נתניהו מנהרות חיזבאללה אקט של מלחמה. חיזבאללה הוא הכוח הפוליטי-הצבאי החזק ביותר בלבנון, ונסראללה אינו תלוי יותר בטהרן

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו העלה, ביום ד' 19.12, את רף העימות הצבאי עם חיזבאללה, כאשר הכריז על מנהרות הטרור של חיזבאללה כעל אקט של מלחמה.
לקראת הדיון ביום ד' בלילה במועצת הביטחון על המצב בגבול ישראל-לבנון, אמר נתניהו, כי 'מטרת המנהרות הייתה לחדור לשטחנו ולחטוף אנשים, כולל אזרחים, לרצוח אזרחים ולכבוש את החלק הצפוני של הגליל. זה לא רק אקט תוקפני, זה אקט של מלחמה, זה חלק מתכנית מלחמה'.
לדבריו, 'כל בית שלישי בכפרים בדרום לבנון מיועד לשימוש מטרות התקפיות של חיזבאללה.  נתניהו קרא למועצת הביטחון להגדיר את חיזבאללה כארגון טרור ולהטיל עליו סנקציות'.
 לדברי ראש הממשלה הוא שוחח באחרונה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וביקש ממנו שרוסיה תגנה את חיזבאללה, ולא תהיה ניטרלית. 'הרוסים אומרים שהם רוצים למנוע עוד מלחמה, אז הדרך הבטוחה ביותר לכך היא למנוע את תוקפנות חיזבאללה נגד ישראל.'
בסיום דבריו שאל נתניהו מדוע צבא לבנון מכוון את הנשק שלו אלינו ולא נגד חיזבאללה?  לדבריו צבא לבנון צריך להילחם באנשי חיזבאללה שמסכנים חיי אנשים רבים כל כך בלבנון.  'חיזבאללה היא כלי של איראן, הם משתמשים בכלים קרימינליים, ולא צריך להסתיר את זה,' אמר נתניהו.
המקורות של תיקדבקה: ספק רב באם מועצת הביטחון תגנה, בישיבתה ביום ד',  את חיזבאללה ותכריז עליו כעל ארגון טרור. מספיק כי רוסיה וסין ימנעו בהצבעה, או לפחות אחת משתיהן תצביע נגד הצעת החלטה כזו, כדי שההצעה כזו תיפול.
הדברים של נתניהו מתעלמים גם מהמציאות הפוליטית והצבאית בלבנון אותה ישראל איננה יכולה לשנות היום, בוודאי שלא במילים ולא באמצעות החלטות מועצת הביטחון.
את המציאות הזו היה צריך לשנות בעשר השנים האחרונות, ולא לאפשר לחיזבאללה להתחזק ולהתבסס,  בדיוק כפי שישראל הייתה צריכה למנוע זאת מהאיראנים בסוריה, והחמאס ברצועת עזה.
מבצע 'מגן צפוני' הוא צעד בכיוון הנכון, אבל הוא צעד מאוחר אשר לא ישנה היום את העובדה, כי  
מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה הוא האיש החזק ביותר בלבנון כיום. הכוח הצבאי של חיזבאללה הוא הכוח הצבאי החזק ביותר בלבנון, ושום כוח צבאי אחר, גם צבא לבנון, איננו מסוגל להתמודד אתו.

נשיא לבנון מישאל עוואן, רוב השרים בממשלת לבנון, ובמיוחד השרים העיקריים,  שר ההגנה יעקוב סאראף Yaacoub Sarraf,  שר החוץ הלבנוני ג'ברן באסיל  Gebran Gerge Bassil, ומפקד צבא לבנון הגנרל ג'וזף עוואן, קשורים ישירות עם נסראללה ומתיישרים לפי הקו שלו. 
מדובר למעשה בממשלה, אשר משמשת עלה תאנה לשלטון חיזבאללה בביירות.
הקריאה של נתניהו לצבא לבנון לפתוח באש על חיזבאללה, היא חסרת ערך ותהפוך את דבריו ללעג לא רק בלבנון אלא גם במדינות ערב אחרות המכירות ויודעות היטב את המצב בביירות.
צריך וכדאי להכיר בעובדה, כי צבא לבנון היום, הוא לא יותר מאשר זרוע מבצעית נוספת של חיזבאללה.
נתניהו גם לא היה צריך להציג את חיזבאללה 'ככלי של איראן'. 
נכון זה היה פעם המצב במערכת היחסים בין טהרן וביירות,  אולם כיום טהרן איננה נמצאת היום יותר במצב בו היא יכולה לתת פקודות לנסראללה והוא ימלא אותן מיד.
נסראללה הוא מנהיג שיעי-לבנוני הקשור עם טהרן, אבל מנהיג שיעי לבנוני שיכול ומסוגל לקבל החלטות אסטרטגיות-צבאיות מנוגדות לקו האיראני.
     

Print Friendly, PDF & Email