נתניהו שוחח עם המלך עבדאללה על הקמת קונפדרציה ירדנית-פלסטינית בגדה ובעזה

המקורות של תיקדבקה מוסרים ביום ה' 27.12, כי בפגישתם של מלך ירדן עבדאללה, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, שנערכה בימים האחרונים, נדונו  הרעיונות השונים שהועלו באחרונה בירדן, בוושינגטון ואצל הפלסטינים, להקים קונפדרציה בין מדינת פלסטין בגדה המערבית ובין הממלכה האשמית. לא נדונו בפגישה נושאים צבאיים הקשורים במלחמה בסוריה.
שני המנהיגים לא הגיעו לסיכומים והשיחות החשאיות ביניהם תמשכנה בימים הקרובים.
נתניהו ביקש לשמוע מהמלך עבדאללה אישית בשיחה בארבע עיניים מה הן כוונותיו האמתיות לגבי הקמת קונפדרציה ירדנית-פלסטינית? באיזה מידה ירדן מוכנה לקחת על עצמה את הפיקוח הביטחוני-מודיעני על המתרחש בגדה המערבית? ומה יהיו התוכנית הירדניות לגבי הרחבת  הפיקוח הביטחוני-מודיעיני מהגדה לרצועת עזה, וכיצד אפשר להתאים כוונות ירדניות אלה עם סידורי הביטחון שישראל דורשת להנהיג באזורים אלה לאחר שיושג הסכם ביניים בין ישראל לפלסטינים.   
חוגים אמריקנים וירדניים המתמצאים במתרחש סביב רעיונות/הצעות אלה אמרו ביום ה', כי בכל התפתחות אפשרית בחודשים הבאים בנושא הישראלי-פלסטיני, מדובר בתחילה בהסכם ביניים לטווח ארוך בין ישראל לפלסטינים, בו יוחלט להשאיר את נושאי הליבה, כמו גבולות הקבע, ירושלים, זכות השיבה הפלסטינית, ועתיד הישובים הישראלים ביהודה ושומרון, לדיונים שייערכו בתקופות מאוחרות יותר שלא יקבע להן מועד.
קונפדרציה ירדנית-פלסטינית באם תקום, אמרו המקורות, תפתור גם בעיית ההכרה של ישראל במדינה פלסטינית, ואת בעיית ההכרה הפלסטינית במדינת ישראל כמדינת העם היהודי. מאחר ובין ישראל לירדן קיימים יחסים דיפלומטיים מלאים, הקונפדרציה החדשה היא שתכיר בישראל, מבלי שהפלסטינים יצטרכו להכריז על כך בפומבי.
הודעה, או חתימה ישראלית על הצהרה, כי היא מכירה בקונפדרציה כזו, תמנע מישראל להכיר ישירות בעצמאות הפלסטינית.
ישראל יכולה לברך על הקמת הקונפדרציה ולהבטיח לשתף אתה פעולה בשטח, כאשר למעשה היא מקבלת על עצמה לבצע שיתוף פעולה זה באמצעות ירדן, או כל גורם ערבי-מוסלמי אחר שישתף פעולה עם מהלך כזה.    
כבר בתחילת דצמבר, הודיע יו''ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס-אבו מאזן, בחשאי לכמה מנהיגים פלסטינים מרכזיים להכין את עצמם לאפשרות, כי תוקם קונפדרציה פלסטינית עם ירדן, בשיתוף של מספר גורמים בינלאומיים. ציטוט המקור: Abbas informed several PLO leaders to be prepared for a new confederation project with Jordan and other parties in the international community. 
המקורות לא מסרו מי הם הגורמים הבינלאומיים, אולם המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי מדובר במצרים, טורקיה וקטאר. במילים אחרות מדובר, בציר הערבי-מוסלמי הסוני הפרו אמריקני החדש שהוקם במזרח התיכון במהלך מבצע 'עמוד ענן'. מקורות אמריקנים אמרו, כי  למהלך להקמת קונפדרציה ירדנית-פלסטינית יכולות להצטרף גם מדינות מפרץ אחרות ביניהן סעודיה, וכי ממשל אובמה יהיה מוכן לשקול לתת ערבויות ביטחוניות ועזרה כללית לקונפדרציה כזו, באם תוקם.
על השאלה מדוע הדברים האלה אינם מתפרסמים בישראל, אמרו גורמים אמריקנים, כי המערכים הפוליטיים והתקשורתיים הישראלים הלוקחים חלק במערכת הבחירות בישראל, אינם רוצים לפרסם מידע כזה, משום שהוא יפריע להם להציג את בנימין נתניהו, כמי שמביא לבידודה הפוליטי של ישראל בגלל 'סירובו' להיכנס למו''מ מדיני עם הפלסטינים. גם נתניהו, אומרים המקורות מעדיף בגלל שיקולי בחירות שלא להכחיש תדמית זו שמודבקת לו, בעוד שלמעשה הוא מקדם את אפשרויות המו''מ עם הפלסטינים במהירות.    
גורמים ערביים המעורים בפרטי מהלך זה אמרו, כי מה שהאיץ אותו ביותר, הייתה החלטת עצרת האו''ם ב-29 בנובמבר להעלות את דרג הייצוג של הפלסטינים באו''ם, למעמד של מדינה עצמאית. הפלסטינים משתמשים בהצעה זו כדי להציג את הרשות הפלסטינית כמערכת ממשל המייצגת מדינה עצמאית, וכי מהלך זה מאפשר את הקמת קונפדרציה בין שתי מדינות עצמאיות, ירדן ופלסטין.
מהלך כזה יכול לכלול גם החמס בעזה, אשר גם ממנו לא תידרש הכרה בישראל. זו היא הסיבה מדוע ישראל עושה בימים האחרונים צעדים חשובים לקראת החמס בעזה, כאלה לא ביצעה בשש השנים האחרונות מאז 2006.
החל מהשבוע מתירה ישראל להכניס לעזה חומרי בנייה, כולל מלט וחצץ, והיא פועלת לחידוש כל צי הרכב הציבורי- קרי אוטובוסים, וצי משאיות התובלה  ברצועה.
במילים אחרות, ישראל השתכנעה כי היא יכולה לספק ציוד אסטרטגי לרצועה, מאחר ולא רק שאין יותר סיכוי, לפחות לא קרוב, להתפרצות גל חדש של קרבות, אלא כי קיימים סיכויים רבים שהחמס יצטרף למהלך כזה. בעוד הפת''ח בגדה יצטרף למהלך באמצעות ירדן, החמס יצטרף למהלך באמצעות מצרים וקטאר.  
במאמר המתפרסם היום ה' 27.12 בשבועון 'אטלנטיק'  The Atlantic דאווד  קוטאב Daoud Kuttab, פרופסור ועיתונאי פלסטיני המתגורר בארה''ב, מביא קוטאב את כל ההתבטאויות האחרונות של מקורבים לבית המלוכה הירדני המצדדים הקמת קונפדרציה ירדנית-פלסטינית, במילים אחרות, בחזרתה של ירדן לגדה המערבית. קוטאב מזכיר את במאמרו את דבריו  של מי שהיה ראש מנגנון המודיעין הפלסטיני, סאלח חאלף-אבו אייאד, אשר חוסל על ידי קומנדו ישראלי בינואר 1991 בתוניס, שאמר בשעתו, כי 'כי כל מה שהפלסטינים תמיד רצו, הם חמש דקות של עצמאות ואז הם יצטרפו לקונפדרציה עם ירדן'. ציטוט המקור: What the Palestinians wanted was five minutes of independence and then they would happily agree to a confederation with Jordan. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי זה לא מקרה, שכלי תקשורת ערביים ומערביים רבים מצטטים באחרונה פעמים רבות התבטאות פלסטינית זו.
עוד אומרים  המקורות האמריקנים והערביים, כי ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, מעורב עמוקות במהלך הזה, וכי הסכמתה של טורקיה להסכים להסיר את התנגדותה לשיתוף ישראל בפעולות נאט''ו, היא רק קצה הקרחון של ההסכמות האמריקניות-הטורקיות-הישראליות לגבי מהלך כזה. כבר ב-23.12 דיווחו המקורות של תיקדבקה בלעדית, כי המו''מ בין ישראל והפלסטינים יתחדש בחודש מרס, מיד לאחר הבחירות הכלליות בישראל, ולאחר שנתניהו ירכיב את ממשלתו.
המקורות שלנו מוסרים, כי זוהי הסיבה מדוע מיהרה לשכת ראש הממשלה להכחיש ביום ד' 26.12, כי תיק שר החוץ, או תפקיד ניהול המו''מ עם הפלסטינים יימסרו לידי ראש מפלגת 'התנועה' ציפי ליבני. ראש הממשלה נתניהו, אומרים המקורות, הוא שינהל את המו''מ בעצמו, והוא לא ימסור תפקיד זה לאיש.

 

Print Friendly, PDF & Email