נתפס הטרוריסט השני דז'וחאר צ'רנאייב פצוע קשה. עכשיו תתחיל החקירה. האם האחים פעלו לבדם, או שהיו חלק ממערך טרור גדול?

דז'וחאר צ'רנאייב בן 19 Dzhokhar Tsarnaev, הטרוריסט הצ'צ'ני החשוד השני בפיגוע במרתון בבוסטון בו נהרגו שלושה אנשים ונפצעו למעלה מ-180, ובהריגתו של שוטר במכון MIT, ביום שישי, נתפס בשבת 20.4 לפנות בוקר, כאשר הוא מתחבא, בחצר בעיירה ווטרטאון Watertown , תחת כיסוי ברזנט של סירה. דז'וחאר נתפס כשהוא פצוע קשה ומדמם.
כוחות הביטחון האמריקנים וה-FBI שתפסו את החשוד עברו לאחר הפעולה דרך אלפים מתושבי העיירה שהתאספו במקום והריעו להם. המקורות ללוחמת הטרור של תיקדבקה מציינים, כי עתה תתחיל החקירה של הטרוריסט, כדי לבדוק האם הוא ואחיו טרמלאן צ'רנאייב Tamerlan Tsarnayev, בן 26, פעלו לבד, או שהייתה להם תשתית של סייענים שעזרה להם בהכנת הפיגועים.
שתי השאלות העיקריות שיהיה לחוקרים לשאול את דז'וחאר, האם היו לאחים קשרים עם מערך הטרור הבינלאומי, וכיצד הם השיגו כמות כזו של נשק וחומרי נפץ, חלקם חומרי נפץ צבאיים, או מי סיפק להם אותם?
לא כולם בארה''ב מאמינים לגרסאות החצי-רשמיות, ולידיעות שהודלפו בכוונה לתקשורת האמריקנית, לגבי עברם המדויק של האחים, כיצד הם הגיעו לארה''ב הברית, כאשר דז'וחאר צ'רנאייב, הגיע לאחד מבתי הספר היוקרתיים ביותר בארה''ב.
לפני שנתיים, ב-2011, פנו שירותי הביטחון הרוסיים אל ה-FBI, ודיווחו להם כי לפי מידע המצוי בידיהם האח הבכור טרמלאן צ'רנאייב Tamerlan Tsarnayev, בן 26, עומד בקשר עם גורמי טרור מוסלמיים בקווקז. סוכני ה-FBI הסתפקו בראיון עם טרמלאן, ולאחר מכן עזבו אותו לנפשו, מבלי לבדוק באם המידע המודיעיני הרוסי נכון או לא. לא נערך אחריו שום עיקוב, וגם לאחר הפיגוע במרתון שמו לא הוזכר כחשוד אפשרי.
השאלה כיצד שני האחים הגיעו לטרור היא קלה יותר. האזור ממנו הגיעו דגסטאן , הוא אחד האלימים, אולם הנידחים והנשכחים ביותר בעולם, בו משתולל הטרור המוסלמי. רק מהתחלת 2013, נהרגו בפעולות טרור באזור 124 איש מהם 45 אנשי ביטחון, ו-75 נפצעו,  שאלה נוספת שתשאל היא כיצד קרה שטרוריסט אחד ישתק את אחת מהערים המרכזיות בארה''ב-בוסטון ואוכלוסיה של שלושה מיליון אמריקנים.
ביום ו' 19.4, דיווחנו:

שני  צעירים, אחים צ'צ'נים, שמוצאם מדגיסטן, חברים בתא טרור ואהבי הממומן ועומד בקשר עם אל קעידה בסעודיה, הם שביצעו את שורת  הפיגועים השבוע בבוסטון. הם טמרלן צ'רמייב, בן 26 שנהרג, ודזוקר צ'רמייב בן 19, אחריו נערך עתה מצוד. השניים הופיעו ביום ו' 19.4, כשהם חמושים ברובים, חומרי נפץ, ולבושים באפודי מגן, במכון מסצ'וסטס לטכנולוגיה MIT, במטרה לבצע פיגוע. במקום, הנמצא רק במרחק של 14 ק''מ ממרכז העיר, התחולל קרב בין כוחות צבא, יחידות מיוחדות ומשטרה גדולים שהוזעקו למקום. מהמכון עלו קולות ירי כבדים והתפוצצויות של חומרי נפץ שהתוקפים זרקו לעבר הכוחות האמריקנים. לפחות איש ביטחון אמריקני אחד נהרג. גם אחד התוקפים הקשור לקבוצת התוקפים במרתון נהרג. הקרב נמשך. יש ידיעות כי אחד התוקפים נפצע והועבר לבית חולים תחת משמר כבד. מבית החולים נמסר, כי הובא אליהם פצוע אולם הם לא הצליחו להצילו. כוחות ביטחון גדולים מאוד נמצאים בפרבר ווטרטאון Watertown, שם הם הקיפו בית ומכונית חשודה. בפעולה זו מפעילים כוחות הביטחון האמריקנים מסוקים.  התוקפים לקחו בן ערובה, אבל אחר כך זרקו אותו ממכונית.
תושבי השכונה נצטוו להישאר בבתיהם.  מפקד משטרת בוסטון אמר, כי האיש אחריו נערך מרדף הוא החשוד השני, בעל הכובע הלבן, בהנחת תיקי הנפץ במסלול המרתון. ביום ו' בצהרים הופסקה כל מערכת התנועה הציבורית בבוסטון, כולל הרכבת התחתית. בחלקים של בוסטון וערי הלווין שמסביב לה הוכרז עוצר עד להודעה חדשה.
האירועים מתרחשים לאחר שה-FBI פרסם זמן קצר לפני כן את תמונות החשודים בפיגוע במרתון ביום ב'.  ה-FBI פרסם הודעה, כי עדיין לא ברור אם ההתקפה ב-MIT, קשורה לפיגוע במרתון.
ה-FBI פרסם ביום ו' 19.4 לפנות בוקר, (יום חמישי לפי שעון ארה''ב) תמונות וידיאו וסטייל של שני חשודים בפיגוע במרוץ המרתון בבוסטון ביום ג' השבוע. ה-FBI לא מסר פרטים נוספים על שני החשודים מלבד, שהראשון מהם, שנראה בעל עור שחום ומראה מזרח תיכוני, שחובש כובע שחור, כונה חשוד מס' 1, ואילו חברו שחובש כובע לבן, כונה כחשוד מס' 1. ה-FBI הגדיר את השניים כחשודים suspect, והזהיר את הציבור האמריקני כי הם מסוכנים ויכול להיות שהם מזוינים.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מוסרים, כי התמונות שפרסם ה-FBI אינן חדשות ותמונות של החשודים הופיעו כבר באתרים שונים באינטרנט ביום רביעי בלילה וביום חמישי. במילים אחרות,  מי שפרסם את התמונות ידע כי אלה החשודים אחריהם ה-FBI, מנהל עתה מרדף. שירות הביטחון האמריקני ציין, כי חשוד מס' 1 הוא שהניח את הפצצה ליד קו הסיום של המרתון, ואילו חשוד מס' 2 הוא שהניח את הפצצה במרחק של 100 מטר מהפצצה הראשונה כדי לגרום לאבידות כבדות. ה-FBI לא אמר אם לשני החשודים, היו סייענים שעזרו להם להרכיב את הפצצות ולהגיע לאזור הפיגוע.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי קרוב לוודאי ששני החשודים האלה או שמסתתרים במקום מיסתור שהכינו להם מראש, או שכבר אינם נמצאים בארצות הברית. עוד מציינים המקורות שלנו, כי השניים נראים כאשר הולכים אחד אחר השני בין הממונים הנמצאים ברחוב, כאשר כל אחד מהם מקפיד כי הקשר ביניהם לא ינתק. זו בדיוק הצורה בה היו לבושים וצעדו המתאבדים שביצעו את הפיגועים ברכבת התחתית בלונדון ב-7 ביולי 2007.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות