נתניהו: עם התקדמות אל קעידה לעבר ירדן, צה"ל הוא הערובה היחידה לביטחון ישראל, ירדן, והפלסטינים

בלעדי למקורות בוושינגטון ובירושלים של תיקדבקה: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיגר ביום שישי 20.6, שדרים לנשיא ארה״ב אובמה, למלך ירדן עבדאללה, וליו״ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, בהם עסק בהתפתחויות האחרונות בעיראק, ובהמשך התקדמותם של כוחות אל קעידה בעיראק ובארצות הלבנט ה-ISIS, לעבר גבולות עיראק עם סוריה ועם ירדן.
המקורות שלנו מוסרים, כי המוטיב העיקרי של שדרים אלה הוא, כי ההתפתחויות האחרונות בעיראק מצביעות על כך, כי הכוח הצבאי היחיד הנמצא באזור והיכול להתמודד עם הסכנה של אל קעידה בעיראק, ולהבטיח את המשך שלטונם של עבדללה מלך ירדן ברבת עמון, ואבו מאזן ברשות הפלסטינית ברמאללה, ולמנוע את חדירת אל קעידה לתוך האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה ושומרון, הוא צה''ל.
לאור ההתפתחויות האחרונות בעיראק, אומר נתניהו בשדר, כי המשך קיומו של קו הביצורים הישראלים בבקעת הירדן, ופריסת כוחות צה''ל לאורך נהר הירדן, תוך שיתוף פעולה עם צבאות ארה''ב וירדן, הם הערובה היחידה למניעת התפשטות אל קעידה עיראק ה-ISIS, מערבה.
נתניהו מציין גם בשדר, כי דבריו של הנשיא אובמה מיום ה' 19.6, בוושינגטון, שם הוא הודיע על שליחת כ-300 יועצים צבאיים אמריקנים לעיראק, בהם הנשיא שם במרכז המדיניות האמריקנית נגד הטרור באזור את  הקמתה של פלטפורמה (צבאית)  יעילה ללוחמה נגד טרור  effective counterterrorism platform, בהשתתפות כוחות אזוריים אחרים, כבר מיושמים היום על ידי שיתוף פעולה בין צבא ארה''ב, צה''ל, וצבא ירדן, בדרום סוריה. (ציטוט דבריו של אובמה: I think that the key to both Syria and Iraq is going to be a combination of what happens inside the country working with the moderate Syrian opposition, working with an Iraqi government that is inclusive, and us laying down a more effective counterterrorism platform that gets all the countries in the region pulling in the same direction.)
בשבת 21.6, כבשו כוחות אל קעידה את מעבר הגבול האסטרטגי ממערב עיראק לסוריה, ליד העיר העיראקית קאים Qaim (מונה כרבע מיליון תושבים). עדי ראייה מוסרים על התפרקות הצבא העיראקי באזור ועל מנוסה מבוהלת של מאות חיילים עיראקיים שנוטשים את נשקם. כיבוש מעבר הגבול, פירושו התקרבותם של כוחות אל קעידה, אל מפגש הגבולות עיראק-סוריה-ירדן, ושליטתם באזור הוודאיות העמוקים המכוסים בצמחייה העבותה המשמשים חוליה מקשרת, בעיקר של מבריחי נשק, סמים ונפט, מעיראק לירדן.
שליטה של אל קעידה על קאים, פירושה לא רק חיבור בין כוחות הארגון הנלחמים בסוריה ועיראק, ולא רק הבטחת אספקת דלק  סדירה לכוחות אל קעידה בתוך עיראק, משדות הנפט במזרח סוריה בהם אל קעידה עיראק ISIS שולטת, אלא גם איום ישיר על מזרחה של ירדן. במזרח ירדן יש לאל קעידה תומכים רבים, חלקם ירדנים שנלחמו לצד אל קעידה באפגניסטן, כאלה שנלחמו לצד אל קעידה בעיראק נגד הכוחות האמריקנים בין השנים 2007-2003, תחת פיקודו של אבו מוסאב אל זארקאווי Abu Musab al-Zarqawi, וירדנים אשר נלחמו בשלוש השנים האחרונות לצד אל קעידה וארגונים מוסלמיים קיצונים אחרים במלחמת האזרחים בסוריה. המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי אלפי לוחמים כאלה שקיבלו  בשעתו אימון צבאי מתקדם, מרוכזים סביב  ובתוך הערים הירדניות אל זרקא, סאלט, אירביד ואל רוסאפייה al-Zarqa, al-Rusaifa, Salt, Irbid.
בניסיון למנוע מלוחמים אלה להצטרף עתה אל אל קעידה בעיראק ISIS, שחררו כוחות הביטחון הירדניים בסוף השבוע ממאסר ממושך את מנהיג התנועה הסלפית הירדנית שייח' עיסאם אל-ברקאווי, הידוע בכינוי אבו מוחמד אל מקדיס, Sheikh Isam al-Barqawi — known as Abu Muhammad al-Maqdis. השייח' הסלפי קיבל על עצמו, תמורת שחררו, לרכז סביבו לוחמים אלה, כדרך למנוע את הצטרפותם לאל קעידה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי נתניהו העלה בשדר, את המידע המודיעיני שהתקבל באחרונה בישראל, לפי כמה קציני קשר של אל קעידה עיראק ISIS הגיעו לאחרונה לחצתי האי סיני, והקימו שלוחה של הארגון בגוף המסגרת של אל קעידה הפועל באזור 'אנסאר בית אל מקדיס'. לגוף טרור זה ישנם קשרים מבצעיים עם החמס בעזה.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות