נתניהו נוסע ביום ה' לפגוש את פוטין במטרה לתאם את התקיפות הישראליות על המפקדות האיראניות בחאלב, לאחר שעברו לשם מדמשק

המגעים התכופים הטלפוניים הבלתי רגילים ביומיים האחרונים ( ב'-ג'  2.4-1) המתקיימים בין נשיא רוסיה וראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, אשר יגיעו לשיאם ביום ה' 4.4, כאשר נתניהו יגיע למוסקבה לפגישה בהולה עם פוטין, נוגעים להפיכתה של העיר הצפונית הסורית חאלב Aleppo למקום מושבן של המפקדות של משמרות המהפכה האיראניים בסוריה.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי במחצית השנייה של חודש שעבר (מרס) סיימו האיראניים להוציא את כל מפקדותיהם והמתקנים הצבאיים שלהם מדמשק ולהעביר אותם ולמקם אותם בחאלב.
המטרה האיראנית הייתה להוציא את המפקדות והמתקנים הצבאיים האלה מהטווח של התקפות החוזרות ונשנות של חיל האוויר והטילים הישראליים. השיקול האיראני היה שישראל לא תעז להתקיפן בחלאב, בגלל קרבתן לאזור בו נמצאות סוללות טילי הנ"מ הרוסיות המוצבות באזור ובסיס חמימיים  Hmeimim Air Base, ביניהן סוללות טילי S-300 ו-S-400.

תוך זמן קצר מאוד התברר לאיראנים כי הערכה זו הייתה זו הייתה שגוייה. 
ב-27 למרס, מיד עם סיום התמקמות המפקדות האיראניות בחלאב, ביצע חיל האוויר הישראלי את אחת ממתקפותיו האחרונות הנרחבות ביותר על מטרות איראניות בסוריה.  מפקדות איראניות נפגעו ונהרסו, ולאיראנים היו אבדות כבדות בהרוגים ובפצועים.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדוחים, כי זו הייתה רק התקיפה הראשונה הישראלית של מטרות אלה וכי עתה תבואנה התקפות נוספות.
למעשה אפשר לומר עכשיו, כי הקרב בין ישראל ואיראן על הנוכחות האיראנית בדמשק הסתיים בתבוסה איראנית, והחל הקרב בין ישראל ואיראן על חאלב.

קרב כזה דורש תיאום מחודש בין הכוחות הרוסיים המרוכזים בצפון סוריה, ובין צה"ל וחיל האוויר הישראלי.
זו הסיבה מדוע הקרמלין הודיע ביום ב' 1.4 לאחר שיחתם הטלפונית של פוטין ונתניהו, כי שני המנהיגים שוחחו על 'נושאים בילטראליים דחופים כולל צבאיים..'   pressing bilateral issues, including military contacts.
פרטים מלאים על המצב הצבאי החדש שהתפתח בצפון סוריה, כתוצאה ממעבר המפקדות האיראניות לחאלב, ועל התחלת הקרב בין ישראל ואיראן על חאלב, נביא בגיליון החדש של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW מספר 842, שייצא לאור ביום שישי 5.4.
הקישו כאן לחתימה על השבועון (היוצא בשפה האנגלית).

Print Friendly, PDF & Email