נתניהו: ישראל מתנגדת באופן גורף להסכם הפסקת האש בין ארה"ב ורוסיה בסוריה. כוחות חיזבאללה נשארו בשטח

לאחר שתיקה שנמשכה כעשרה ימים, מאז נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ ונשיא רוסיה ולידמיר פוטין סיכומו ביניהם על הפסקת אש במלחמה בדרום-מערב סוריה, לאורך גבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן, ביום ו' 7.7, יצאה ישראל בגלוי ובצורה חריפה נגד ההסכם.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר, ביום א' 16.7, לנשיא צרפת עמנואל מקרון, בעת שביקר אותו בארמון האליזה, כי ישראל מתנגדת בצורה גורפת (מוחלטת) להסכם הפסקת האש, that Israel is totally opposed to the cease-fire plan.
פקידים ישראליים שנלוו אל ראש הממשלה תדרכו כתבים, באומרם כי ישראל מתנגדת להסכם משום שהוא מעמיק את אחיזה הצבאית והאסטרטגית של איראן בסוריה, וכי לטהרן יש תוכניות להביא כוחות צבא נוספים לסוריה, ולהקים בה שורה של בסיסי אוויר וים.
אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי הסיבה העיקרית לדחייה ישראלית מוחלטת זו של ההסכם, גרמה העובדה כי באזור העיר דרעא Deraa בדרום סוריה, הנמצאת על גבול סוריה-ירדן, בה כבר כוחות צבא רוסיים נפרסו במטרה לשמור על הפסקת האש, כוחות חיזבאללה לא נסוגו ונשארו בעמדותיהם.
ישראל מתחילה לא תלתה אמון רב בידיעות שהופצו, כאילו האמריקנים והרוסים סיכמו כי כוחות איראניים או של חיזבאללה ייסוגו מהאזורים בהם תהייה הפסקת אש.
ישראל המתינה כמה ימים לראות מה מתרחש בדרעא.
עכשיו ברור כבר למעלה מכל ספק, כי כוחות חיזבאללה שליד העיר, המורכבים מכוח העילית חטיבת ראדואן  Katibat Radwan, נשארו בעמדותיהם ולא נסוגו מהן, כשהם מוכנים לחדש את התקפתם על המורדים הסוריים ולעבר גבול ירדן, בכל רגע נתון.
ישראל מסיקה מכך, כי גם וושינגטון וגם מוסקבה סיכמו למעשה כי כוחות חיזבאללה יכולים להישאר בשטחי הפסקת האש.
פניות ישראליות בימים האחרונים לוושינגטון ולמוסקבה להבהיר נקודה זו לא זכו  לתשובה.
ישראל הסיקה מכך כי מה שמתרחש בדרעא על גבול סוריה-ירדן עומד להתרחש גם באזור קונטרה מול גבול סוריה עם רמת הגולן.
נקודה חשובה אחרת מיידית הן חילוקי הדעות בין ישראל לירדן על הפסקת האש.
בעוד ישראל מתנגדת להפסקת האש ירדן תומכת בה בהתלהבות, ואף מקיימת מגעים ישירים חשאיים עם בכירים במשטר הנשיא אסד במטרה לייצבה ולהרחיבה.
האינטרס הירדני הוא לפתוח בהדרגה את מעברי הגבול בין ירדן וסוריה, דבר שיאפשר לה להתחיל להחזיר לפחות חלק מ-1.4 מיליון הפליטים הסוריים שנמלטו אליה לארצם.
כמו כן מעוניינת ירדן לחדש את יחסי הסחר שלה עם סוריה.
ייתכן כי אלה הן גם הסיבות מדוע ירדן מוכנה להתעלם מכוחות חיזבאללה החונים על גבולותיה.
חילוקי הדעות  בין ירושלים ועמן בנושא הפסקת האש באו ברגע הכי פחות נוח לשתי המדינות, בייחוד לאחר פיגוע הטרור בהר הבית בירושלים, פיגוע אשר הוסיף למתיחות השוררת ממילא בין שתי המדינות.
העובדה שנושא נוכחות חיזבאללה בסוריה הוא הנושא העיקרי המטריד עתה את ההנהגה המדינית והצבאית הישראלית בא גם לידי ביטוי בכך שזה היה הנושא המרכזי של שיחתם ביום א' של נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש הממשלה נתניהו.  השיחה בין השניים נמשכה שעה ומחצה, וחלקה התקיים בארבע עיניים.
בתום השיחה אמר מקרון 'כי הוא שותף לדאגותיה של ישראל מפעולות חיזבאללה בדרום לבנון, והנשק שנמצא אצלה'.  share Israel's concerns about Hezbollah's activity in south Lebanon and about the arms the group has.

 

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “נתניהו: ישראל מתנגדת באופן גורף להסכם הפסקת האש בין ארה"ב ורוסיה בסוריה. כוחות חיזבאללה נשארו בשטח

 • יול 17, 2017 @ 0:27 at 0:27
  Permalink

  מי ששומר 7 שנים על נייטרליות, לא יכול לצפות שיכבדו אותו.

  • יול 17, 2017 @ 17:52 at 17:52
   Permalink

   להיפך

  • יול 18, 2017 @ 14:34 at 14:34
   Permalink

   נייטרליות? חחחח. אל תצחיק. כמה שלא נוח, אבל האמת היא שישראל עשתה כל מה שיכלה במסגרת לחימה חשאית וגם הפציצו בגלוי בכל מיני תירוצים ועזרו למורדים האלה בגבול עם הגולן עם רפואה ומה לא. אז להגיד שישראל נקתה בעמדה נייטרלית זה לא מדוייק בלשון המעטה. רק לא נכנסו בכל הכח בגלוי לבוץ הזה.

   כל הכבוד שהיה מספיק שכל 7 שנים לא להיכנס לבוץ הסורי הזה עם כל הראש…נקווה שיספיק עוד ל-7 שנים שנוכל לחיות כאן בשקט.

 • יול 18, 2017 @ 3:22 at 3:22
  Permalink

  פוטין רשע גנב, וטראמפ מתנסה מעל כולם צוחק אל נכים

 • יול 21, 2017 @ 22:55 at 22:55
  Permalink

  טרמפ התחיל את צעדיו הראשונים עם הבטחות שהוא תומך בנו, אבל עכשו מתברר שפניות של ישראל לארה’’ב לא קבלו תגובה…. כנראה שטרמפ כל כך הסתבך עם הרוסים עד שהוא מקדיש את כל זמנו להמציא שקרים חדשים ולפטר את כל עוזריו. בגלל הטפשויות שהוא עושה,קשה להאמין שיגמור את השנה כנשיא. יעשו שם הכל כדי להעיף אותו.
  ובינתיים כל אוהבי הערבים בפנטגון חופשיים לעשות מה שעשו תמיד, כלומר להפריע לנו ולהזיק לנו.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות