סגן הרמטכ"ל היוצא האלוף איל זמיר: 'בעיניי, צה"ל נמצא על סף גודל הסד"כ המינימלי מול איומים נגדו'. מתריע נגד הקיצוצים בכוח הלוחם והסתמכות יתר על טכנולוגיות מתקדמות

חילוקי דעות מהותיים, בדבר גודלו של הכוח הלוחם של צה"ל, וצמצומו המתמשך עקב הכנסת מערכות טכנולוגיות מתקדמות נחשפו, ביום א' 11.7,  בצמרת צה"ל, בטקס החילופים של סגן הרמטכ"ל.  שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, סגן הרמטכ"ל היוצא האלוף איל זמיר, היוצא לשנת השתלמות בוושינגטון, וסגן הרמטכ"ל הנכנס האלוף הרצי הלוי, מי שהיה מפקד פיקוד דרום נשאו דברים בטקס.
האלוף איל זמיר אמר בטקס החילופין: 'מול מערכה רב-זירתית יש לצה"ל צורך במסה קריטית של איכות וכמות'. 'אנו עלולים לעמוד בפני מערכה כבדה, ארוכה, רב-זירתית, משולבת באתגרי פנים, במתארי עורף-חזית ועומק, ולשם כך יש צורך ביכולת הכרעה, אורך נשימה ועתודה חזקה', אמר זמיר כשהוא מנתח את אירועי מבצע שומר החומות שבהם התמודד צה"ל עם מספר זירות בו־זמנית'.
'בעיניי, צה"ל נמצא על סף גודל הסד"כ המינימלי מול איומים מורכבים מאלה שחווינו בשנים האחרונות. על מדינת ישראל בתנאיה הייחודיים לשמר שולי ביטחון ועוצמה רחבים, לצד הצורך החיוני להפוך ולהתאים את אפקטיביות צה"ל לעידן המלחמות העתידיות. ישראל צריכה יכולות טכנולוגיה מתקדמות, אבל לצד זה חייבת להיות מסה קריטית של סד"כ איכות וכמות.'
דברים אלה עומדים בסתירה למדיניות בניית הכוח הלוחם של הרמטכ"ל רב אלוף כוכבי המצדד בצמצום הכוח הלוחם והפניית המשאבים הכספיים העומדים לרשות צה"ל להכנסת טכנולוגיות צבאיות מתקדמות ליחידות הלוחמות.

 כוכבי מאמין ופועל להכנסת מרכזי פיקוד ושליטה מרכזיים, תיאום מתקדם בין זרועות הלחימה השונות, דבר המעמיד לרשות המפקדים והחיילים יכולות להפעיל כוחות אוויריים ואמצעי מודיעין מתקדמים, והקניית כוח אש עודף ליחידיות במטרה שיכריעו את הקרב  על חשבון מספר החיילים שבהן.
את תפיסת המלחמה הזאת אפשר היה לראות ב'מבצע שומר החומות' כאשר מול החמאס והג'יהאד האיסלמי הופעל רק חיל האוויר. כוחות הקרקע והשריון הוחזקו ככוחות רזרביים ולא השתתפו בלוחמה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כמו האלוף אייל זמיר,  ישנם קצינים רבים בצה"ל הסבורים, כי הייתה זו טעות שלא לערב כוחות קרקעיים ושריון במלחמה ברצועה.
זו לא רק לדעתם, הייתה שגיאה להראות לאויב, כולל לאיראן וחיזבאללה, כי הכוח העיקרי של צה"ל הוא חיל האוויר, אלא שצה"ל הראה שאין לו מספיק כוחות קרקע ושריון שישתתפו בלחימה רב זירתית-בדרום, בצפון ובתוך ישראל. 
לצה"ל אין מספיק כוחות לוחמים קרקעיים שיילחמו גם מול חיזבאללה והמליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות בסוריה, גם מול החמאס והג'יהאד האיסלמי בעזה, גם ביהודה ושומרון, וגם מול ערביי ישראל, כפי שהוכח החודשים האחרונים בעת המהומות והתפרעויות בירושלים, ובערים בעלות אוכלוסייה מעורבת יהודית-ערבית.
רמז לכל הבעיות האלה הודגש בסיום דבריו של סגן הרמטכ"ל היוצא האלוף זמיר. לדבריו, 'צה"ל מחויב לספק ביטחון מקסימלי למדינה ואזרחיה. אנחנו מחויבים לאנשים – למיונם הנכון, לטיפוחם, לבניית הכשירות וחיזוק האופי, לחיזוק הממד הערכי ולאמירות ברורות. עלינו ללכדם, להפוך אותם 'מיחידים ליחידה.'
'הגורם האנושי הינו המתגייסים, הם העתיד של הביטחון הלאומי והעתיד של המדינה. הגורם האנושי הינו הקצונה, אנשי הקבע ובני משפחותיהם – אנשים יקרים, משימתיים, איכותיים, המשרתים במסירות אין קץ ובתנאים ייחודים. יש לתקן עיוותים במודל הקבע הנוכחי, לשמר יכולת תחרות לשימור האיכותיים ולאפשר להם תנאי שכר, שקט נפשי ותנאי פרישה הוגנים אחת ולתמיד. איכות המפקדים הינה מרכיב בביטחון הלאומי.' 'הגורם האנושי הינו סגנון המנהיגות הנכונה שיש להמשיך לטפחה בצה"ל – המקרבת, מלכדת, משפיעה ומעוררת מוטיבציה והשראה', סיים האלוף זמיר את דבריו.
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות