נתניהו יבקש לשמוע מהנשיא טראמפ הבהרות כיצד ההסכם האמריקני, רוסי, טורקי, בסוריה ישפיע על בטחון ישראל ועל גבולותיה

מי שחושב כי פגישתם הקרובה של נשיא ארצות הברית דונלנד טראמפ, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, תהייה פגישה קלה בה הנשיא יפזר הבטחות מדיניות וצבאיות לישראל-טועה.
כבר עתה ברור בירושלים, כי בשטח מסביב לישראל נקבעות עובדות, מבלי שלמערכת המדינית, הצבאית והמודיעינית בישראל יש תמונה ברורה לגביהן.
המדובר כמובן בעיקר בסוריה, שזו הזירה המזרח תיכונית המרכזית בה הנשיאים טראמפ, פוטין, וארדואן, הגיעו באחרונה לשורה של הבנות לגבי שיתוף הפעולה ביניהם במזרח התיכון.
מספיק להסתכל על התופעה שלאחר שיחה אחת ומסיבת עיתונאים אחת ביום ו' 27.1 בוושינגטון בין הנשיא טראמפ וראש ממשלת בריטניה תרזה מאי, בהן מאי הכריזה כי ארצות הברית ובריטניה ינהיגו את העולם Britain and the US can once again lead the world together, היא עלתה למטוס, ובמקום לחזור ללונדון כמנצחת, נאלצה לטוס לאנקרה כדי להיפגש עם נשיא טורקיה טאייפ ארדואן.
מטרת נסיעה זו של תרזה מאי הוסוותה בנימוק של חתימת הסכמי מסחר ומלחמה בטרור בין לונדון ואנקרה, אולם למעשה, כך מוסרים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, הייתה זו פגישה בה נדונו הפרטים כיצד כוחות צבאיים בריטיים והמודיעין הבריטי יכולים להשתלב במהלכים הצבאיים המשותפים האמריקנים, רוסיים, טורקיים, בסוריה.
קשה מאוד למצוא בפגישה בין מאי וארדואן סימנים המעידים כי בריטניה חוזרת להנהיג את העולם ביחד עם ארצות הברית. אפילו הדגל הבריטי סולק מחדר האורחים באנקרה.
ישראל ונתניהו נמצאים במצב דומה.
בגלל המדיניות הישראלית בסוריה, אשר התבססה על העיקרון, כי ירושלים וצה"ל אינם מתערבים במתרחש בסוריה, מדיניות אותה הובילו נתניהו, שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, ומי שהיום מפקד פיקוד צפון, ובשעתו היה ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, מוצאת את עצמה ישראל היום מחוץ למעגל מקבלי ההחלטות לגבי סוריה.
בסוף 2015 עם התחלת המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה, פתרה ישראל את הבעיה הביטחונית הזו, על ידי יצירת קשר אישי הדוק בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וראש הממשלה בנימין נתניהו.
בדרגים הצבאיים הקשר המדיני הזה תורגם לשורה של הבנות בין משרד ההגנה הרוסי המוסקבה, המפקדה הצבאית הרוסית בסוריה, ובין מפקדות חיילות האוויר הרוסיים והישראליים. על קשר הצבאי בין שתי המדינות מופקדים הגנרל הרוסי וואלרי גראסימוב   Gen. Valery Gerasimov, the chief of Russia’s General Staff, וסגן הרמטכ"ל הישראלי האלוף יאיר גולן.
כל בעיה שלא נפתרה בחוגים הצבאיים הוכרעה בפגישה (בדרך כלל דחופה), או בשיחת טלפון בין נתניהו לפוטין. כך לדוגמא, השיגה ישראל הבטחה נשיאותית רוסית לפיה כוחות איראניים, או פרו-איראניים כולל חיזבאללה, לא יורשו  להיכנס לאזורים סוריים הקרובים לגבול ישראל ולא תורשה מאזורים פעולות טרור בעומק השטח הישראלי.

 

מה צופנות בתוכן ההתפתחויות האחרונות בסוריה?

בירושלים היו מודעים לכך כי בשלושת החודשים שעברו מאז הבחירות לנשיאות בארצות הברית (ב-8 לנובמבר 2016), מתקיימים מגעים חשאיים בין צוותי הביטחון הלאומי ליד טראמפ בניו יורק, וליד פוטין במוסקבה-בראשותם של היועצים לביטחון לאומי האמריקני מייקל פלין Michael T. Flynn, והיועץ לביטחון הלאומי הרוסי ניקולאי פאטרושב Nikolai Platonovich Patrushev. אולם בירושלים ופתעו מהמהירות בה מגעים אלה הגיעו לשורה של הסכמים אמריקנים-רוסיים לגבי המתרחש בסוריה.

הפתעה נוספת הייתה התחלת ביצועם של הסכמים אלה בשטח, כאשר מטוסי קרב אמריקניים החלו ללוות, בשבוע שעבר,  מפציצים רוסיים בעת הפצצת מטרות אסטרטגיות של ISIS בסוריה.
כל ההתרחשויות האלה הפכו את ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון ושיחותיו עם הנשיא דולנד טראמפ  לדחופות ביותר.
נתניהו הבין, אבל קצת באיחור, כי אם בתקופת הנשיא אובמה הוא התרכז בנסיעות למוסקבה ולסוצ'י, הרי בתקופת הנשיא דולנד טראמפ, הוא חייב לחזור ולהתרכז בנסיעות לוושינגטון.
עכשיו לא מספיק לקבל מפוטין הבטחות לגבי המתרחש בסוריה. מעכשיו נתניהו צריך לקבל גם הבטחות מהנשיא דולנד טראמפ.
לכן כאשר יגיע נתניהו בתחילת פברואר לוושינגטון להיפגש עם טראמפ, הנושא העיקרי בשיחה בין השניים יהייה המתרחש בסוריה כאשר ראש הממשלה ינסה לקבל תשובות על ארבע בעיות מרכזיות:

 • האם וושינגטון ומוסקבה יפעלו במשותף להוצאתם של הכוחות האיראניים, הפרו איראניים וחיזבאללה מסוריה, ואם כן האם יעמדו על ביצוע צעד זה עד אשר יסתיים?
 • כאשר הכוחות האלה ייצאו את סוריה, בידי מי יישארו אזורי הגבול לאורך גבולות סוריה-ישראל?
 • עתיד המשטר בדמשק. האם בשאר אסד יישאר נשיא סוריה, או שיש כבר מועמד להחליפו.
 • והבעיה הבוערת ביותר עבור ישראל בימים אלה-חימוש חיזבאללה. ישראל לא רק רוצה לראות בנסיגת כוחות חיזבאללה מסוריה, אלא גם בפירוק מערכות הנשק שלו-בייחוד הטילים. ישנם גורמים בצה"ל ומערכת הביטחון הסבורים ומתריעים, כי רמת החמוש של חיזבאללה הגיעה בשבועות האחרונים לרמה המסכנת את ביטחון ישראל.
Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות עבור “נתניהו יבקש לשמוע מהנשיא טראמפ הבהרות כיצד ההסכם האמריקני, רוסי, טורקי, בסוריה ישפיע על בטחון ישראל ועל גבולותיה

 • ינו 28, 2017 @ 19:45 at 19:45
  Permalink

  מה שהתברר היום, לאחר שפוטין נתן כנראה הוראה לרצוח את אולג ארובינקין, זה שהדליף לסטיל הבריטי את סיפור הזונות של טראמפ במוסקווה, הוא שהמידע בעניין טראמפ הוא נכון. כעת פוטין מחזיק בידיו את החוטים בעזרתם ישלוט בטראמפ.

 • ינו 28, 2017 @ 19:56 at 19:56
  Permalink

  לדעתי בלבד!!!
  יש כבר הסכמים חתומים בין כל הצדדים כולל ישראל וכל אחד יודע מה צריך לעשות!!!!
  1) ב 7.2 מגיע לארץ שר התרבות והתיירות הטורקי ויתכן שגם שר החוץ הטורקי יגיע איתו ביחד וזה עדיין לא ברור. אבל השר הטורקי כבר אמר בישראל יהיה לו מגעים לא רק בעניינים של תיירות גם בעניינים אחרים ובענייני בטחון
  2) שיתוף פעולה בין ישראל לרוסיה הם מצויינים
  3) נתניהו חזר לתקוף את איראן, נדמה לי זה חלק מהתוכנית ולא סתם על דעת עצמו!!!
  4) לדעתי בגבול ישראל תקום מדינה לדרוזים שיהיו ביחסים טובים עם ישראל, כי אם לא האיראנים וחיזבאללה ולא הדרוזים במקומם יגיע ISIS שיכולים לשלוח טילים כימיים וביוליגים בלי חשבון!!!!
  5) יכול להיות חיזבאללה תחוסל סופי, בשביל שהגז בים בבעלות ישראלי ואמריקאי ואולי גם בשותפות עם רוסיה וגם הגז של קפריסין יגיע בשלום לטורקיה ומשם לאירופה
  6) יכול להיות איראן תהיה כמו סוריה ועיראק ותחולק ל3-4 מדינות, השאלה במצב כזה מה יעשו צפון קוריאה וסין שאמריקה רוצה לפגוע בהם גם כן????
  7)את ביקור ראש ממשלת בריטניה בטורקיה אני מפרש שלא תקום מדינה לכורדים ויהיה פה שואה כמו שקרה לארמנים!!!!
  8) יהיה לחץ גדול על ישראל להקמת מדינה פלסטינית השאלה מה יהיו הגבולות???
  כל מה שכתבתי לדעתי בלבד ואני מאוד מקווה שאני טועה בגדול ונמשיך לחיות בגן העדן כמו היום!!!!

  • ינו 29, 2017 @ 8:59 at 8:59
   Permalink

   כשאומרים "דעתי" אין הכוונה דברים שחלמת בלילה
   אלא דברים שמתבססים על משהו

 • ינו 29, 2017 @ 7:11 at 7:11
  Permalink

  ביבי נתעסק עם אירן אבל הנושא האירני לא צריך להעות בראש סדר העדיפויות. הגיע הזמן לעקור מהשורש את הססמה הריקה של שתי מדינות לשתי עמים. יש לפעול לחילופי שטחים עם מדינות האיזור בהסכמתם או בלי הסכמתם, שינוי אזורי מתבקש אחרי 60 שנות מלחמה

 • ינו 29, 2017 @ 13:12 at 13:12
  Permalink

  במוקדם או במאוחר ישראל תצטרך להציב ללבנון אולטימטום – פירוק חיזבאללה מנשקו או הריסת לבנון. סביר להניח שחיזבאללה יסרב וכך יתחיל ארמגדון. בשנת 2009 היה לי ויכוח עם מי שהיה שר החוץ של ירדן ואחד החתומים על הסכם מדריד. אני טענתי אז שלבנון תיפול בידי חיזבאללה. הוא טען שהחברה הלבנונית מספיק חזקה ולא תיפול בידי חיבאללה. אמרתי לו אז "מין פומק לילבאב אל סמע" "מפיך לשערי השמיים". מכל מקום נראה למרבה הצער, שדווקא אני צדקתי.

 • ינו 29, 2017 @ 22:13 at 22:13
  Permalink

  מטראמפ עדיין רב הנסתר ..הוא רק התחיל ,ומי באמת יודע מה כוונותיו!!, לא פוטין ,ולא תרזה מאי,לא ארדואן וגם לא ביבי . תבינו שבמשחק העולמי כולם נהפכו ללא רלוונטים.
  מה שבטוח שרק טראמפ הוא שאלת המיליון $
  וגם בטח לא יהי משעמם בתקופה הקרובה

 • ינו 31, 2017 @ 9:14 at 9:14
  Permalink

  Super :)))

 • יונ 13, 2017 @ 6:39 at 6:39
  Permalink

  המפתח שיפתח לנו את אוצר הבינה כדי שנבין בדיוק מה יהיה; איך תבוא הגאולה הסופית; איך ינצל העם השסוי והבזוי מייסורים שלא ראה עוד דוגמתם; איך ישתחרר מהאימה והדכאון, המבוכה והספקות הכובלים היום את היהודי בארץ ישראל ובגולה.

  http://www.rabbikahane.org/ArticleView.aspx?id=646

Comments are closed.