סדקים ביחסים בין מוסקבה וטהרן. רוסיה לא שולחת את מטוסי הקרב המתקדמים סוחוי Sukhoi Su-35 לאיראן. תומכת בריבונות ה-UAE על שלושת האיים במפרץ המוחזקים על ידי  איראן

השבוע מלאה שנה מאז החל איראן לשלוח מל"טים מתאבדים לצבא הרוסי באוקראינה.
מל"טים אלא ממלאים תפקיד חשוב בהתקפה הרוסית על אוקראינה.
מוסקבה התחייבה בפני האיראנים כי תמורת המל"טים המתאבדים היא תשלח לחיל האוויר האיראני את מטוס הקרב המתקדם ביותר של חיל האוויר הרוסי סווחוי Sukhoi Su-35 . לפני כמה חודשים העבירה טהרן את התשלום עבור המטוסים המתקדמים. אולם בינתיים מוסקבה איננה מעבירה את המטוסים לאיראנים.
מפקד חיל האוויר האיראני בריגדיר גנרל חמיד וואדי Brigadier General Hamid Vahedi אמר לפני כמה ימים כי בנוגע לרכישה של ה35-Su מרוסיה להם אנחנו זקוקים איננו יודעים מתי הם יגיעו לטייסות שלנו, Regarding the purchase of Su-35 fighter jets [from Russia], we need them, but we do not know when they will be added to our squadron.
איראן כבר מחכה שנה לקבל את המטוס המתקדם מאחר והרוסים הבטיחו לשלוח אותו במשך 2023, אבל בינתיים אין שום סימן כי הרוסים עומדים לשלוח אותו. מדבריו של מפקד חיל האוויר האיראני עולה כי איראן איננה בטוחה עכשיו כי היא תקבל בכלל מטוסים אלה.
מקורות ביון אמריקנים מעלים את ההשערה כי היחסים ההדוקים בין מוסקבה וירושלים גרמו לכך שהמטוסים הרוסיים לא יגיעו לאיראן. לפי המקורות האלה פקידים בכירים רוסיים ופקידים ישראליים קיימו ב-13 ביוני פגישה  שהוגדרה 'פתוחה וישרה' open and frank, שם נידונה אספקת המטוסים האלה לטהרן.
השבוע פרסמה מוסקבה הודעה לפיה היא תומכת בהחלטה של מועצת שיתוף המדינות המפרץ Gulf Cooperation Council- GCC  בה נאמר כי  הריבונות של שלושת האיים האסטרטגים במפרץ טאנב הגדול, טאנב הקטן ואבו מוסא, Greater Tunb, the Lesser Tunb, and Abu Musa, שייכת לאיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE. בשלושת האיים האלה ישנם בסיסים צבאיים של משמרות המהפכה האיראניים.
בכך מוסקבה תומכת במדינות המפרץ  ולא באיראן.


Print Friendly, PDF & Email