'סבוב המנהרות' בין צה"ל והחמאס יתעצם בימים הקרובים

אין ספק כי חילופי האש בין צה''ל והחמאס, וחשיפת  מנהרות הטרור של גדודי עיז א-דין אל-קסאם, הם סיבוב מלחמתי לכל דבר, גם אם צה''ל והחמאס מסרבים לומר זאת בקול רם.
טוב ונכון עשה צה"ל כשהכריז ביום חמישי 5.5 על מרחבים בהם פוטנציאל למנהרות טרור – 'שטח צבאי סגור'. החשש כי מחבלי החמאס כבר ניצלו את התווך התת קרקעי והספיקו לחדור לשטח ישראל, אפילו לצורת אימונים,  מצדיק את ההחלטה. כמו כן חשוב האיפול המוטל על מגוון כלי הטכנולוגיה העוסקים במלאכת האיתור.
משחקי ה'חם-קר' המכוונים, אותם צה"ל מנהל עם החמאס סביב עוטף עזה בימים האחרונים, מוציאים את ארגון הטרור משלוותו וגורמים לו לירות פצצות מרגמה, רקטות ונק"ל אל עבר הכוחות הפועלים בשטח. הירי שמתגבר כל פעם שצה''ל מתקרב אל מנהרה, או לאחד ממתקניה, רק מסייע לצה"ל ומכווין אותו טוב יותר ובמדויק אל פירי המנהרות.
באיחור של יותר משנה מתום 'צוק איתן', שהתבצע באוגוסט 2014, מבצע שהיה אמור להדביר את תופעת המחילות והמנהרות המאיימות על דרומה של ישראל ושלוות אזרחיה שם, התעוררה ממשלת ישראל והורתה למשרד הביטחון ולצה"ל להקשיב לתלונות תושבי 'עוטף עזה' ולהאזין למתרחש במעבה האדמה.
שלל הקולות שהוקלטו בחודשים האחרונים על ידי תושבים מפוחדים ביישובי העוטף ורעדי האדמה בלילות לא השאירו מקום לספק כי פעילות חפירה ענפה מתנהלת בסמיכות לישובים ישראלים. על מנת למגר את תופעת המנהרות,  בחנו מומחי הצבא מאות כלים ורעיונות, שיטות ואמצעים מתחומי מחקר וידע שונים, חלקם לעיתים עונים על ההגדרה 'הזויים'.
ההכרה הצה"לית בעובדה, כי הקרקע הישראלית ב'עוטף עזה' חפורה בצפיפות, באה במקביל  עם פיתוח האמצעים הטכנולוגיים לגילוי מנהרות על אף חוסר הניסיון בהפעלתם.
לכידתם של מקורות מידע אנושי מצוין, כמו הבכיר במערך המנהרות של החמאס- מוחמד עטאונה, שדבר תפיסתו  בידי גורמי המודיעין פורסם ביום ה'-מהווים ביחד את הגורמים לתנופת חיסול המנהרות המתרחשת בשבועות ובימים האחרונים.
כל ההתפתחויות האלה  משדרות לראשי הזרוע הצבאית של החמאס-גדודי עיז א-דין אל קסאם, הסרים אך בחלקם למרותה של הנהגת הארגון ולזרוע המדינית שלו, כי  הנכס האסטרטגי של המנהרות הנמצא בידיהם עלול להעלם בקרוב מאוד.
בין אם תהליך זה יארך חודש או חצי שנה, עתה כבר צריך להיות ברור להם , כי בקרוב מאוד רוב רובן המוחלט של תשתיות התת-קרקע החמאסיות יושמדו, יפוצצו או יוצפו.
מאחר וראשי הזרוע הצבאית השקיעו את מירב התקציב והמאמצים של הארגון בחפירת, ביצור וביטון מנהרות הטרור המוליכות לישראל ובאמצעותן תכננו לפלוש לישראל ולהכות בה, השמדתן עלולה לגרום אצלם לשלושה תהליכים מרכזיים:
1. בטווח הזמן המידי עלולה הזרוע הצבאית של החמאס להגיב בעוצמה בלתי פרופורציונית ולנסות להפעיל אמצעי פגיעה קיצוניים בישראל. בטווח הזמן הבינוני צפויה היחלשות צבאית משמעותית עד שיקומה שוב, מחדש בטווח הארוך.
2. הזרוע הצבאית של החמאס עומדת לספוג הפסד קשה בקרב על דעת הקהל המקומית. המצב הכלכלי הקשה ברצועה אשר בחלקו נובע מהפניית משאבים למנהרות ואמצעים צבאיים אחרים יחליש את התמיכה הציבורית בזרם המיליטנטי של החמאס. 
3. התפתחויות אלה תבאנה לשינוי במאזן הכוחות ברצועה לטובת הלשכה המדינית של החמאס ולרעת הזרוע הצבאית של הארגון.
בנסיבות אלו שאיפותיו של ראש גדודי עז א-דין אל-קסאם מוחמד דף, פצוע וחבול אבל חי ובועט, לנקום בישראל נשמעות היטב עד הבור בקריה בתל אביב ומשרד ראש הממשלה בירושלים. ההערכה המודיעינית  היא שבימים הקרובים הוא יפעיל כל אמצעי שהוא יוכל, עם או בלי רשות מהלשכה המדינית, ורגע לפני שאחרונת מנהרותיו תיחשף –  הוא ינסה להכות בישראל, עמוק, חזק וכואב.
מכאן, שאך פסע מפריד ביום חמישי 5.5,  בין תגובת האש העוצמתית והלא מידתית שצה"ל שנערך ומתכוון להמטיר אש מן הקרקע ומן האוויר על מטות החמאס ככל ש'טפטוף' המרגמות מתעצם ומתחזק.

Print Friendly, PDF & Email