נתניהו מעמיד את הקונספציה הביטחונית שלו לגבי עזה במבחן הקלפיות לעיריות ולמועצות המקומיות


כל ערב בחירות כלליות או מוניציפאליות בישראל שולף רב אמן הפוליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו שפן מהשרוול שלו, בעזרתו הוא מנצח בבחירות. כך היה בבחירות האחרונות לכנסת ב-2015, וכך היה ביום שני 29.10, ערב פתיחת הקלפיות לעיריות ולרשויות המקומיות אשר תתקיימנה בישראל ביום שלישי 30.10.
בדרך כלל 'השפנים הפוליטיים' האלה מגובים אצל נתניהו במשאלי דעת קהל הנערכים עבורו ורק לידיעתו, כאשר הוא משתף בתוצאותיהם אנשים מעטים מאוד, אם בכלל.
אולם אפשר וצריך להניח, כי הפעם לא רק הבחירות המוניציפאליות שחקו תפקיד אצל נתניהו, כאשר הופיע ביום ב' בפני כתבים ושטח לפניהם את מדיניותו הביטחונית המתנהלת כבר שבעה חודשים, מאז החלו בסוף חודש מרס המהומות וההתקפות ברצועת עזה.
עד עתה נתניהו נמנע מלהסביר בגלוי את מדיניותו, לא בעזה ולא בסוריה, אולם ביום ב' הוא החליט לשבור את שתיקתו.
מדוע?
נתניהו ער לכך, כי האירועים האחרונים סביב רצועת עזה ובייחוד ירי הטילים מהרצועה המתחדש עתה בקצב של אחת לעשרה ימים עד שבועיים, ובמיוחד ירי הטילים על באר שבע וראשון לציון ב-17 לאוקטובר, והפסקת התקיפות של מטוסי חיל האוויר הישראלי בסוריה הנמשכת כבר כמעט חודש וחצי מאז ה-17 בספטמבר, פגעו קשה בתדמיתו 'כמר ביטחון'.
נוסף לכך נתניהו ער לכך, כי גם מעמדו כראש ממשלה המנווט את מדיניות ישראל ביד רמה ובטוחה, נפגע באחרונה קשה, בייחוד מהצורה בה התנהל תהליך מינוי רמטכ"ל חדש לצה"ל, שעם המועמד לתפקיד האלוף אביב כוכבי הוא נפגש רק היום-יום ב' 29.10.
גם הנסיעה ביום שישי שעבר 26.10 לעומן להיפגש עם הסולטן קבוס, שהייתה צריכה, לדעת נתניהו והאסטרטגים שלו לעורר הד רב בדעת הקהל בישראל, טבעה ואיבדה את האפקט התעמולתי שלה.
קודם בקולות התפוצצות הטילים מעזה, ואחר כך ברושם הקשה של התקפת הטרור האנטישמית בבית הכנסת 'עץ החיים' בפיטסבורג בארצות הברית בשבת 27.10 שם נרצחו 11 יהודים.
ראש הממשלה בנימין נתניהו שזה עתה חזר מעומן, היה צריך לקום ולנסוע הישיר לפיטסבורג, ולא לשלוח לשם את השר נפתלי בנט, אבל העייפות הכריעה אותו.
לנסיעה לעומן הייתה עוד מטרה נוספת: נתניהו, שתמיד התפאר בקשרים החשאיים שיש לו ולממשלתו עם בית המלוכה הסעודי, ובמיוחד עם יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, היה צריך להפגין כי למרות כל התרחשויות מסביב לבית המלוכה הקשורות ברצח של ג'מאל חשוגי, יש לו עדיין מהלכים במפרץ גם ללא סעודיה.
כל הסיבות האלה, אבל במיוחד הערעור על מעמדו כראש ממשלה, משני שרים בכירים בממשלתו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, ושר החינוך נפתלי בנט, הביאו את נתניהו להחלטה, כשהוא נשען על הסקרים שבידיו, לנסות להפוך את הבחירות המוניציפאליות, ממעמד של בחירות מקומיות למעמד של בחירות בהן תעמוד למבחן דעת הציבור הישראלי על מדיניותו הביטחונית.
מבלי להתחשב באם מועמדי 'הליכוד' בבחירות אלה ינצחו או יפסידו, זרק נתניהו את כל הכפפות הביטחוניות שלו מעזה ועד סוריה, ומסוריה, ועד להסכמי שיתוף הפעולה הצבאיים עם הרוסים בסוריה, להכרעת הבוחר בבחירות.
בהסתתרו מאחורי התואר 'מקור מדיני בכיר', הציג נתניהו את משנתו הביטחוניות המתרכזת בשבע הנקודות הבאות:

 • נתניהו מעוניין למצות את הניסיון לשוב לרגיעה בעזה ולהבנות שאחרי מבצע 'צוק איתן' בלי לצאת למלחמה חדשה ברצועה. נתניהו רוצה שתהיה תכלית לפעולה צבאית בעזה.
  כאילו הבטחת תנאי חיים נורמליים לרבע מיליון תושבי הדרום, איננה תכלית מספקת.
 • אפשר לכבוש את עזה ולהחליף את חמאס, אבל אין מתנדבים לקחת מישראל את עזה לאחר שתיכבש. אם היה למי לתת את עזה, אולי היינו כובשים אותה כבר מחדש.
  כל זה נאמר, כאשר אף אחד ממתנגדי מדיניותו לא הציע לכבוש את עזה.
 • נתניהו מנסה להגיע לרגיעה ברצועה באמצעות המגעים עם האו"ם, קטאר ומצרים.
 • נתניהו מודע לביקורת אבל הוא מוכן לספוג אותה. אולי משאלי דעת הקהל שלו מראים לו כי הרוב מוכן לאמץ גישה זו.
 • ההוראות לפתיחת האש בסוף השבוע האחרון באו מגורמים איראניים בסוריה, ולא מהחמאס. במילים אחרות, הגנרל האיראני קאסם סוליימני הוא שנתן את ההוראות האלה.
 • אין הסדרה מדינית עם גוף שרוצה להשמיד את ישראל, ולכן אין כאן פתרון מדיני. מה שיש כאן זה פתרון של הרתעה ופתרון הומניטארי כדי למנוע קריסה שתתפוצץ על כולנו. נתניהו לא פירט מהיא 'ההרתעה'.
 • למרות שאין פרסומים על כך ההתקפות הישראליות בסוריה נמשכות.

אין טעם להיכנס לוויכוח עם נתניהו ולציין בפניו את 'החורים' והטעויות הקשות המצויות באסטרטגיה זו שיש לה רק משמעות אחת: ישראל וצה"ל אינם צריכים לפעול. הם צריכים להתאזר בסובלנות ולאפשר למצרים, קטאר, והאו"ם לפתור את בעיותיה הביטחוניות של ישראל.
זה הוא הימור מסוכן מצדו של נתניהו.
ביום שלישי 30.10, בסיום הבחירות המוניציפאליות נדע את הציבור הישראלי קנה או דחה את המדיניות הזו של ראש הממשלה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות