נתניהו משלים עם ההסכם האמריקני-איראני. אובמה: הפרה איראנית של ההסכם פירושה הפעלת אופציה צבאית

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, החליטו להסתייג, אבל בינתיים להשלים עם הסכם הביניים הגרעיני בין וושינגטון וטהרן, לאחר שקיבלו הבהרות מאובמה כי כל הפרה איראנית של ההסכם תפסיק מיד כל מו''מ עם טהרן, ה מו''מ  ייפסק ולא יתחדש, והאופציה היחידה שתישאר מול איראן תהייה האופציה הצבאית. גם אז לא ברור באם ארה''ב תפעיל אותה.
הבהרות דומות קבלו מנהיגי ה-G-8 שערכו בשבת 19.5, וועידת פסגה עם הנשיא אובמה בקמפ-דיוויד.
זו הסיבה מדוע נתניהו ושרים בכירים אחרים אומרים, כי הם בטוחים כי איראן תמשיך להטעות ולשקר לגבי התוכנית הגרעינית, כדרך לכסות על ההסכמה הישראלית להשלים עם המהלכים האמריקנים.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובטהרן הביאו בשבת 19.5, את הפרטים המלאים הבלעדיים של הסכם הביניים המתגבש בין הנשיא באראק אובמה, ומנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי.  
יום א' 20.5, יהיה היום  הראשון בו יעמדו למבחן ההבנות והסיכומים אש הושגו ב-6 החודשים האחרונים בערוצי המו''מ החשאיים-הישירים שהתנהלו בין נשיא ארה''ב באראק אובמה, ובין מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי. ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA, יוקיאה אמאנו Yukiya Amano יגיע לטהרן, ובכך תתבצע נקודת החיבור, אותה אובמה הבטיח לחמנאי, ועליה תיקדבקה מדווח כבר בלעדית בחודשיים הארונים, בין המו''מ החשאי הישיר בין וושינגטון וטהרן, ובין המו''מ של 6 המעצמות (P5+1) ואיראן.
המדובר לא רק בקיום הבטחה נשיאותית, אלא מבחינתו של אובמה בנקודת מבחן עליונה של מדיניותו הגרעינית מול איראן.
אם ההנהגה האיראנית, וזאת היא הצפייה המתוחה בה הבית הלבן נתון בשעות הקרובות, יאשר באוזני אמאנו את הסיכומים להם הסכימה איראן במו''מ עם נציגי אובמה, הסיכומים עוברים מהמישור האיראני-אמריקני למישור המעצמות-האו''ם, ואז מדיניותו של אובמה מקבלת את התמיכה הבינלאומית הרחבה ביותר האפשרית, כאשר באותו רגע האופציה הצבאית הישראלית מול איראן, הופכת להיות המבודדת, אם לא המנודה ביותר מבחינה בין-לאומית.
הכוונה האמריקנית-איראנית במגעים החשאיים, לפחות עד כתיבת דברים אלה, הייתה להשתמש באופציה הצבאית הישראלית כשוט מול איראן מזווית הראייה האמריקנית, אבל בו בזמן לעקר אותה ולהביא לשיתוקה, מזווית הראייה  האיראנית.
יצירת מצב של כפל מראות וכפל משמעויות בנושא הגרעיני האיראני, היא למעשה הבסיס עליו מושתתות ההבנות וההסכמות האמריקניות-איראניות. 

להנהגה האיראנית, או ליתר דיוק לאייטוללה עלי חמנאי, הייתה עוד מטרה אסטרטגית נוספת: להעמיק את הקרע בין ארה''ב לישראל.  הנימוק העיקרי בו חמנאי השתמש בדיונים הסגורים שנערכו בלשכתו בחודשים האחרונים היה שכדאי וצריך לסבול את הסנקציות האמריקנית נגד איראן, משום שבסופו של דבר, כאשר יושג הסכם בין בין וושינגטון וטהרן, הוא יעמיק את הקרע שכבר קיים בין וושינגטון וירושלים.
להלן  שמונה נקודות ההסכמה שהושגו בין הנשיא אובמה למנהיג איראן חמנאי:
1. מאחר ושני הצדדים מבינים כי אי אפשר להשיג הסכם ממשי כולל על תוכנית הגרעין האיראנית, מסכימים שני הצדדים להגיע ל'הסכם מעבר' interim agreement, שלכל אחד מהצדדים פירושים משלו לגבי מהותו ועתידו.
נוסחה כזו תאפשר לאובמה להוכיח לדעת הקהל המערבית והיהודית-ישראלית, כי איראן נכנעה והסכימה לוותר על התוכנית הגרעינית שלה, בעוד שאותה נוסחה תאפשר לחמנאי לטעון באוזני דעת הקהל האיראנית והמוסלמית העולמית, כי ארצות הברית נכנעה והסכימה כי זכותה של איראן לנהל תוכנית גרעינית עצמאית משלה, להעשיר אורניום, ולהמשיך בפיתוח התוכנית הצבאית-הגרעינית שלה.
2. איראן תפסיק להעשיר אורניום לדרגה צבאית של 20 אחוז, אבל לא תסגור ולא תפסיק את העבודות במתקן הגרעיני התת-קרקעי בפורדו, כפי שדורשת ישראל.
3.
כמויות האורניום המעושר ל-20 הנמצאים כבר בידי איראן, כ-110 ק''ג שמהן אפשר לבנות פצצות גרעיניות, יועברו לעיבוד מחוץ לאיראן, ויחזרו לטהרן בצורת פלטות דלק  גרעיניות fuel plates, מהן לא בלתי אפשרי, אבל קשה מאוד להפיק חומרי נפץ גרעיניים.
4.
איראן תוכל להמשיך ולהעשיר אורניום לדרגות נמוכות כמו 3.5 ו/או-5 אחוז ללא הגבלה.
הדברים לא יאמרו ולא יוצגו כך על ידי ממשל אובמה, אולם וושינגטון הסכימה כי בשלב זה היא תתעלם מנושא זה כאילו הוא איננו קיים.
5.
איראן תחתום על 'הפרוטוקול הנוסף' של ההסכם למניעת הפצת הנשק הגרעיני ה-NPT, דבר שיאפשר הרחבת הפיקוח של פקחי ה-IAEA על מתקני הגרעין שלה.
6. כפי שארצות הברית תתעלם מהמשך העשרת האורניום בדרגות נמוכות, כך היא תתעלם מהפעילות הגרעינית האיראנית במתקנים חשאיים עליהם אין לה עליהם מידע ברור.
במילים אחרות, העיקרון המרכזי של הסכם הביניים יהיה: 'מה שאנחנו איננו יודעים, אנחנו איננו רוצים לדעת'
7.
ארה''ב והאירופאים  יפעלו להסרה הדרגתית של הסנקציות מעל איראן. המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים, כי שוב פעם תינקט שיטת המראות הכפולות
וושינגטון לא תבטל את הסנקציות על הבנק המרכזי האיראני, ולא תחדש את השתתפותה של איראן במערכת הסליקה הבינלאומית SWIFT. ארה'''ב תסכים להעלים עין משורה של בנקים קטנים מערביים שיורשו לנהל את העסקות הפיננסיות האיראניות במערב. במילים אחרות, ארה''ב תשתמש באותה שיטה, בה מפעילות כיום סין, רוסיה, הודו וטורקיה, כדי לעקוף את הסנקציות האמריקניות נגד איראן.
8. אמברגו הנפט האירופאי הצריך להיכנס לתוקפו ב-1 ביולי, יבוטל.
תיקדבקה
מזכיר,  כי שמונה סעיפים אלה הם עדיין בגדר 'הסכם עקרוני על אפשרות להשגת הסכם זמני  an agreement-in-principle on an interim deal.
כלומר, בעוד הנשיא אובמה כבר אישר את הסעיפים האלה, האייטוללה עלי חמנאי עדיין לא אישר אותם, וזו היא הסיבה מדוע יוקיאה אמאנו מגיע ביום א' 20.5 לטהרן. הוא האיש שצריך לקבל מידי הבכירים האיראניים אתם ייפגש את 'הכן', או את 'הלא' האיראני..
אולם אפילו אם חמנאי ייתן ביום א' אור ירוק להפעלת ההסכם הזמני עדיין ישנם עוד לפני הנשיא אובמה שני מכשולים גדולים השבוע:
א.
ממי  תהייה מורכבת המשלחת האיראנית  שתגיע  ביום שלישי 23.5, לשיחות הגרעיניות עם שש המעצמות בגדאד? אם המשלחת האיראנית תהייה מורכבת מפקידים איראנים נמוכי דרג,  יפרשו זאת בוושינגטון כאילו 'הכן' של חמנאי שנמסר לאמנאנו, הפך לאחר יומיים בלבדד ל'לא'.
מדוע? אם טהרן תשלח לבגדאד פקידים נמוכי דרג פירוש הדבר שהיא איננה מעוניינת/רוצה לדון בפירוט שמונה הסעיפים. במלים אחרות, טהרן תשאיר לעצמה את האופציה לפרש את הסעיפים האלה כפי שהיא מבינה, ובוודאי לא כפי שוושינגטון מבינה אותם.
 טהרן הגיעה לסוף קצה הוויתורים שלה לאובמה, ומכאן היא לא תזוז אפיל אינץ' אחד. 
ב.
אפילו אם איראן תשלח לבגדאד נציגים בעלי דרג גבוה יותר, עם סמכויות גדולות יותר, יש עדיין מכשול נוסף. בהסכמות המוקדמות בין איראן למעצמות לגבי הדרך לפיה השיחות יתנהלו הוסכם מראש, כי כל חמישה שבועות תיערך פגישה פומבית  בין נציגי הצדדים בבירה אחרת בעולם. אם האיראנים יעמדו בגדאד על כך כי הפגישה הבאה תיערך בעוד חמישה שבועות, יהיה בכך סימן נוסף, שאין להם כל כוונה לדון בפרטים היישומיים של שמונת הסעיפים, זאת מפני שלכל הצדדים ברור, כי בזמן כל כך קצר אי אפשר לדון ברצינות בפרטים רציניים ומסובכים כל כך.
לעומת זאת, אם האיראניים יסכימו בבגדאד לקבוע את הסיבוב הבא לעוד ארבעה או חמישה חודשים, כלומר לספטמבר, או לאוקטובר, סימן  שהם מוכנים להיכנס למו'מ רציני.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי במקרה של הסכמה איראנית כזו,  ישיג הנשיא אובמה  שתי מטרות: הוא ימשוך את המו''מ עם איראן עד לבחירות לנשיאות  ארה''ב ב-6 לנובמבר. הוא גם יצליח לדחות את ההתקפה הישראלית על איראן עד לתאריך זה.     


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות