נתניהו מאיים על איראן וסוריה. נסראללה מאיים על סעודיה. ומדוע הרוסים הרשו למלט"ים האיראנים לחזור לבסיס האווירי T-4 בסוריה?

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו איים, ביום חמישי 9 ביולי בבסיס חיל האוויר נבטים,  לשלוח את מטוסי החמקן ה-F-35, לאיראן, אבל אחר כך שינה כיוון והוסיף כמטרה גם את סוריה.
מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, שנאם ביום שישי 12.7 אחריו, הודיע כי הוא מוכן לשגר את הטילים המדויקים של חיזבאללה לעבר סעודיה, כאשר הדגיש כי בידי חיזבאללה לא רק טילים היכולים להגיע לתל-אביב אלא כאלה היכולים להגיע 'הרבה מעבר לאילת'.

רק אנשי מודיעין מעטים המכירים את הערכות המודיעין האמריקניות האחרונות האומרות, כי ההוטים בתימן הגיעו למסקנה שהתקפות הטילים על ערים ובסיסים צבאיים סעודיים אינן יעילות יותר והם שוקלים להפסיקן, יכולים להבין את האיום הזה של נסראללה.
אם ההוטים יפסיקו לשגר טילים איראנים על מטרות בסעודיה, חיזבאללה יכולה לבצע זאת במקומם באמצעות ירי מסוריה, או מעיראק.
אם חיזבאללה אכן יבצע במישרין או בעקיפין ירי טילים כזה, זה יהיה השלב בו נסראללה מתחיל לכרסם במדיניות האמריקנית-ישראלית של בנימין נתניהו של הקמת ציר הגנה מערבי-ערבי-ישראלי נגד איראן.

נסראללה, כמו נתניהו, הוא מנהיג ואסטרטג זהיר ומפוכח ביותר, והוא מכיר היטב את גבולות המותר והאסור בזירה בה הוא פועל, ואת מגבלות הכוח שלו.
ולכן בנאומו ביום שישי, לאחר שהשתמש בטכניקת ההופעה של נתניהו, בה הוא הציג בפעם הראשונה מפת מטרות של טילי חיזבאללה בישראל, ביניהן נמל התעופה בן גוריון בלוד,  ותחנות הכוח של חברת החשמל הפזורות לאורך חופיה של ישראל, ואמר כי המלחמה הבאה עם ישראל תקרב אותה אל סף חורבנה it will put it on the brink of extinction, הוא מיהר להוסיף, כי לא חיזבאללה ולא איראן הן שקובעות מה מתרחש במלחמה בסוריה, Hizbullah is not the leader of the battle in Syria and neither is Iran.
במילים אחרות, ישראל יכולה המשיך ולתקוף מטרות של איראן וחיזבאללה בסוריה, אבל כמו שטהרן וביירות אינן קובעות את התוצאה הסופית בשטח בסוריה, כך גם ההתקפות הישראליות אינן קובעות דבר.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי נסראללה מכיר מכניזם זה מקרוב, לאחר שהרוסים החלו בחודשים האחרונים להצר את המרחבים בהם כוחותיו יכולים לפעול בסוריה.
עד עכשיו הרוסים הצליחו לפנות את רוב כוחות חיזבאללה מאזורי הגבול שבין סוריה ללבנון-כלומר מאזור הרי קלמון והשאירו אותם רק במסדרון צר המוליך מדמשק לביירות כשהם מרוכזים בעיקר על יד העיירה זאבאדני.
הרוסים גם אינם מאפשרים לאיראן ולחיזבאללה לקרב כוחות אל אזורי הגבול שבין סוריה וישראל.

המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי מצב זה, וסיום המלחמה בסוריה בכמה גזרות, מאפשר לנסראללה לפנות שני שליש מכוחותיו מסוריה ולהחזירם ללבנון.
אם בשיא המלחמה היו לחיזבאללה כ-10,000 לוחמים,  עתה ישנם בסוריה רק בין 2,000 ל-3,000 לוחמים של חיזבאללה.
דבר זה אפשר ביום ו' לנסראללה להגדיר את המצב כך: 'אנחנו ערכנו וצמצמנו את כוחותיו בסוריה בהתאם למצב הביטחוני המשתפר We have redeployed and downsized our forces in Syria due to the improved security situation.

אבל כמו שישראל לא תמתח ביקורת על התנועות הצבאיות האמריקניות בסוריה, כך נסראללה יזהר למתח ביקורת על  האסטרטגיה הצבאית הרוסית בסוריה, מאחר והוא מכיר יודע כי למדיניות המעצמתית כללים משלה, שאינם חופפים את אלה של טהרן ושל ביירות.

בעוד מוסקבה מצרה את מרחב פעולותיהם של איראן וחיזבאללה בסוריה, היא מרשה בפעם הראשונה מזה שלושה חודשים, מאז חודש מאי, כאשר מפקדת הכוחות הרוסיים בסוריה הורו לאיראנים לפנות את כל בסיסי חיל האוויר בהם חיל האוויר הרוסי משתמש בסוריה, לחזור ולהשתמש בבסיס האוויר T-4 ליד חומס.

האיראנים הזדרזו להשתמש בצעד הרוסי הזה והחזירו לבסיס את המל"טים הגדולים החמקנים  שלהם מדגם 'סאגאה' Saegheh-2, רק כדי להיתקל במתקפה אווירית ישראלית שבוצעה ב-1 ביולי והשמידה אותם.  
האיפול שרוסיה, איראן וישראל, הטילו על תקיפה זו מאפשר לנסראללה לומר ביום שישי, 'כי ההתקפה הישראלית האחרונה בסוריה הייתה נגד מטרות לא חשובות',  The latest Israeli strike on Syria was not against important targets.

בהקשר זה צריך לשים לדבריו של נסראללה על האפשרות כי בידי חיזבאללה מצוי בפעם הראשונה נשק נ"מ.
'מי אמר, שאין לנו טילים נגד מטוסים, ומי אמר שיש לנו', אמר נסראללה, 'בנושא הזה אנחנו ממשיכים במדיניות של עמימות חיובית
'. Who said that we don’t have anti-aircraft missiles and who said that we do? We follow the policy of constructive ambiguity in this regard.  

Print Friendly, PDF & Email