נתניהו: ישראל שוקלת להנחית מכה מנע על איראן לפני שזו תתקוף את ישראל בטילים. התגברה האפשרות של פריצת מלחמת טילים ומל"טים

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אמר, ביום חמישי 10.10, בטקס לזכר חללי מלחמת יום כיפור, כי אנו נמצאים בשלב בו על ישראל להחליט באם היא יוצאת למלחמת מנע מול איראן במטרה למנוע התקפה עליה בטילי שיוט דוגמת ההתקפה האיראנית על שדות הנפט הסעודים ב-14 לספטמבר.

זו הייתה אחת הפעמים הנדירות בהן ראש ממשלה ושר ביטחון ישראלי מדבר בגלוי ובפומבי על האפשרות, כי ישראל לא תמתין להתקפה האיראנית עליה אלא תיזום מתקפת מנע על בסיסי הטילים האיראניים הנמצאים בתוך איראן ואשר בהן, לפי המידע המודיעיני, מתבצעות ההכנות לתקיפת ישראל.

אפשר וצריך להניח כי נתניהו, ואתו צמרת צה"ל שנכחה בטקס ושמעה את דבריו, יודעים היטב שפירושה של התקפת מנע על איראן, היא פריצת מלחמת טילים כוללת בין ישראל ואיראן, אשר בה ייפגעו מטרות אסטרטגיות ישראליות ואיראניות רבות. 
נתניהו וצמרת צה"ל גם יודעים, כי זו לא תהייה מלחמה קצרה, אלא מלחמה ארוכה שיכולה להימשך כמה שבועות ואפילו כמה חודשים, כאשר כל פעם אחד הצדדים מגביר את התקפות הטילים המל"טים הנמצאים בידו על הצד השני .
אם עד עכשיו היה חשש בישראל מפני מלחמת טילים עם חיזבאללה, מלחמת מנע מול איראן, פירושה מלחמה מול איראן, חיזבאללה בלבנון, המליציות השיעיות העיראקיות בסוריה ובעיראק, והחמאס והג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה ביחד.

נתניהו הוסיף ואמר בטקס, כי איננו שואפים להיות 'עם לבדד ישכון', אבל כך נאלצנו לעמוד בתחילתה של מלחמת יום הכיפורים – שרק לקראת סופה הגיע הסיוע האמריקני. כמו ב-1973, גם היום אנחנו מעריכים מאוד את תמיכתה החשובה של ארה"ב, שאף התגברה מאוד בשנים האחרונות, וכן את הלחץ הכלכלי האדיר שארה"ב מפעילה על איראן'. 'עם זאת, אנו תמיד זוכרים ומיישמים את הכלל הבסיסי שמנחה אותנו והוא: שישראל תגן על עצמה, בכוחות עצמה, מול כל איום'.
צה"ל לדבריו ערוך לקדם כל איום, בהגנה ובהתקפה, כשברשותו עוצמה מוחצת. עוצמת נשק, ועוצמת רוח. זאת הרוח הכבירה שהנחיל לנו דור מלחמת יום הכיפורים', אמר נתניהו.

אפשר וצריך להניח כי הנסיבות הבינלאומיות והאזוריות, ביניהן התחלת האופנסיבה הצבאית הטורקית בצפון סוריה, התרחשות שבה וושינגטון, מוסקבה ואנקרה, דחקו את טהרן לפינה מבלי להתחשב בעמדותיה כלפי המתרחש בזירה הסורית, היוו את אחד השיקולים של נתניהו לצעוד עוד צעד אחד גדול קדימה לקראת האפשרות של פריצת מלחמה עם איראן.
כבר ב-27 לספטמבר קבעו המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה במאמר 'האם ישראל צריכה ליזום מתקפת מנע על איראן', כי ישראל וצה"ל יצטרכו לשקול אפשרות כזו מול המאורעות.
הקישו כאן לקריאת המאמר המקורי.
עתה נראה, כי שעת ההכרעה הולכת וקרבה.
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות