נתניהו, יעלון, איזנקוט, כופים שיתוק ב-3 חזיתות. סוריה, עזה, הטרור הפלסטיני


(החמאס המרשה לעצמו ללעוג לצה''ל, פרסם ביום א' 31.1 תמונה ישנה של חיפושים שנערכים בצד הישראלי של הגבול אחר מנהרות הטרור. מחפשים ולא מוצאים. ביום ב' 1.2 אישר שר הביטחון משה יעלון דברים אלה. לדבריו צה''ל בדק ולא מצא אפילו מנהרה אחת!)
השילוב של ראש ממשלה שאיננו מכריע-מחליט בוויכוח הפנימי המתנהל במערכת הביטחון ובצה''ל, עד כמה ואם בכלל צה''ל צריך להתערב במתרחש בדרום סוריה, שר ביטחון השבוי בקונספציה כי צריך להבטיח ניהול סדיר של חיי היום-יום הפלסטינים כדרך לטפל בטרור, ושל רמטכ''ל 'צמחוני' שמעדיף בעקרון שלא לפעול על פני פעולה צבאית, נותן את אותותיו בשלוש החזיתות הבאות:
דרום סוריה-רמת הגולן:
כאשר האיראנים וחיזבאללה אומרים כבר בקול רם בשעות האחרונות, כי מה שהרוסים מבצעים בימים האחרונים בדרום סוריה, מול רמת הגולן, משרת את המטרה המרכזית שלהם שהיא לפתוח חזית נוספת נגד ישראל, הדבר היה צריך להדליק מנורות אדומות רבות בלשכות ראש הממשלה בנימין נתניהו, וזו של שר הביטחון משה יעלון בתל-אביב.
אולם אלה דוממות!
ביום א' 31.1 החלו מפציצים רוסיים להפציץ את העיר נוואה  Nawa הנמצאת פחות מ-10 ק''מ מזרחית לרמת הגולן. אם נאווה תיפול תחת כובד ההפצצות הרוסיות, כפי ששייח' מסכין Sheikh Maskin נפלה לידי הצבא הסורי בשבוע שעבר ביום ג' 26.1, הדרך תפתח לפני 2,000 חיילי חיזבאללה הנמצאים בשטח ביחד עם הצבא הסורי, וכ-3,000 לוחמים של מליציות שיעיות פרו איראניות, להתייצב בעמדות מול צה''ל.
נרעש מההתפתחות המסוכנת הזו המאיימת גם על גבולותיו שלח ביום א' עבדאללה מלך ירדן, את הרמטכ''ל הירדני שהוא גם יועצו הצבאי האישי גנרל  משאל אל-זבאן Lieutenant General Mashal Al-Zaben, למוסקבה בבקשה דחופה לעצור לפחות זמנית את התקפתם. המלך עבדאללה חרד מהאפשרות כי נפילתה הכמעט וודאית של נוואה בידי הכוחות הרוסיים-סוריים וחיזבאללה, תביא לבריחתם של לא פחות מ-6,000 עד 8,000 לוחמי אופוזיציה סורית חמושים לעבר גבולות ירדן, כשהם מתחננים על נפשם. תיקדבקה כבר כתב בשבוע שעבר כי התפתחות דומה לזו יכולה להתרחש גם ברמת הגולן.
בצעד שני, לא פחות מסוכן לישראל, החלו בימים האחרונים קצינים רוסיים, לגייס ולחמש מליציה דרוזית בסואיידה  As-Suwayda. 
נשיא סוריה בשאר אסד, הגנרל האיראני קאסם סוליימני, מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, באמצעותו של סמיר קונטר שישראל חיסלה בדמשק ב-19 לדצמבר 2015, ניסו בשנה האחרונה לחוד וביחד להקים מליציה כזו-ונכשלו. עכשיו הרוסים מקימים אותה עבורם.
מול כל ההתרחשויות האלה מצויים עדיין הממשלה, מערכת הביטחון, צה''ל, בעיצומו של וויכוח, מה צריכה להיות מידת המעורבות של צה''ל במתרחש בצד הסורי של הגבול הישראלי.
בימים אללה כאשר בדרום סוריה מוכרעים נושאים אשר ישפיעו על בטחון צפון ישראל בשנים הבאות, הגיע הוויכוח הפנימי בישראל לנקודה בה הוא שיתק את צה''ל.
בגלל חוסר הכרעה של נתניהו בנושא, נכנסו הרוסים לתוך הוואקום ופועלים במהירות ובהחלטיות.

חזית הטרור הפלסטיני-כביש מס' 443:
אירועי הטרור הפלסטיני שהתרחשו ביום א' 31.1 , התרחשו כולם בגזרת בנימין. בפיגוע ירי ליד בית אל, פתח שוטר פלסטיני באש על מחסום פוקוס ליד היישוב. שלושה חיילי צה''ל נפצעו, שניים במצב קשה. כעבור כמה שעות ניסה מחבל פלסטיני לבצע פיגוע דריסה ודקירה בקבוצה של חיילי צה''ל שהיו בתעסוקה מבצעית  בכביש מס' 443 ליד בית חורון. בנס לא היו נפגעים.
קשה שלא לראות כי מישהו בצד הפלסטיני החליט, כי הפיגועים ביום זה יתרכזו בחיילי צה''ל באזור זה. זאת לאחר שבשבוע שעבר בוצעו כבר באזור 4 פיגועי טרור, בהן נרצחה צעירה ישראלית-שולמית קירגמן ז"ל.
מה הייתה תגובת צה''ל?
החזרה מהירה ככל האפשר של גופות מחבלים שנהרגו. חסימת כמה דרכי גישה משני כפרים פלסטינים, והגבלת היציאות והכניסות של פלסטינים שאינם תושבי רמאללה ואל-בירה  לשתי ערים אלה.
במילים אחרות, שר הביטחון משה יעלון ממשיך במדיניות שלו, אותה הוא מגדיר בשתי מילים 'שיקול ואחריות', למרות שכבר הוכח כי נכשלה, להבטיח, למרות הטרור המתגבר, הפרעה מינימאלית במהלך החיים היומיומי של האוכלוסייה הפלסטינית.
ומה עם האוכלוסייה הישראלית ששר הביטחון נבחר  להגן על ביטחונה?
מערכת ביטחון שאיננה מסוגלת לאבטח כביש שאורכו 32 ק''מ בלבד והמשמש עורק תחבורה ראשי לבירתה של המדינה, וכל אויביה החל מהפלסטינים, חיזבאללה ו-ISIS הצופים במתרחש בכביש הזה לומדים מהתמרחש לגבי פעולות הטרור הבאות שלהם, ראשיה צריכים להסיק את המסקנות מכישלונם.  

חזית החמאס ומנהרות הטרור בעזה:
אותה גישה, אותו שיתוק, ואותה פסיביות אפשר לראות בפרשת מנהרות הטרור. איך נתניהו, יעלון, ואיזנקוט מרשים לעצמם ולמדינת ישראל במקום לפעול,  להיגרר לחילופי דברים  עם החמאס על מנהרות הטרור?
ראש הממשלה נתניהו אמר ביום א' בלילה, כי ישראל תפעל בעוצמה רבה מאוד נגד חמאס אם יתקוף אותה באמצעות מנהרות. מעצם הצהרה זו  עולה שהצמרת המדינית והביטחונית של ישראל תפעל רק לאחר שחמאס ישתמש במנהרות אלה ויתקוף מטרה בתוך ישראל. במילים אחרות החמאס יכול להיות בטוח שהוא יסיים את בניית המנהרות ללא כל הפרעה. 
כמו שבצפון ממתינים עד שמשמרות המהפכה האיראנים וחיזבאללה יסיימו את היערכותם  תחת המטרייה הצבאית הרוסית, ובכביש 443 ממתינים  עד אשר הטרור יתגבר ויהיו נפגעים נוספים, כך בעוטף עזה יישבו וימתינו עד אשר החמאס יתקוף.
התושבים שאינם ישנים בלילות כאשר הם סופרים את נקישות מכונות החפירה של החמאס לפי דברי יעלון, ביום ב' 1.2 בבוקר, חולמים!
לדבריו, צה''ל בדק כל דיווח שהתקבל מהם ולא מצא אפילו מנהרה אחת!!! 
זו כנראה הסיבה שנתניהו, יעלון ואייזנקוט, שולחים אליהם פקידים שאינם יודעים לענות על השאלה מדוע עד היום לא משמידים את המנהרות הקיימות, תוקפים את חופרי המנהרות החדשות, ומדוע עד היום למרות כל ההבטחות לא נבנה המכשול תת-קרקעי נגד מנהרות, ולא הותקנו אמצעי ההגנה נגד חדירות מעל הקרקע.
 מה יכול להיות יותר ברור. אם אין מנהרות לא צריך לפעול!  
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות