נתניהו פועל להצטרף למהלך התיאום האמריקני-רוסי בסוריה


ראש הממשלה בנימין נתניהו
ינסה בביקורו בן היומיים במוסקבה ( יום ב'-ג' 7.6-6) לקבל את הסכמתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כי ישראל תהייה שותפה לתיאום הצבאי ההולך ומתגבר בימים אלה בין וושינגטון ומוסקבה בסוריה ובמלחמה ב-ISIS.
תמורת הסכמה זו של נשיא רוסיה, יסכים נתניהו כי רוסיה תהייה זו אשר תנסה לגשר בין ישראל והפלסטינים, וכי השיחות הישירות הישראליות-פלסטיניות, באם תפתחנה כאלה,  תתקיימנה במוסקבה או בז'נווה, בהשתתפותה של ארצות הברית. נתניהו רוצה לצרף למהלך הזה גם את נשיא מצרים פאתח אל-סיסי.
המקורות של תיקדבקה בירושלים ובמוסקבה מדווחים בלעדית, כי זו הסיבה מדוע שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב לא השתתף 'בוועידת השלום' שארגן בסוף שבוע שעבר נשיא צרפת פרנסואה הולנד בפריס. גם העדרם של שרי החוץ הבריטי והגרמני מוועידת פריס קשורה בהתפתחות זו.
זו גם הסיבה מדוע ביום שישי 3 ביוני כאשר וועידת פריס התכנסה, פרסם סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב Mikhail Bogdanov תוכנית לחילופי שטחים בין ישראל לפלסטינים שמטרתה 'לפתור את בעיית היישוביים הישראלים בגדה המערבית' an approach allows to resolve the problem of Israeli settlements on the West Bank.
זה לא היה מקרה שתוכניתו של בוגדנוב, האיש בצמרת הרוסית, אשר מעצב את המדיניות הרוסית במזרח התיכון, כולל במלחמות בסוריה, עיראק ולוב, דומה מאוד לתוכנית שפרסם לפני כמה שנים שר הביטחון אביגדור ליברמן.
התוכנית של ליברמן מדברת על העברת שטחים במרכז ישראל המיושבים בצפיפות על ידי ערביי ישראל, כמו המשולש, לריבונות פלסטינית, תמורת הסכמת הפלסטינים להכרזת ריבונות ישראלית על היישוביים הישראלים ביהודה ושומרון.
בוגדנוב הוסיף ואמר בראיון, כי מוסקבה מוכנה לארח וועידת שלום ישראלית-פלסטינית, וכי היא גם מוכנה לתווך בין הפלגים השונים הפלסטינים כולל בין הפת''ח לחמאס.
בעוד וועידת פריס מוצגת על ידי הצרפתים, וכמה חוגים בישראל, כמהלך צרפתי-אמריקני אשר הנשיא אובמה ישתמש בו נגד ראש הממשלה נתניהו וישראל ערב צאתו את הבית הלבן בסוף השנה, הולך ומתרקם בין מוסקבה וירושלים מהלך מקביל שלא רק נועד לחסום את המהלך הצרפתי, אלא גם נועד להעביר את תמיכת וושינגטון  במהלכי השלום בין ישראל לפלסטינים מפריס למוסקבה. 
עוד מוסרים המקורות של תיקדבקה,  כי מהלך זה מושתת בעיקרו על מהלכים ראשונים המתבצעים כבר בשטח של תיאום צבאי ומדיני בין וושינגטון ומוסקבה במלחמה  בסוריה, כולל  נגד ISIS.
אין תיאום כזה בין וושינגטון ופריס.
נתניהו סבור כי שיתוף הפעולה הצבאי המתהדק בין רוסיה וישראל בסוריה, והשתתפותה הפעיל של ישראל במערכה האווירית נגד ISIS, יכול להפוך לחלק מההבנות האמריקניות-רוסיות, שתקפנה גם את הבעיה הישראלית-פלסטינית.
גם מוסקבה וגם ירושלים סבורות כי ערבויות אמריקניות-רוסיות-ערביות כמו ממצרים וסעודיה, לפלסטינים, יכולות להזיז  את עגלת המו''מ.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות