נתניהו, צה"ל, השדות השרופים בעזה-ומערכת המכ"ם 'מארס'. הפסקת התקיפות הישראליות בסוריה-והמונדיאל

ראש הממשלה בנימין נתניהו הופיע בשבוע שעבר בכנס לביטחון הבינלאומי International Homeland Security Forum, שארגן השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, והציג לפני שרים וראשי מנגנוני ביטחון פנים מעשרים מדינות, ביניהן השרה האמריקנית לביטחון המולדת כריסטז'אן נילסן Kirstjen Nielsen, כיצד עקומת פיגועי הטרור של הפלסטינים, ומספר הנפגעים מהם ירדו בצורה דרמטית בשלוש השנים האחרונות מאז 2015.  ראש הממשלה בנימין נתניהו גם הציג בפני הנאספים מפה כללית של סוריה ועליה מצוינים סוגי הכוחות הצבאיים האיראניים הנמצאים בסוריה.
נתניהו הסביר את ההצלחות הישראליות במלחמה בטרור בכך, כי לרשות צה"ל וכוחות הביטחון עומדים עתה מכ"מים מתקדמים המסוגלים 'לקרוא'  את המתרחש בשטח בצורה כל כך מדויקת עד שהיא מתריעה מפני פיגועים אפשריים.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי באחרונה התרחב בצה"ל השימוש במערכת התצפית 'מארס', המפעילה מספר רב של מצלמות המחוברות למכ"ם. המצלמות מסוגלות 'לתפוש' גזרות רחבות. כמו כן הוכנסו לשימוש ביחידות צה"ל בשטח מכ"מים המסוגלים לחדור דרך צמחייה עבותה ולראות את המתרחש שם. 
במילים אחרות, אם גורמי טרור פלסטינים עורכים אימונים, או נערכים לצאת לפעולת טרור במקום מרוחק ומבודד שמוקף בצמחיה, בהנחה שאי אפשר לגלות אותם-הם טועים.
מערכת מכ"ם זו התגלתה גם כיעילה מאוד במעקב אחר גורמים צבאיים וגורמי טרור בחזית הצפון, שם חיזבאללה ניצל עד עכשיו את הצמחייה הסבוכה באזורי הגבול עם סוריה ועם לבנון, כדי להתקרב לגדרות הביטחון הישראליות.
אבל פרט אחד חשוב היה חסר בגרפים שראש הממשלה נתניהו הציג בשבוע שעבר.  לא היה שם שום אזכור לפעולות הטרור שהחמאס מבצע כבר שלושה חודשים, מאז סוף מרס, מול גדר המערכת בעוטף עזה. גם לא היה שום אזכור על ירי מאות הטילים והפצמ"רים ששוגרו מהרצועה לעבר מטרות בישראל ב-3 ביוני. גם  לא היה שום אזכור לטרור בלוני ועפיפוני הטרור  אשר כל יום במשך החודשים וחצי האחרונים שורפים עוד כמה אלפי דונמים של שדות, יערות, צמחיה, ושמורות טבע.
מדובר במערכת The ELM-2112FP FOPEN- מתוצרת 'אלתא'.
החמאס לא זקוק למכ"מים מתקדמים חודרי צמחייה כפי שיש לצה"ל. החמאס פשוט שורף את השטח ובכך משמיד את הצמחייה.
בשבת, לאחר חודשיים ומחצה בהן יושמה בצה"ל הוראה שלא לירות במשלחי הבלונים והעפיפונים, ולא לפגוע במכוניות המביאות את העפיפונים אל שטחי ההפגנות מול גדר המערכת, כאשר ישראל ממשיכה לספק לרצועה הליום למטרות רפואיות באמצעותו אנשי החמאס מנפחים את הבלונים דבר שהביא לעליית שלב מדרגה בפעולות, כאשר החמאס החל לשלוח בלונים ועפיפונים אליהם מחוברים מטעני נפץ, הודיע צה"ל, כי לאחר התייעצות עם גורמים משפטיים, תקף כלי טייס מכונית ריקה ששימשה להובלת עפיפוני תבערה, וכלי טייס אחר ירה לפי לשון ההודעה 'ליד'  חולייה שעסקה בהכנת עפיפונים בוערים לשטח ישראל.
כלומר צה"ל עדיין ממשיך לנהוג בכפפות משי רכות מול טרור העפיפונים.

Flash90

אותם הדברים אמורים לגבי חזית הצפון. רק מעטים שמו לב לכך, כי התקיפות הישראליות של המטרות הצבאיות האיראניות בסוריה נפסקו לגמרי, כאילו ישראל פתרה כבר את הבעיה של הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה.
כמובן שלא צריך להיות אסטרטג גדול כדי להבין, שראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט, החליטו כי בתקופת חודש משחקי המונדיאל שהחלו בסוף שבוע שעבר במוסקבה (14 ביוני )  ואשר יסתיימו ב-15 ביולי, כדאי לשמור על שקט. ישנם גורמים הטוענים, כנראה בצדק, כי ראש הממשלה נתניהו הבטיח לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בשיחתם הטלפונית האחרונה ביום שישי  15.6, כי ישראל תשמור על שקט בתקופת משחקי המונדיאל, ולא תיזום התקפות על הכוחות האיראניים בסוריה.
אחרי הכול זה לא יהיה חכם מצידה של ישראל להפריע לחיילים הרוסיים המוצבים בסוריה לראות את משחקי המונדיאל!
אם אכן דברים אלה נכונים מדובר במחדל כפול:  איזה תועלת הייתה בגל ההתקפות שעתה הגיע לסיומו, אם עכשיו לרשות איראן עומד חודש ימים בו היא יכולה לתקן את כל הנזקים שנגרמו בהתקפות הישראליות ולהביא לסוריה מערכות נשק חדשות ללא כל חשש שהן תותקפנה?       
שום גורם ישראלי לא העלה על דעתו את האפשרות לדרוש מפוטין ללחוץ על איראן להפסיק את פעולות הטרור מעזה למשך חודש, תמורת הפסקת הפעילות הצבאית הישראלית בסוריה באותה תקופה.

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות עבור “נתניהו, צה"ל, השדות השרופים בעזה-ומערכת המכ"ם 'מארס'. הפסקת התקיפות הישראליות בסוריה-והמונדיאל

 • יונ 17, 2018 @ 12:04 at 12:04
  Permalink

  בהנחה שהמאמר נכון בעובדות, ההסכמה הג'נטלמנית (לא הנאיבית!) לבקשת פוטין לשקט תעשייתי היא עוצמתית עשרות מונים מהעלאת בקשה נגדית ללחץ על איראן להפסקת העפת עפיפונים. קודם כל, צריך להוכיח קשר בין איראן לחמאס, ובין חמאס לעפעפונים, ןשנית, זה מטופש לדרוש ממעצמה להתערב בענייני עפיפונים. העלאת דרישה כזו כמוה כאיזה סוחר שחייב "להכניס" בשלב לחיצת הידיים איזה סחטנות קטנה נוספת. הישירות והאמון מול פוטין חשובים לנו מאוד בשביל דברים כבדים יותר מאשר עפיפונים.

  • יונ 18, 2018 @ 1:01 at 1:01
   Permalink

   "צריך להוכיח קשר בין איראן לחמאס, ובין חמאס לעפעפונים" ???????????? אתה רציני ????

  • יונ 18, 2018 @ 1:02 at 1:02
   Permalink

   "צריך להוכיח קשר בין איראן לחמאס, ובין חמאס לעפעפונים" ???

 • יונ 17, 2018 @ 13:17 at 13:17
  Permalink

  פוטין קובע למדינת ישראל אייך מתי כיצד היכן ובאיזה עצימות לפעול, הנחישות הווירטואלית של הממשלה מעצימה את תחושת הביטחון של העזתים ובצדק

 • יונ 17, 2018 @ 15:28 at 15:28
  Permalink

  הכתב הנכבד מציע להסתחסך עם רוסיה בזמן שהיא מארחת את כל העולם ?
  לא נראה רעיון טוב

 • יונ 17, 2018 @ 16:57 at 16:57
  Permalink

  אין ספק אתם לא אסטרטגים גדולים

 • יונ 17, 2018 @ 18:55 at 18:55
  Permalink

  לדעתי צריך לגרש מהצבא את הרמטכ"ל וכל אלופי צה"ל ולשים במקומם את כל הקצינים דתיים שגורשו מצה"ל רק בגלל שהם דתיים!!!!
  זה בושה וחרפה ולא יתכן שכל הדרום עולה באש והם דואגים לתחת שלהם!!!!

 • יונ 17, 2018 @ 22:36 at 22:36
  Permalink

  פוטין אכן ביקש פומבית להשהות כל לחימה ע"מ לא להפריע למונדיאל.
  נראה לי שבכנס הרצליה היה הרבה התפארות עצמית. מכ"מ חודר צמחיה???
  מה רוצה ישראל בסוריה? שלטון אל-קעידה או משטר חילוני של אסד? זה לבחירה. סעודיה רוצה שלטון אל-קעידה, כנ"ל ארה"ב. האם ישראל תפעל לפי רצון ארה"ב וסעודיה, או לפי האינטרס שלה? לדעתי, נפעל לפי רצון ארה"ב, כי אנו חלק מברית המערב נגד ברית רוסיה-איראן… אין לנו ברירה אחרת, כי הטכנולוגיה הצבאית של צהל, כולה מערבית ועל חשבונו.
  לכן אני מטיל ספק רב האם הפסקת האש בגלל המונדיאל תחזיק מעמד עד סופו. אם אמת שחיל האוויר הפציץ את החוטים בתימן, זאת הפרת ההבטחה, אם בכלל ניתנה.

 • יונ 17, 2018 @ 23:12 at 23:12
  Permalink

  הפוך גוטה
  הכי טוב לתקוף בזמן המונדיאל
  מינימום חשיפה תקשורתית

 • יונ 17, 2018 @ 23:27 at 23:27
  Permalink

  Iran is playing to…1st place so far Lol

 • יונ 18, 2018 @ 21:44 at 21:44
  Permalink

  באותו היום שהכתבה התפרסמה ישראל תקפה לפי דיווחי ארה"ב את סוריה בגבולה עם עיראק וחיסלה 38 איראנים!

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות