וזה היה הסוף של נתניהו וכל הפוליטיקאים בישראל!!!!

 • פבר 6, 2017 @ 21:19 at 21:19
  Permalink

  מסכים לגמרי. אין לנו שום אינטרס להילחם בסוריה או מה שנשאר ממנה. נסתכל מהצד.

 • פבר 7, 2017 @ 0:26 at 0:26
  Permalink

  למען קיצור דברים :
  עלינו להבטיח שיש FILTER במה שמכנים תושבים החוזרים בקרבת גבול שלנו … אני יכול להסכים שאין לנו לפעול פיסית שם אבל מבין שיש לנו אינטרס עליון שלא יגיעו אל הגדר משהוא אחר מי ממה שסורים שנפלטו משם !
  באם אנחנו סומכים על עומות אחרות שידאגו לזה :
  שכל אחד מן הצבעות הים בסוריה לבסוף יחזור למדינתו … קשה לי לתת תשובה , כלומר אינני מאמין שמול האירנים הערמומיים … המעצמות יגיעו לשלוט על המצב וכדוגמה הייתי מפנה את עצמנו ״ להסכם הגרעין בין המעצמות עם האירנים ״ … כי כל יום רועים למה זה הוביל אותנו !!!

 • פבר 7, 2017 @ 5:48 at 5:48
  Permalink

  לא הבנתי מהכתבה למה צריך להתערב…..המצב כרגע הוא הטוב מכל העולומות לישראל……טרוריסטים ערבים (ISIS) הורגים טרוריסטים אחרים (חיזבוללה) אז בשביל מה להתערב? ישראל נוהגת נכון.

 • פבר 7, 2017 @ 17:02 at 17:02
  Permalink

  לדעתי יש מעקב ישראלי על מה שקורה קרוב לגבולנו ובכלל זה על חזרתם או חדירתם של גורמי חיזבאללה ו"מקורבים" אחרים של האיראנים או האיראנים עצמם לאזורנו. הצבא לא ייתן לדבר כזה לקרות ללא הכנה של תכנית מגירה לטיפול בגורמים האלה ביום פקודה.

 • פבר 9, 2017 @ 8:02 at 8:02
  Permalink

  אולי לירדן כמדינה ערבית יש עניין בסכסוכים הפנימיים בסוריה.
  לישראל אין כל קשר לזה וכל מה שישראל דורשת לדעתי הוא לחנוק את משטר הרשע של איראן מבחינה כלכלית.

 • פבר 9, 2017 @ 16:08 at 16:08
  Permalink

  תמיד נלחמנו במלחמות של 'אין ברירה' כאן יש לנו ברירה. דאע"ש בסיני חייב להמגר ולא יהיו לנו הזדמנויות טובות יותר במיוחד לאחר שיגור הטילים לאילת.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות