נתניהו-כמו המג'ליס, ומפקד משמרות המהפכה-משנה את מדיניותו: במקום הסכמי הגרעין בווינה, הסכמי עוקף ווינה

המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובירושלים, מדווחים בלעדית, כי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו שינה את האסטרטגיה של מלחמתו בהסכם הגרעין עם איראן, שהשיגו ממשל אובמה+חמשת המעצמות. ביום ב' 20.7, אישרו מועצת הביטחון של האו''ם, ושרי החוץ האירופאים את ההסכם פה אחד, ובכך החל למעשה התהליך הרשמי של הסרת הסנקציות מעל איראן.
עד עתה ריכז נתניהו את פעולותיו למניעת ההסכם בבתי הנבחרים האמריקנים, בהשגת רוב  של שני שליש מחברי הסנט האמריקני, אשר לא רק שלא  יאשרו את ההסכם, אלא ימנעו מהנשיא אובמה להטיל ווטו על החלטה כזו.
אולם בימים האחרונים אמר נתניהו לחוג יועציו, ולמנהיגים רפובליקנים ודמוקרטים בסנט ובקונגרס, כי מאחר והסיכויים להשגת רוב כזה נגד הנשיא אובמה אינם ברורים והמדובר בחודשים רבים של המשך המאבק בינו ובין ממשל אובמה, כי הוא מוותר על השגת רוב שכזה בסנט, והוא פונה לאפיק שונה לגמרי.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי עתה  חותר נתניהו להשיג את אישורן של הצעות חוק בהן  בתי הנבחרים האמריקנים ייקבעו בדיוק את הנושאים והנקודות בהסכמי הגרעין שאם האיראניים יפרו אותן, יחייבו את הממשל לפעול נגד הפרות אלה. כמו כן ייקבעו החוקים החדשים את העונשים שהממשל יהיה חייב להטיל על איראן במקרה של הפרות כאלה, ואת משך הזמן שעונשים אלה יימשכו.
נתניהו אמר באחרונה לאנשי החוג הפנימי של יועציו, כי דאגתו העיקרית עכשיו לאחר החתימה על ההסכם, היא לא כמה סנטורים דמוקרטיים יצביעו נגדו, אלא מה כתוב בהסכמים שנחתמו בין המעצמות ואיראן בנפרד מההסכם הגרעיני, ובנספחים הסודיים של ההסכם שהממשל חתם עליהם, אבל לא הביא אותם לידיעת דעת הקהל האמריקנית.
לדברי נתניהו הסכמים אלה, ובייחוד ההסכם שנחתם בין הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA ואיראן, אבל גם הנספחים הסודיים, מנוסחים בלשון קצרה ביותר-'מאוד חסכונית' לפי דברי נתניהו, ונותנים בידי איראן מרחב גדול, אותו היא יכולה לנצל להפרת ההסכמים.
בייחוד מציין נתניהו את תחום הפיקוח על המתקנים הגרעיניים האיראניים. לדעת נתניהו בעוד ראשי הממשל, כולל הנשיא אובמה, חוזרים בימים האחרונים על כך כי מידת הפיקוח על התוכנית האיראנית תהייה מעמיקה וללא תקדים, וכי לא תהייה שום התפתחות שגופי המודיעין האמריקנים לא יוכלו לעקוב אחריה, הרי ההסכם עם IAEA, והנספחים הסודיים של הסכם הגרעין פותחים את הדלת בפני איראן לייצור מצבים כאלה, ולשחרר את גופי המודיעין האמריקנים מהחובה לדווח עליהם.
זו הסיבה מדוע פועל עתה נתניהו לנסות ולסתום פרצות אלה באמצעות החוקים החדשים שבתי הנבחרים האמריקנים יקבלו.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי מה שנתניהו בעצם מציע לבתי הנבחרים האמריקנים הוא לקבל החלטה דומה לזו אותה קבלו המג'ליס האיראני ב-23 ביוני, ומועצת שומרי החוקה האיראנית  the Guardian Council, יום לאחר מכן ב-24 בחודש, לפיה הסכמי הגרעין שנחתמו בווינה ייכנסו לתוקפם רק באם הסנקציות מעל איראן תוסרנה מיד. כמו כן מחייב החוק האיראני את שר החוץ האיראני להופיע כל ששה חודשים לפניו ולסקור את מילוי ההסכמים על ידי ארה"ב וחמשת המעצמות.
מועצת הביטחון ושרי החוץ האירופאים קבעו בהחלטות שקבלו כי הסנקציות תוסרנה בהדרגה ולא כפי שהמג'ליס האיראני דורש.
ביום א' שעבר 12.7, יומיים לפני חתימת ההסכם בין המעצמות ואיראן בווינה (13.7)  חתם נשיא איראן חסו רוחאני על צוו נשיאותי executive order, הנושא את הכותרת Nuclear Achievements Act. צו זה מחייב את משרד החוץ והוועדה האיראנית לאנרגיה גרעינית AEOI, ליישם את החלטות המג'ליס בנושאי הסכם הגרעין.
במילים אחרות, מבחינת איראן הסכמי הגרעין עדיין לא נכנסו, ואיש איננו יודע מתי ייכנסו לתוקף.
כל מי שחשב אחרת, וביחוד מדובר בממשל אובמה, באו הדברים של מפקד משמרות המהפכה הגנרל עלי ג'פערי Maj. Gen. Mohammad Ali Jafari, מיום ב' 20.7 בלילה, וטפחו על פניו.
ג'פערי אמר: 'כמה מהנקודות שהוכנסו להחלטת (מועצת הביטחון) עומדות בסתירה לקווים האדומים העיקריים (שקבעה) הרפובליקה המוסלמית האיראנית ומפרה אותם'. 'בייחוד מדובר ביכולותיה (של איראן) בתחום הנשק, ואנחנו אף פעם לא נקבל זאת'. ציטוט המקור: Some of the points inserted in the draft are clearly in contradiction to the Islamic Republic of Iran’s major red lines and violate them, particularly regarding arms capabilities, and we’ll never accept it. ג'פערי גם ציין לאיזה קווים אדומים הוא מתכוון: …'בייחוד אלה  הנוגעים לשדרוג יכולות ההגנה של איראן'. the very critical red line, namely maintaining and upgrading Iran’s defense capabilities. מאחר ואיראן רואה בפיתוח תוכנית הטילים הבליסטיים שלה- תוכנית הגנתית, הכריז ג'פערי כי הוא לא ייתן לשום הסכם עם המעצמות שחתם עליו שר החוץ האיראני מוחמד זריף, לגעת באף אחת מיכולות ותוכניות הפיתוח של טילים האיראניות.
נתניהו קורא למנהיגי בתי הנבחרים בוושינגטון לנקוט באותה דרך, בה בחרו המג'ליס ומפקד משמרות המהפכה האיראניים.
 כלומר במקום הסכם ווינה, הסכם עוקף ווינה!

 

Print Friendly, PDF & Email