נתניהו קיצר את ביקורו במוסקבה מאחר ואין עדיין מידע מה החליטו חמנאי ואסד בטהרן לגבי הצעדים הצבאיים האיראניים הבאים בסוריה

זה לא מקרה שהתעשייה האווירית הישראלית מקדמת בשבועיים האחרונים את הפרסומת והמכירות של המיני מל"ט הישראלי המתאבד  מדגם 'הארופ' Harop, הנושא אתו תחמושת טקטית משוטטת  tactical loitering munition. המל"ט הישראלי הזה מוצג בימים אלה בתערוכה האווירית ההודית הגדולה  Aero India Show הנערכת בבאנגלור Bangalore בדרום הודו.

זה גם לא מקרה שכלי תקשורת רוסיים מפרסמים ערב בואו היום, יום רביעי 27.2, של ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו למוסקבה לפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, פרטים כיצד המל"ט הישראלי המתאבד הזה, הופעל על ידי חיל האוויר הישראלי בתקיפות נרחבות שערך חיל האוויר הישראלי על מטרות מסביב לנמל התעופה הבינלאומי של דמשק  ביומיים של ה-20 וה-21 בינואר.
המקורות הרוסיים מדווחים, כי בתקיפה זו הפעיל חיל האוויר את מטוסי החמקן החדשים שלו  מדגם F-35 'האדיר' ואת המל"ט המתאבד. 
לפי המקורות הרוסיים, השמיד המל"ט המתאבד את מערכת הנ"מ הרוסית מדגם 'פנטסייר'  Pantsir-SA-22 המופעלת על ידי הצבא הסורי, ואת מערכת המכ"ם מתוצרת סין JY-27 radar, שהייתה מערכת המכ"ם המרכזית של מערך ההגנה האנטי אווירי הסורי מסביב לנמל התעופה.
הסורים טענו, כי הם יירטו באותה תקיפה כ-30 טילי שיוט ישראליים.

מזווית ראייה של הרוסים המטרה של הפגישות בין נשיא רוסיה פוטין, ובין ראש הממשלה בנימין נתניהו, נועדו למנוע התקפות כאלה, ובייחוד באזור דמשק.
אולם דיבורים הם דבר אחד ומעשים דבר שני.
המציאות מראה כי כל פעם שפוטין ונתניהו נפגשים, לא עובר זמן רב ומתחדשות ההתקפות האוויריות ובטילים הישראליות על מטרות איראניות בסוריה.
גם ביום ג' 26.2 לפני צאתו למוסקבה נתניהו חזר ואמר, כי ישראל לא תאפשר לאיראן להתבסס בסוריה, ולא תאפשר להם להקים בסיסים ליד גבולות ישראל. זה היה ריכוך מה של עמדות קודמות שנתניהו נקט בהן לפיהן ישראל עומדת על כך כי כל הכוחות האיראניים יפונו מסוריה.
נראה שנתניהו היודע ומכיר את כל הפרטים הקשורים בהחלטותיו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלא לבצע נסיגה אמריקנית מוחלטת מסוריה ולהשאיר כמה מאות חיילים אמריקנים בצפון ומזרח סוריה, ובדיוניים העומדים להתקיים בעת שהוא יהיה במוסקבה (יום ד'), בין נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, ושליחו המיוחד של טראמפ למזרח התיכון ג'ראד קושנר, על פריסתם של חיילים טורקיים בחלק מאזורים אלה,  החליט להתרכז באזורים הסוריים הקרובים לישראל-כלומר בדרום-מערב סוריה.
זו הסיבה מדוע נתניהו לקח אתו  למוסקבה את מפקד חיל האוויר הישראלי האלוף עמיקם נורקין, ואת ראש אמ"ן האלוף תמיר היימן.

נתניהו מגיע למוסקבה, כאשר התנאים בזירה הסורית שהיו קיימים בתחילת שבוע זה כבר השתנו.
מה ששינה תנאים אלה בפתאומיות, הייתה נסיעתו , ביום ב', של נשיא סוריה בשאר אסד לטהרן ופגישתו שם עם אנשי הצמרת האיראנית, כולל המנהיג העליון עלי חמנאי והנשיא חסן רוחאני, כאשר לכל פגישה אליה הגיע מתלווה אליו כצל מפקד חזיתות איראן במזרח התיכון הגנרל קאסם סוליימני.

ספק רב באם בידי נשיא רוסיה פוטין, ובידי ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו, יש כבר מידע עדכני, איזה הוראות מדייקות נתנו האייטוללה עלי חמנאי וחסן רוחאני לאסד, ומה צפוי בעתיד הקרוב גם לרוסים וגם לישראליים בסוריה.
זו היא אחת הסיבות העיקריות מדוע נתניהו קיצר את ביקורו ביום ד' במוסקבה.
בינתיים עד אשר יתבררו הצעדים האיראנים הבאים, הערובה הביטחונית היחידה הברורה שנשארת בידי ישראל בסוריה, היא המשך הפעלתו של המל"ט המתאבד בשמי סוריה.  
הדגם החדש של המל"ט המתאבד איננו מוטען במטרה. הוא משוטט במרחב האווירי כשהוא מאתר מטרות, בעזרת היכולות של קרן העיקוב ויכולותיו האופטיות המיוחדות במינן unique beam detection and optical capabilities, ומשמיד אותן.    

Print Friendly, PDF & Email